Mistrzynie Polski znów lepsze w Sosnowcu. Kolejne potknięcia grupy pościgowej

Skład podium chyba już się wykrystalizował, choć konkretne medalowe miejsca ważyć się będą do końca. Za nami 16. kolejka Orlen Ekstraligi kobiet. W jej hicie TME SMS Łódź pokonał w Sosnowcu Czarnych Antrans 3:0.

Krzysztof Sędzicki
Klaudia Jedlińska (w niebieskim stroju) Facebook / TME SMS Łódź / Artur Kraszewski / Na zdjęciu: Klaudia Jedlińska (w niebieskim stroju)
Trzy dni wcześniej obie drużyny spotkały się ze sobą w 1/8 finału Orlen Pucharu Polski. Tam łodzianki zwyciężyły 1:0. Teraz zapakowały trzynastokrotnym mistrzyniom kraju aż trzy bramki. Dwa razy do siatki trafiła Klaudia Jedlińska, a w doliczonym czasie gry Annę Szymańską pokonała jeszcze Dominika Gąsieniec.

Warto dodać, że kilkadziesiąt sekund przed stratą pierwszej bramki przez Czarne, boisko za drugą żółtą kartkę opuścić musiała kapitan Daria Kurzawa i sosnowiczanki grały od tego momentu w dziesiątkę.

O stracie punktów mogą mówić we Wrocławiu. Piłkarki Śląska zaledwie zremisowały w Tczewie z Pogonią Dekpolem 3:3. Choć w 7. minucie wygrywały 1:0 po bramce Karoliny Ostrowskiej, w 22. wyrównała Magdalena Sobal. Później to beniaminek wysuwał się dwukrotnie na prowadzenie, ale tyle samo je tracił.

Na bramkę Kornelii Okoniewskiej w 39. minucie odpowiedziała Katarzyna Białoszewska 120 sekund później, zaś na trafienie Roksany Polańskiej z minuty 64. - Joanna Wróblewska po kolejnych czterech minutach. Warto dodać, że tczewianki od 67. minuty grały w osłabieniu po drugiej żółtej kartce dla Okoniewskiej.

Tymczasem kolejne trzy punkty do ligowej tabeli zgarnął zamykający ją zespół Hydrotrucka Radom pokonując u siebie Medyka Polomarket Konin 2:1. Dla gospodyń trafiały Oliwia Malesa i Wiktoria Orłowska. Dla przyjezdnych trafienie - jak się później okazało - honorowe - zaliczyła Karlina Miksone.

Współdzielący pozycję lidera Orlen Ekstraligi GKS Katowice pokonał w Gdańsku AP Orlen 2:0 po bramkach Weroniki Kłody i Amelii Bińkowskiej. Przypomnijmy, że o kolejności w tabeli bezpośredni bilans decyduje dopiero wtedy, gdy pomiędzy zainteresowanymi drużynami rozegrane są dwa mecze. Katowiczanki więc są aktualnie drugie, bo przy jednym zagranym spotkaniu z TME SMS-em Łódź (choć wygranym 3:0), legitymują się gorszym bilansem bramkowym.

A w niedzielnych meczach podział punktów po bezbramkowym remisie Sportisu KKP Bydgoszcz z AZS-em UJ Kraków oraz wygrana deptającego po piętach czołowej dwójce Górnika Łęczna z Pogonią Szczecin. Tu wszystkie gole padły w pierwszej połowie. Dwa razy do szczecińskiej siatki trafiła Klaudia Fabova, a w doliczonym czasie gry bramkę kontaktową zdobyła Roksana Ratajczyk.

Następna seria gier dopiero w trzeci weekend kwietnia, bo teraz nastąpi przerwa na mecze reprezentacji. Polki czekają dwa spotkania towarzyskie - 6 kwietnia w Łodzi z Kostaryką, a 11 kwietnia w Rotterdamie z Holandią.

W międzyczasie jednak odrobione zostaną ligowe zaległości. 29 marca we Wrocławiu Śląsk podejmie AP Orlen Gdańsk, a trzy dni później w Szczecinie zespół Piotra Jagieły zmierzy się z Pogonią. To jedno z dwóch odwołanych spotkań 11. kolejki, kiedy to zawody storpedowały opady śniegu. Z tego samego powodu nie odbył się też mecz piłkarek z Gdańska z Pogonią Dekpol Tczew. Jego termin ustalono na 12 kwietnia.