Ligue 1: Porażka Girondins Bordeaux, Olympique Lyon nowym liderem

W sobotę na boiskach Ligue 1 nie brakowało emocji i niespodziewanych rozstrzygnięć. Z niżej notowaną drużyną St Etienne przegrał lider - Girondins Bordeaux. Paris Saint Germain tylko zremisowało z AS Nancy. Auxerre z kolei ograło faworyzowane Rennes. Nie zawiódł natomiast Olympique Lyon, który pokonał RC Lens.

W tym artykule dowiesz się o:

Największą sensację sprawili piłkarze AS Saint Etienne, którzy pokonali mistrza Francji - Girondins Bordeax. Podopieczni Laurenta Blanca przyjechali na Stade Geoffrey-Guichard z zamiarem przedłużenia serii 22 meczów z rzędu bez porażki, ale w sobotę nie pokazali się z dobrej strony i musieli uznać wyższość niżej notowanego rywala. Gospodarze już do przerwy prowadzili 2:0 po golach Augusto Fernandeza oraz Ilana, a w drugiej połowie kontrolowali przebieg meczu i ostatecznie wygrali 3:1. Cedrica Carasso pokonał jeszcze Dimitri Payet, a Żyrondyści odpowiedzieli tylko jednym trafieniem, rzut karny wykorzystał Jussie. Czas pokaże, czy jest to jedynie wypadek przy pracy, czy też może mistrz złapał zadyszkę. W następnej kolejce Bordeaux zagra z Auxerre.

Tymczasem potknięcie Bordeaux wykorzystali zawodnicy Olympique Lyon, zespół Les Gones ograł RC Lens i awansował na pozycję lidera. Choć beniaminek ambitnie walczył o korzystny rezultat, nie był w stanie chociażby zremisować z rozpędzonym rywalem. Lyon wygrał 2:0 po golach Sidney'a Govou oraz Kima Källströma. Drużyna Claude Puela jako jedyna w Ligue 1 w tym sezonie jeszcze nie przegrała.

Emocjonujący mecz obejrzeli fani na Stade du Ray, gdzie OGC Nice podejmowało Valenciennes. W pierwszej połowie częściej zagrożenie pod bramką rywala stwarzali gospodarze, ale swoich szans do zdobycia gola nie wykorzystali m.in. Emerse Fae, Anthony Mounier i David Hellebuyck. Wkrótce zemściły się one na OGC Nice, a David Ospina musiał wyciągać piłkę z siatki po strzałach Mamadou Samassy oraz Carlosa Sancheza Moreno. Podopieczni Didiera Olle-Nicolle pokazali jednak charakter i nie tylko odrobili stratę, ale także przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W ciągu zaledwie dziewięciu minut zdobyli trzy gole, dzięki czemu przerwali serię sześciu spotkań bez kompletu punktów.

Trzecie zwycięstwo w rozgrywkach odnieśli piłkarze AJ Auxerre. Ich wyjazdowy pojedynek z wyżej notowaną drużyną Rennes był wyrównany, pomimo osłabienia gospodarzy (już w 16. minucie czerwoną kartką ukarany został Carlos Bocanegra). O końcowym rezultacie zadecydowało trafienie Benoita Pedretti'ego, Auxerre wygrało 1:0. Na Stade de la Route de Lorient nie zagrali Polacy, Ireneusz Jeleń pauzował za czerwoną kartkę z poprzedniej kolejki, a Dariusz Dudka cały mecz obejrzał z ławki rezerwowych.

Ponownie zawiodło Paris Saint Germain, stołeczny klub zaledwie zremisował z AS Nancy. To już czwarty kolejny mecz bez zwycięstwa ekipy Paula Le Guena. Fatalnej passy nie udało się przełamać także graczom Grenoble Foot. Przegrali oni z Montpellier i nadal zamykają tabelę Ligue 1 z zerowym dorobkiem punktowym.