Siła w zespole! Under Armour postanowił stworzyć najlepszą mowę motywacyjną

Od niej wszystko się zaczyna. Zawodnicy i trenerzy podkreślają, że bez tego nie da się osiągnąć sukcesu. Mowa o sile zespołowości. Tylko wspólnota może zwyciężać. – Wychodzimy na murawę razem, zawsze jako zespół – mówi piłkarz Bartłomiej Pawłowski.

KO
Materiał Partnera Materiały prasowe / Materiał Partnera

Kilkanaście lat temu jeden z polskich klubów znalazł się na skraju upadku. Będąc na najwyższym szczeblu rozgrywkowym i borykając się z ogromnymi problemami finansowymi, jego władze musiały sięgnąć po trenerskiego nowicjusza. Pusta kasa sprawiła też, że przed kolejnym sezonem z drużyny odeszli najlepsi piłkarze. Uzupełniony przez juniorów i graczy z niższy lig zespół od początku skazywany był na spadek z ekstraklasy. Nie wierzył w niego nikt. Poza trenerem.

Szkoleniowiec wiedząc, że dysponuje słabszym potencjałem piłkarskim, zdecydował się poszukać siły swojej drużyny gdzie indziej. Postawił na zespołowość. Walkę, pełne zaangażowanie, oddanie na murawie od pierwszej do ostatniej minuty. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
Okazał się mistrzem sportowej motywacji. Jadąc na inauguracyjny mecz do faworyzowanego rywala, w autokarze puścił swoim podopiecznym film "Męska gra" ze znakomitym Alem Pacino w roli głównej. Tam, w jednej z końcowych scen, bohater jako szkoleniowiec drużyny futbolu amerykańskiego przed ważnym meczem wygłasza w szatni płomienną mowę. Puentuje ją słowami: "Albo zwyciężymy jako zespół, albo polegniemy jako jednostki". Zawodnicy z ogromną pasją wybiegli na boisko.

Zapewne analogiczna scena wydarzyła się przed pierwszym meczem sezonu w szatni wspomnianego polskiego klubu. Skazywana na pożarcie drużyna wygrała (zwycięskiego gola strzelając w ostatniej akcji!), a potem do ostatniej kolejki walczyła o mistrzostwo Polski. I do dziś wspominana jest jako przykład zespołu z prawdziwego zdarzenia.

Zespół daje siłę!

Zespołowość to największa siła w piłce nożnej. Bez niej nie da się osiągnąć sukcesu. Podkreślają to doświadczeni piłkarze, którzy na koncie mają setki ligowych meczów i występy w narodowych barwach.

– Drużyna to jedność. Jako zespół dążymy do wspólnego celu. Piłka nożna jest takim sportem, w którym gra się drużynowo, razem – mówi Bartłomiej Pawłowski.
– Dla mnie drużyna to wspólnota, w której każdy gracz ma swoją rolę i wspólny cel, czyli zwycięstwo. To również zaufanie i wsparcie kolegów z zespołu – dodaje Michał Żyro.
Na swojej piłkarskiej drodze zawodnicy spotkali wielu trenerów, występowali w wielu drużynach. Także za granicą. Przyznają, że praca zespołowa to klucz do sukcesu. Od niej wszystko się zaczyna.

– Wychodzimy na boisko zawsze razem, zawsze jako zespół. Wspólnie z kolegami z drużyny pracujemy na sukces, którymi są zwycięstwa. Tylko 100-procnetowe zaangażowanie każdego z zawodników może przynieść pozytywny efekt – zaznacza Pawłowski.
Wtóruje mu Michał Żyro: – Praca zespołowa w piłce nożnej to fundament sukcesu. Bez niej trudno osiągnąć zwycięstwo. Chcąc pokonać przeciwnika, każdy zawodnik musi współpracować z innymi.

Co motywuje piłkarzy do działania?

Piłkarze przed meczem motywują się w różny sposób. Jedni słuchują energicznej muzyki, inni w skupieniu wyczekują pierwszego gwizdka. Jeszcze inni oczekują, że ten najważniejszy impuls otrzymają w szatni od trenera lub w tunelu prowadzącym na boisko, gdy usłyszą śpiew kibiców.
A co każdego dnia motywuje do działania Michała Żyrę i Bartłomieja Pawłowskiego?

– Motywacją do walki na boisku jest miłość do gry, duma z reprezentowania swojej drużyny i chęć osiągnięcia sukcesu, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. To także pasja i determinacja – zwraca uwagę ten pierwszy.

– Każdy kolejny trening i mecz to dla mnie motywacja. Nieważne, jaka drużyna jest po przeciwnej stronie, zawsze wychodzę na boisko po to, aby wygrać. Cieszę się grą w piłkę i występami dla fantastycznych kibiców – dodaje Pawłowski.

Najlepszych polskich zawodników, ich charaktery oraz podejście do sportu doskonale zna Grzegorz "Gabor" Jędrzejewski. To dziennikarz, trener i bramkarz Reprezentacji Artystów Polski, który od lat sprawdza piłkarskie umiejętności gości w popularnym programie telewizyjnym "TurboKozak".

Materiał Partnera Materiał Partnera

– Nieraz w piłce nożnej mieliśmy do czynienia z sytuacjami, gdy zespół teoretycznie słabszy, jeśli chodzi o pojedynczych piłkarzy, na boisku tworzył monolit, wspierał się i współpracując, wygrywał z tym teoretycznie lepszym. Pamiętajmy, że zespół piłkarski na treningach rywalizuje w swoim gronie, czasami nawet dość mocno, ale gdy przychodzi do meczu, zawodnicy stają ze sobą ramię w ramię i jednoczą się we wspólnym celu. Praca zespołowa to setki godzin treningów, ich efekty widać na meczach, gdy piłkarze stają się zespołem najwyższej próby – podkreśla Gabor.

Najbardziej inspirująca przemowa w historii

Siłę drzemiącą w zespołowości i sportowej motywacji postanowiła sprawdzić marka Under Armour. Amerykański producent sprzętu i obuwia sportowego we współpracy ze swoimi ambasadorami, m.in. Trentem Alexandrem-Arnoldem (Liverpool), Antonio Rüdigerem (Real Madryt), Laurą Freigang (Eintracht Frankfurt), Jayde Riviere (Manchester United), Alexaem Greenwoodem (Manchester City) i Reuellem Waltersem (Arsenal) oraz przy wsparciu sztucznej inteligencji stworzył wyjątkowy projekt The Ultimate Team Talk, czyli najbardziej inspirującą do walki przemowę w historii.

Piłkarze współpracujący z Under Armour opowiedzieli o źródłach swojej motywacji, nastawieniu, dzięki któremu skutecznie rywalizują z innymi na najwyższym poziomie, oraz słowach trenerów i innych osób pełniących rolę mentorów, które zrobiły na nich największe wrażenie.

– Aspekt mentalno-motywacyjny jest równie ważny, a może nawet ważniejszy niż przygotowanie fizyczne do gry. Najlepiej świadczy o tym nasza wygrana z Barceloną, dzięki której niejako wróciliśmy do gry. Nigdy nie zapomnę przedmeczowego przemówienia motywacyjnego. Każdy z nas uwierzył, że zwycięstwo jest możliwe – mówi Trent Alexander-Arnold.
AI przeanalizowała literaturę z zakresu psychologii sportu oraz wiele przemówień motywacyjnych, w tym mowy znane z dużego ekranu. Następnie wyłoniła z nich kluczowe aspekty dotyczące charakteru, determinacji, przygotowania do meczów, nastawienia sprzyjającego ciągłemu rozwojowi, optymizmowi oraz energii, która towarzyszy zespołowi, który nie jest faworytem, ale wygrywa.

To wszystko złożyło się na powstanie najlepszej przemowy motywacyjnej w historii sportu. The Ultimate Team Talk łączy w sobie inspirujący język, konstrukcję zdań, rytm i energię, której celem jest motywowanie sportowców drużynowych przed meczami.
Co więcej, aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, Under Armour do przeczytania całej przemowy zaprosił cenionego aktora i reżysera, a prywatnie fana piłki nożnej – Ashleya Waltersa. Jego osobista historia udowadnia, że mimo błędów młodości można osiągnąć sukces. The Ultimate Team Talk to przykład udanej współpracy człowieka i sztucznej inteligencji.

– Marka Under Armour zawsze była mi bliska z uwagi na nacisk, jaki stawia na determinację i ciężką pracę. To właśnie dzięki tym cechom stałem się człowiekiem, którym jestem dzisiaj. Użyczenie mojego głosu tej inspirującej przemowie pomoże przekazać bliskie mi wartości kolejnemu pokoleniu młodych sportowców – stwierdził Ashley Walters.

Kolekcja stworzona dla piłkarzy

Projekt The Ultimate Team Talk to niejedyny element, którym Under Armour wspiera i motywuje piłkarzy. Z myślą o osiąganiu przez zawodników jeszcze lepszych wyników i poprawie jakości gry marka stworzyła linię odzieży treningowej HeatGear. Została ona tak zaprojektowana, aby była dla sportowca wyjątkowo wygodna, elastyczna, dopasowująca się do ruchów ciała, a przy tym skutecznie odprowadzała pot. Słowem, aby nigdy nie przeszkadzała w efektywnym treningu.

Kolekcja Under Armour HG obejmuje m.in. koszulkę, spodenki oraz krótkie legginsy treningowe. Produkty wyróżniają się lekkością i wentylacją. Koszulka Under Armour UA HG Armour Comp SS ma ergonomicznie rozmieszczone płaskie szwy, co gwarantuje użytkowanie bez otarć. Specjalna konstrukcja rękawów zapewnia większy zakres ruchu. Spodenki Under Armour UA M's Challenger Pro Train Short wykonane są z elastycznego materiał 4-way stretch, który swobodnie rozciąga się we wszystkich kierunkach. Legginsy Under Armour UA HG Prtd Long Shorts mają krój COMPRESSION – ściśle przylegają do ciała, zapewniając sportowcowi uczucie drugiej skóry.

W najnowszej, opracowanej z myślą o piłkarzach kolekcji Under Armour nie mogło oczywiście zabraknąć obuwia piłkarskiego. Korki Clone Magnetico Pro 3.0 FG to jeszcze większa kontrola na boisku. Buty wyposażone w specjalną cholewkę UA Clone dopasowują się do kształtu i ruchów stopy, niezależnie od jej rozmiaru. Wewnętrzna warstwa elastycznego, auksetycznego materiału zapewnia pełen komfort użytkowania, a kołnierz z dzianiny ułatwia zakładanie. Stożkowe korki zapewniają szybkość biegu, zwiększając zwinność i pozwalając na natychmiastową zmianę kierunku poruszania się po boisku.

Kolekcja Under Armour jest dostępna w sklepach stacjonarnych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie oraz na stronie internetowej https://sportstylestory.com/under-armour-jtc-men.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×