Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Ruch Chorzów może nie wrócić na Cichą. Zaproponowano "okrągły stół"

Sporo emocji wśród kibiców Ruchu Chorzów wywołała czwartkowa sesja Rady Miasta. Dyskutowano o nowym stadionie Niebieskich. Wiążące decyzje nie zapadły, ale pojawiło się światełko w tunelu.

Michał Piegza
Michał Piegza
piłkarze Ruchu Chorzów WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Ruchu Chorzów
Piłkarze Ruchu Chorzów od lutego mecze w roli gospodarza myszą rozgrywać poza Cichą 6. Wiele wskazuje na to, że na legendarny obiekt zespół prędko nie wróci. Takie wnioski można wysnuć po czwartkowej sesji Rady Miasta.

Po raz kolejny dyskutowano o obiekcie w Chorzowie, który ostatnio, dość nieoczekiwanie, został narzędziem w rękach polityków przed wyborami. Do niedawna władze miasta zapewniały, że szans na modernizację przestarzałego obiektu nie ma. W czwartek sytuacja uległa zmianie.

Radni i zarządzający miastem przyznali, że nowy obiekt przy Cichej 6 musi powstać. Miasto jednak nie ma na to pieniędzy. Obecny podczas sesji prezes Niebieskich Seweryn Siemianowski stwierdził, że po rozmowach z ministrem sportu i turystyki Kamilem Bortniczukem został zapewniony, że państwo może zapewnić połowę środków z funduszu inwestycji strategicznych.

Obecnie koszt budowy nowego obiektu to 200 mln zł. Chorzów musiałby znaleźć 100 mln zł, które można pozyskać z kredytu. Siemianowski zaapelował do radnych o zielone światło na tą inwestycję, która pomoże odradzającemu się Ruchowi rozkwitnąć.

ZOBACZ WIDEO: Gromy spadły na Lewandowskiego. "Schowany do szafy"

Jeden z radnych zaproponował zorganizowanie "okrągłego stołu", gdzie spotkałyby się zainteresowane strony i ustaliły strategię działania. Ostatnio władzom miasta nie było po drodze z kibicami, którzy przestarzały już projekt krytykują. Uważają, że 16 tysięcy to zbyt mało, jak na potrzeby klubu, do tego większość przestrzeni pod trybunami byłaby niefunkcjonalna. Tymczasem fani marzą, aby stadion tętnił życiem nie tylko w dniu meczu, ale także w inne dni.

Wiceprezydent Marcin Michalik stwierdził, że obecny projekt powinien zostać zaktualizowany. O nowym jak na razie mowy nie ma. Podobnie nie planuje się budowy stadionu etapami. Nikt nie myśli o tym, aby początkowo powstały np. dwie największe trybuny, a w przyszłości można by było dobudować dwie kolejne, za bramkami. Wówczas zmieszczenie się w kwocie 200 mln zł byłoby jak najbardziej możliwe.

Coraz więcej wskazuje na to, że jesienią piłkarze nie wrócą na Cichą. W tygodniu rozpocznie się demontaż pozostałych trzech wież oświetleniowych. Zlecono projekt na stworzenie nowych, ale słychać coraz więcej opinii, że wydawanie 5 mln zł (tyle ma wynieść zamontowanie nowych jupiterów), przy ewentualnej budowie nowego stadionu, byłoby marnotrawieniem pieniędzy. Podobnie jak wydanie niemal 25 mln zł na dostosowanie obiektu przy Cichej 6 do wymogów PKO Ekstraklasy, w przypadku ewentualnego awansu do ligowej elity obecnego wicelidera Fortuna I ligi.

Do 15 kwietnia Ruch Chorzów musi się określić na jakim stadionie rozgrywałby mecze w kolejnym sezonie. W związku z tym pozostało niewiele czasu na podjęcie konkretnych decyzji. Słychać było opinie, że jeśli Chorzów teraz zaprzepaści szansę na budowę nowoczesnego obiektu, to taki obiekt w najbliższych latach już nie powstanie.

Działacze Niebieskich są nawet w stanie przystać na to, aby rozgrywać mecze przez najbliższe 2-3 lata poza Cichą, gdzie mogłyby się toczyć prace budowlane. W tym czasie Niebiescy mogliby grać w Gliwicach czy nawet na Stadionie Śląskim. Teraz w Chorzowie wszyscy czekają na ruch Prezydenta Andrzeja Kotali.

Czytaj także:
Siedem bramek w sparingu Ruchu Chorzów z Puszczą Niepołomice
Smutek przy Cichej 6. Tego już nie zobaczycie

Ruch Chorzów doczeka się w przeciągu trzech lat rozpoczęcia budowy nowego stadionu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (5)
 • ad3m12 Zgłoś komentarz
  Tam gdzie PO tam zawsze bieda :)
  • Chiswick Zgłoś komentarz
   po wyborach temat się skończy tak jak wiele innych
   • Leszek Keszek Zgłoś komentarz
    Wystarczy dobrze zarządzać miastem i pieniądze się znajdą. Ale czy ktoś słyszał, żeby politycy PO w jakimkolwiek mieście dobrze zarządzali finansami. Ja o takim czymś nie
    Czytaj całość
    słyszałem. Jedynie słyszałem o łapówach, aferach i wiecznym braku pieniędzy.
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×