Niemożliwe. Sensacyjna porażka Hiszpanów

W Lidze Narodów duża niespodzianka w Saragossie. Lider grupy 2 dywizji A Hiszpania przegrał z zamykającą tabelę Szwajcarią 1:2 i spadł na 2. miejsce. Wszystko w grupie wyjaśni się w 6. kolejce.

Michał Piegza
Manuel Akanji (w białej koszulce) PAP/EPA / JJEAN-CHRISTOPHE BOTT / Na zdjęciu: Manuel Akanji (w białej koszulce)
Na dwie kolejki przed końcem rywalizacji w dywizji A grupie 2 Ligi Narodów nic nie było pewne. O awans walczyły Portugalia i Hiszpania, z kolei o utrzymanie Czesi i Szwajcarzy.

Helweci od początku spotkania pokazywali, że do Saragossy przyjechali po ważne punkty. Goście czekali na swój moment i doczekali się go w 21. minucie. Po dograniu z rzutu rożnego, głową z sześciu metrów do bramki trafił Manuel Akanji. Lepiej w tej sytuacji powinni zachować się obrońcy i bramkarz.

Przegrywając Hiszpanie starali się atakować, ale poważniej Yannowi Sommerowi nie byli w stanie zagrozić. Chwilę przed przerwą Szwajcarzy powinni zadać drugi cios. Z ostrego kąta uderzał Xherdan Shaqiri, Unai Simon instynktownie odbił piłkę.

Gospodarze po zmianie stron potrzebowali dziesięciu minut, aby wyrównać. Wówczas Marco Asensio  w polu karnym podał do Jordiego Alby, a ten mając dość sporo czasu i miejsca uderzył pod poprzeczkę.

Z remisu drużyna Luisa Henrique cieszyła się tylko przez trzy minuty. Goście w 58. minucie ponownie wyszli na prowadzenie. Po dograniu z rzutu rożnego zgrywał Akanji, a Embolo wpakował piłkę do bramki. Piłka jeszcze przeleciała między nogami Erica Garcii.

Gospodarze ponownie musieli gonić wynik. Szwajcarzy cofnęli się i bez większych problemów rozbijali dość chaotyczne próby Hiszpanów. Przeprowadzane zmiany wprawdzie ożywiły grę miejscowych, ale długo nie miał to przełożenia na okazje bramkowe. Dopiero w 76. minucie groźny strzał z dystansu oddał Marcos Llorente, Yann Sommer zdołał sparować piłkę. W doliczonym czasie płaski strzał Carlosa Solera na raty złapał bramkarz.

Ostatecznie Hiszpanie przegrali ze Szwajcarami i chcąc wygrać grupę w 6. kolejce na boisku rywala muszą pokonać Portugalię. Z kolei Helwetom wystarczy nie przegrać z Czechami i będą pewni utrzymania.

Hiszpania - Szwajcaria 1:2 (0:1)
0:1 - Manuel Akanji
1:1 - Jordi Alba 55'
1:2 - Breel Embolo 58'

Hiszpania: Unai Simon - Cesar Azpilicueta (87' Carlos Soler), Eric Garcia, Pau Torres, Jordi Alba - Gavi, Sergio Busquets, Pedri (70' Marcos Llorente) - Pablo Sarabia (63' Nico Williams), Ferran Torres (63' Yeremi Pino), Marco Asensio (63' Borja Iglesias).

Szwajcaria: Yann Sommer - Ricardo Rodriguez (46' Renato Steffen), Manuel Akanji, Nico Elvedi,  Silvan Widmer - Granit Xhaka, Remo Freuler - Djibril Sow (68' Denis Zakaria), Ruben Vargas (79' Michel Aebischer), Xherdan Shaqiri (68' Dan Ndoye) - Breel Embolo (87' Haris Seferović).

Żółta kartka: Akanji (Szwajcaria).

Sędzia: Clement Turpin (Francja).