Trzaskowski zaczął cytować hymn Barcelony. Zaskoczył króla Hiszpanii [WIDEO]

Rafał Trzaskowski otrzymał w Barcelonie z rąk Filipa VI Europejską Nagrodę Budownictwa 2023. Prezydent Warszawy w trakcie przemówienia zaskoczył wszystkich uczestników spotkania. Jego słowa wywołały śmiech na widowni. Wyjaśniamy, jaki był powód.

Dawid Franek
Dawid Franek
Rafał Trzaskowski PAP/EPA / Andreu Dalmau / Na zdjęciu: Rafał Trzaskowski
Hiszpańskie media poświęcają w ostatnich godzinach sporo uwagi Rafałowi Trzaskowskiemu. Prezydent Warszawy odebrał Europejską Nagrodę Budownictwa przyznawaną przez Cercle d'Economia. Być może nie przeszłoby to bez większego echa, gdyby nie fakt, że Trzaskowski w pewnym momencie przemówienia zaczął używać języka katalońskiego.

Polski polityk podziękował za nagrodę w tym języku, po czym... nawiązał do hymnu FC Barcelony.

- Tenim un nom, que sap tothom (słowa z hymnu FC Barcelony: "Nazywamy się, każdy wie jak...") - powiedział prezydent Warszawy.

- Tots som polacos (tłumaczenie: Wszyscy jesteśmy Polakami!) - dodał, co spotkało się z porcją braw, ale także śmiechu. Wszystko dlatego, że "polacos" to jedno z najpopularniejszych przezwisk Katalończyków (więcej o nim poniżej).

ZOBACZ WIDEO:Polak talizmanem Barcelony. "To dobry złodziej"

Po przemówieniu Trzaskowskiego w języku katalońskim mocno zaskoczony był król Filip VI, który osobiście wręczał mu nagrodę.

"Słowa polskiego polityka rozeszły się lotem błyskawicy po portalach społecznościowych, a sposób, w jaki Trzaskowski zdobył publiczność w Barcelonie w tak szczególnym dniu, jakim było odebranie wspomnianej nagrody od króla Filipa VI, od razu stał się modny" - napisał wprost "Mundo Deportivo".

Co do samego znaczenia słowa "polacos", to nikt do końca nie wie, jaki był zamiar takiego przezwiska. Osoby spoza Katalonii uważają, iż takim nazewnictwem obrażają mieszkańców Katalonii, a ci z kolei noszą ten pseudonim z dumą. Mówił nam o tym kilkanaście miesięcy temu Przemysław Hankus, ekspert ds. Katalonii.

- Wielu mieszkańców Hiszpanii wrogo traktuje Katalończyków, mówiąc na nich "Polacy" (Polacos), choć do dziś z pełnym przekonaniem nie można odpowiedzieć na pytanie o przyczyny pojawienia się tego - w założeniu nieco pejoratywnego - przydomka. Bywa jednak używany też ironicznie, "z przymrużeniem oka", a sami Katalończycy zdają się sprawiać wrażenie, że określenie "Polacos" bardzo im odpowiada - powiedział (więcej TUTAJ).

Zobacz wideo z przemówienia Trzaskowskiego po katalońsku:

Czytaj także:
Hiszpan wróci do Ekstraklasy? Chce go kilka klubów

Mecze Barcelony z udziałem Lewandowskiego obejrzysz na żywo, online na kanałach Eleven Sports w Pilot WP!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×