Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

"Sytuacja była karykaturalna". Polka okradziona z medalu na MŚ

Na poprzednich mistrzostwach świata Maryna Gąsienica-Daniel otarła się o medal. Zabrał go jej absurdalny przepis. - Sytuacja była karykaturalna - mówili działacze. A pokrzywdzona była połowa zawodniczek.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Maryna Gąsienica-Daniel Getty Images / Millo Moravski/Agence Zoom / Na zdjęciu: Maryna Gąsienica-Daniel
Ależ było blisko. Przed dwoma laty w slalomie gigancie równoległym Maryna Gąsienica-Daniel otarła się o medal. Zawody jednak były naznaczone skandalem.

Szansa na wielki sukces

Już w eliminacjach Polce poszło znakomicie. Uzyskała czwarty czas i stała się jedną z kandydatek do medalu. Awansowała do ćwierćfinału, jednak w nim odpadła. I to nie przez własne błędy, a przez nierówne ustawienie trasy.

- Sytuacja była karykaturalna - mówił po zawodach w rozmowie z WP SportoweFakty wiceprezes PZN Marcin Blauth.

W slalomie równoległym narciarki musiały przejechać w jednym przejeździe po czerwonej, a w drugim po niebieskiej trasie. Do dalszej fazy awansowała ta, która uzyskała lepszy łączny czas obu wyścigów.

ZOBACZ WIDEO: Wyjątkowy gest. Pojawiły się łzy wzruszenia

Strata po pierwszym przejeździe mogła wynosić maksimum 0,5 sekundy. Nawet jeśli wypadnie się z trasy, na trasę drugiego przejazdu ruszy się nie więcej niż 0,5 sekundy za rywalką. Ma to na celu uatrakcyjnienie rywalizacji. To rozwiązanie ma jednak sens, gdy niebieska i czerwona trasa są mniej więcej równe.

A tak nie było. Niebieska była wyraźnie wolniejsza. I te alpejki, które jechały po niej w drugim przejeździe, stały praktycznie na straconej pozycji.

- Te, które trafiały na czerwony tor w pierwszym przejeździe, były praktycznie na straconej pozycji. Im dłużej zawody przebiegały, tym sytuacja się pogarszała. Według pobieżnej oceny jeden tor był o sekundę wolniejszy od drugiego - dodawał działacz.

Czy Polka znów zachwyci?

Dwa lata później Polka jest jedną z kandydatek nawet do medalu w mistrzostwach świata. Może zdobyć to, co zostało jej pechowo odebrane dwa lata temu.

Kwalifikacje do slalomu giganta równoległego już we wtorek, 14 lutego, o godz. 17:30. Oprócz Gąsienicy-Daniel wystartują w nich także Magdalena Łuczak oraz Zuzanna Czapska. Do dalszej fazy zakwalifikuje się najlepsza szesnastka. Wyścigi o medale odbędą się w środę, 15 lutego, o godz. 12:00.

Czytaj więcej:
Apoloniusz Tajner wskazał przyczynę kłopotów Kubackiego i Żyły. "Wtedy skoki są nierówne"

Czy Maryna Gąsienica-Daniel zdobędzie medal w slalomie gigancie równoległym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×