Szwecja podniosła się po klęsce w Chorzowie

Dobry wieczór dla skandynawskich drużyn w dywizji B Ligi Narodów. Szwecja wygrała w Słowenii, Norwegia w Serbii, a Islandia wróci z punktem z Izraela.

Emil Forsberg Getty Images / David Lidstrom / Na zdjęciu: Emil Forsberg
W marcu Szwecja została pozbawiona nadziei na występ w MŚ 2022. Poradziła sobie ona z Czechami w półfinale baraży, ale następnie została pokonana w Chorzowie przez Polaków. Nie po raz pierwszy potwierdziło się, że ma ona problem w meczach poza ojczyzną. Poprawić sobie wyjazdowy bilans próbowała w meczu ze Słowenią w Lidze Narodów. W pierwszej połowie do bramki przymierzył Emil Forsberg z rzutu karnego, a w 88. minucie Dejan Kulusevski ustalił wynik na 2:0.

W tej samej grupie rywalizują reprezentacje Serbii i Norwegii. Do ich starcia doszło na Stadionie Rajko Miticia w Belgradzie. Serbia, po efektownym awansie na mundial, marzy o najwyższej dywizji Ligi Narodów. Porażka 0:1 z przeciwnikiem ze Skandynawii jest dla niej jednak falstartem. Wygraną zapewnił Norwegii jej najlepszy piłkarz Erling Haaland.

Islandia była największym przegranym dwóch edycji Ligi Narodów w dywizji A. Pozostała w niej, kiedy została ona poszerzona, ale w przeciwieństwie do Polski czy Niemiec, nie wykorzystała drugiej szansy na utrzymanie. W dywizji B zadebiutowała meczem z Izraelem. Oba zespoły były na prowadzeniu, ale utrzymać go nie potrafili ani gospodarze, ani goście. Dlatego mecz w Hajfie zakończył się remisem 2:2.