Holandia w ćwierćfinale! Cudowna pogoń Oranje - relacja z meczu Holandia - Meksyk

Pomarańczowi przegrywali do 88. minuty z kapitalnie broniącym się Meksykiem. W końcówce przeprowadzili jednak cudowną pogoń i dwoma golami zapewnili sobie awans do ćwierćfinału mundialu.

Żadna reprezentacja nie strzeliła w grupie więcej goli niż Holandia, żadna nie straciła mniej niż Meksyk. Pojedynek tych żywiołów okrzyknięto hitem niedzieli na mundialu. Zdaniem Stefana Białasa - "mecz nie miał faworyta". Powtarzały się też opinie, że przed jego zwycięzcą otworzy się autostrada do strefy medalowej.
Miguel Herrera wstawił do składu Carlosa Salcido za pauzującego Jose Juana Vazqueza. Louis van Gaal postawił na Dirka Kuyta w roli "fałszywego" skrzydłowego, a już w 9. minucie musiał zmienić kontuzjowanego Nigela de Jonga na Martinsa Indiego. Innym zmartwieniem selekcjonera Oranje była pogoda. W Fortalezie było gorąco i prawie bezwietrznie. I można było odnieść wrażenie, że Holandia starała się grać ekonomicznie. Brakowało jej przyspieszenia, a mądrze przesuwający się "El Tri" odcinali od podań Arjena Robbena i Robina van Persiego. Po kwadransie Reprezentacja Meksyku przystąpiła do ataku. W 17. minucie piłka powędrowała jak po sznurku po obwodzie pola karnego, w końcu trafiła ze skrzydła do ustawionego na środku Hectora Herrery, a ten strzelił z 14 metrów tuż obok słupka. W 24. minucie Calsido przeegzamninował Cillessena potężnym strzałem z dystansu. Przed przerwą powtórzył to dwukrotnie Giovani dos Santos. Za pierwszym razem skierował strzał z linii pola karnego do koszyczka bramkarza, a za drugim przegrał pojedynek sam na sam.

Oranje nie zachwycali. Jedyne prostopadłe piłki wrzucone z drugiej linii w kierunku Robina van Persiego stwarzały zagrożenie w polu karnym "El Tri". Po jednej z nich, w 27. minucie napastnik strzelił niecelnie. W doliczonym czasie van Persie oddał piłkę Robbenowi, a ten wpadł w pole karne i został powalony przez dwóch obrońców. Holendrzy domagali się rzutu karnego, jednak Pedro Proenca pozostał niewzruszony i odgwizdał koniec pierwszej, bezbramkowej połowy.

Meksyk na prowadzeniu! Holandia - Meksyk 0:1: Gol Dos Santosa Źródło: TVP S.A.

W 48. minucie wydarzenie przełomowe. Giovani dos Santos oddał trzeci strzał w meczu i tym razem znalazł drogę do bramki Holandii. Meksykanin znalazł wolną przestrzeń mimo asysty dwóch obrońców i przymierzył precyzyjnie sprzed pola karnego. Radość "El Tri" przypominała łudząco tę z mistrzostw świata w 1998 roku po golu Luisa Hernandeza na 2:2 w meczu z Oranje. Ten sam narożnik i wbiegnięcie rezerwowych, tylko wynik inny, dający szansę na pierwszy awans do ćwierćfinału mundialu od 1986 roku.

Wyrównanie! Holandia - Meksyk 1:1: Gol Sneijdera Źródło: TVP S.A.

Pomarańczowi musieli szukać wyrównania. W 57. minucie byli o krok od gola, jednak Meksyk został uratowany przez Guillermo Ochoę. O refleksie "Memo" przekonał się Stefan de Vrij, który strzelił z bliska po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Portero sparował piłkę na słupek w niesamowity sposób. Następne szanse zmarnowali Sneijder oraz Daley Blind. W 68. minucie Robben domagał się ponownie rzutu karnego, ale Proenca nakazał mu kontynuować grę.

Zwycięska bramka Holendrów! Holandia - Meksyk 2:1: Huntelaar wykorzystał karnego na wagę awansu Źródło: TVP S.A.

74. minuta i znów Ochoa interweniował kapitalnie. Bramkarz zostawił nogę i zatrzymał Robbena w sytuacji sam na sam. Oddech "gwieździe Fortalezy" i obrońcom dał Salcido, który zrewanżował się Holendrom dobrym strzałem z linii pola karnego. Pomarańczowi atakowali w końcówce szaleńczo, ale długo odbijali się od muru obronnego Meksyku.

Aż do 88. minuty, kiedy to Wesley Sneijder dał Holandii upragnionego gola. Pomocnik doskoczył w polu karnym do piłki zbitej głową po rzucie rożnym przez Huntelaara i huknął potężnie z półwoleja do siatki. W doliczonym czasie stał się cud! Robben został sfaulowany w polu karnym przez Marqueza, a sędzia wskazał na wapno. Piłkę ustawił Klaas-Jan Huntelaar, pewnie zmylił bramkarza i dał Holandii prowadzenie i awans do ćwierćfinału.

Pomarańczowi zagrają w nim ze zwycięzcą meczu Kostaryki z Grecją.

Holandia - Meksyk 2:1 (0:0)
0:1 - Giovani dos Santos 48'
1:1 - Wesley Sneijder 88'
2:1 - Klaas-Jan Huntelaar 90+4' (k.)

Holandia: Jasper Cillessen - Paul Verhaegh (56' Memphis Depay), Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Daley Blind - Dirk Kuyt, Nigel de Jong (9' Bruno Martins Indi), Georginio Wijnaldum - Arjen Robben, Wesley Sneijder, Robin van Persie (76' Klaas-Jan Huntelaar).

Meksyk: Guillermo Ochoa - Francisco Rodriguez, Rafael Marquez, Hector Moreno (46' Diego Reyes) - Paul Aguilar, Hector Herrera, Carlos Salcido, Andres Guardado, Miguel Layun - Oribe Peralta (75' Javier Hernandez), Giovani dos Santos (61' Javier Aquino).

Żółte kartki: Paul Aguilar, Rafael Marquez, Andres Guardado (Meksyk).

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).