Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kto zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku? Zostało trzech kandydatów

Już tylko trójka kandydatów walczy o to, kto zorganizuje igrzyska olimpijskie w zimie 2026 roku. W grze zostali Włosi, Kanadyjczycy oraz Szwedzi.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
flaga olimpijska Getty Images / Joe Scarnici / Stringer / Na zdjęciu: flaga olimpijska

Na początku było siedmiu kandydatów, teraz zostało trzech. MKOL ogłosił, że o organizację zimowych igrzysk olimpijskich 2026 będą ubiegać się Calgary, Sztokholm oraz Mediolan / Cortina d'Ampezzo. Z gry odpadło tureckie Erzurum.

MKOl nie jest przekonany, czy Turcy są w stanie przeprowadzić niezbędne inwestycje. To dość niespodziewana informacja, gdyż w ostatnim czasie wyglądali na faworytów wyścigu.

Wcześniej z walki wycofały się inne miasta - szwajcarski Sion, japońskie Sapporo oraz austriacki Graz. Władze miast, również pod wpływem nacisku mieszkańców, uznały, że koszt organizacji imprezy będzie zbyt wysoki.

Koszt imprezy jest zresztą tematem dyskusji we wszystkich krajach. W Kanadzie ma się odbyć referendum na ten temat, Szwedzi czekają na odpowiedź rządu, z kolei włoskie miasta będą organizowały imprezę za własne środki.

Dwa z trzech miast finałowych mają już na swoim koncie organizację imprezy. Cortina d'Ampezzo (bez Mediolanu) organizowała ZIO w 1956 roku zaś Calgary w 1988.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 88. Wstrząsające statystyki na K2. Janusz Gołąb: Boję się, że ta góra podzieli los Everestu

Kto powinien zorganizować ZIO 2026?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
The Star/TVP Sport

Komentarze (2):

 • Królowa Śniegu Zgłoś komentarz
  Będzie nieco przewrotnie, jeśli to Canmore dostanie IO 2026, a Justyna Kowalczyk pojawi się tam w roli trenerki kadry narodowej biegaczek. W 2010 roku Polka jak wspomina "modliła się", że
  Czytaj całość
  na trasy w Vancouwer, płaskie ośle łąki, zaprojektowane przez zawodnika, który nigdy nie był 30 PŚ i łatwe dla najlepszych uderzył meteoryt. Wtedy liczyła, że zawody będą w jej ukochanym Canmore, gdzie trasy były dla niej idealne i gdzie w ostatnich zawodach przed IO była druga na 10 km łyżwą, minimalnie za złotą później na tym dystansie Kallą, a w sprincie klasykiem wygrała o 6 sekund uciekają na pierwszym podbiegu. Wtedy nawet kamerzysta ją zgubił :p
  • yes Zgłoś komentarz
   i pomyśleć, że ktoś chciał igrzysk w Krakowie... nie dotyczyło roku 2026
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×