Liga Europy: Wojciech Szczęsny z czystym kontem i awansem do ćwierćfinału

W spotkaniu rewanżowym 1/8 finału Ligi Europy 2022/2023 Juventus FC, którego piłkarzami są Wojciech Szczęsny (rozegrał cały mecz) i Arkadiusz Milik (aktualnie kontuzjowany), pokonał na wyjeździe 2:0 SC Freiburg i awansował do ćwierćfinału.

Tomasz Rosiński
Wojciech Szczęsny (Juventus FC) podczas meczu z SC Freiburg PAP/EPA / Ronald Wittek / Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny (Juventus FC) podczas meczu z SC Freiburg
Juventus w pierwszym starciu obydwu drużyn przed własną publicznością wypracował sobie skromną, jednobramkową przewagę i do Fryburga udał się z zamiarem wywalczenia co najmniej remisu, który dałby mu awans do kolejnej fazy LE.

Podopieczni Massimiliano Allegriego spokojnie weszli w mecz, ale z czasem zaczęli osiągać przewagę optyczną. Pierwsze ostrzeżenie gospodarzom wysłał Manuel Locatelli, lecz piłkę po jego uderzeniu złapał Mark Flekken.

W międzyczasie groźnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował Matthias Ginter, jednakże tym razem skuteczną interwencją popisał się Wojciech Szczęsny, który odbił futbolówkę do boku.

Później do pracy zabrał się Dusan Vlahović, który co prawda trafił do siatki, ale wcześniej był na pozycji spalonej i sędzia tego gola nie uznał.

Natomiast Serb dopiął swego tuż przed przerwą, kiedy to wykorzystał rzut karny podyktowany za zagranie piłki ręką we własnej "16" przez Manuela Gulde. Obrońca gospodarzy za to otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

Po zmianie stron drużyna z Turynu skupiała się przede wszystkim na zabezpieczeniu dostępu do własnej bramki i nie pozwalała rywalowi na zbyt wiele.

Na murawie wiało raczej nudą, a czas pracował na korzyść Juve. W 71. minucie na boisku pojawił się Federico Chiesa i rozbujał ofensywę swojej ekipy. Najpierw po jego strzale Mark Flekken zdołał odbić piłkę na poprzeczkę. Jednakże tuż przed końcowym gwizdkiem arbitra Flekken był już bezradny wobec precyzyjnego uderzenia Chiesy przy słupku, zaś asystę przy tym trafieniu zaliczył Adrien Rabiot.

Liga Europy, 1/8 finału (rewanż):

SC Freiburg - Juventus FC 0:2 (0:1)
0:1 - Dusan Vlahović 45' (k.)
0:2 - Federico Chiesa 90+5'

SC Freiburg: Mark Flekken - Lukas Kuebler, Matthias Ginter, Manuel Gulde - Kiliann Sildillia, Maximilian Eggestein (46' Kenneth Schmidt), Nicolas Hofler, Christian Guenter (74' Noah Weisshaupt) - Ritsu Doan (62' Roland Sallai), Michael Gregoritsch (74' Nils Petersen), Lucas Holer (62' Vincenzo Grifo).

Juventus FC: Wojciech Szczęsny - Danilo, Bremer, Federico Gatti - Juan Cuadrado (84' Mattia De Sciglio), Nicolo Fagioli, Manuel Locatelli (84' Enzo Barrenechea), Adrien Rabiot, Filip Kostić (71' Samuel Iling Junior) - Dusan Vlahović (71' Federico Chiesa), Moise Kean (90' Matias Soule).

Żółte kartki: Roland Sallai, Manuel Gulde (SC Freiburg) oraz Samuel Iling Junior, Dusan Vlahović (Juventus FC).

Czerwona kartka: Manuel Gulde (SC Freiburg) w 44. minucie /za drugą żółtą kartkę/.

Sędziował: Serdar Gozubukuk (Holandia).

W pierwszym meczu: 1-0 dla Juventusu FC.

Awans: Juventus FC.