Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Naukowcy przebadali mózgi piłkarzy. Wyniki budzą niepokój

Sport to zdrowie. To hasło jest powszechnie popularne. Sytuacja jednak "nieco" zmienia się, gdy zaczynamy mówić o sporcie zawodowym. Ten pozostawia swoje konsekwencje na lata. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
piłkarze skaczący do główki Getty Images / Klaus Vedfeldt / Na zdjęciu: piłkarze skaczący do główki
"Pod lupę" wzięli tym razem piłkarzy i wpływ wieloletniej kariery na stan ich mózgu. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

BBC poinformowało, że na Uniwersytecie Wschodniej Anglii monitorowano ponad 75 byłych zawodowych graczy i grupę aktywnych "niepiłkarzy".

Badano przede wszystkim zdrowie mózgu. Jakie wyniki zebrali naukowcy pod kierownictwem doktora Michaela Gray'a?

ZOBACZ WIDEO: Kłótnia o podział pieniędzy. "Wszystko powinno być ustalone przed wylotem z Warszawy"

Stwierdzono, że piłkarze zdecydowanie lepiej radzili sobie w przedziale wiekowym 40-50, ale już po 65 roku życia było zdecydowanie gorzej.

Badano "wczesne oznaki dysfunkcji poznawczych, które można zidentyfikować na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek problemów z pamięcią lub innych zauważalnych objawów stanów takich jak demencja".

- Wiemy, że regularne ćwiczenia są naprawdę dobre dla zdrowia mózgu, a nasze badania potwierdzają, że zawodowi piłkarze poprawili zdrowie mózgu po czterdziestce w porównaniu z osobami, które nie grają w piłkę nożną - przyznał Gray.

Jednocześnie dodał jednak, że po 65 roku życia "wszystko zaczyna iść nie tak". Zaczyna wszystko wyglądać gorzej pod względem m.in. czasu reakcji czy nawigacji przestrzennej.

- Są to wczesne sygnały ostrzegawcze pogarszającego się stanu zdrowia mózgu - wyjaśnił Gray. - To pokazuje nam, że ćwiczenia związane z grą w piłkę nożną są dobre dla mózgu, ale negatywne skutki sportów kontaktowych zaczynają pojawiać się w późniejszym życiu.

Zobacz także:
Wszystko jasne! To stąd frustracja "Lewego"
"Padła z ust premiera jakaś deklaracja". Lewandowski o spotkaniu z Morawieckim

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×