Robert Lewandowski przeszedł do historii polskiej piłki

Robert Lewandowski dopisał kolejny reprezentacyjny rekord do swojej długiej listy osiągnięć. W meczu z Łotwą "Lewy" (2:0) został najstarszym strzelcem gola dla Biało-Czerwonych.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Robert Lewandowski WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Robert Lewandowski w 48. minucie głową zamienił na bramkę dośrodkowanie Nicoli Zalewskiego z lewej strony. To jego 82. gol w 146. występie w drużynie narodowej. Jest zarówno najlepszym strzelcem reprezentacji Polski w historii, jak i piłkarzem z największą liczbą występów w koszulce z białym orłem na piersi.

A od wtorku jest także najstarszym strzelcem gola dla Biało-Czerwonych. W meczu z Łotwą pobił bowiem rekord, 54 lata temu ustanowił Lucjana Brychczego. Legendarny napastnik Legii ostatniego gola dla drużyny narodowej strzelił 27 sierpnia 1969 roku, mając 35 lat i 75 dni.

Lewandowski we wtorek nieznacznie, ale jednak poprawił ten rekord. Pokonał bramkarza Łotwy, licząc sobie 35 lat i 93 dni.

Najstarsi strzelcy gola dla reprezentacji Polski:

Piłkarz Wiek Rok zdobycia bramki
Robert Lewandowski 35 lat i 93 dni 2023
Lucjan Brychczy 35 lat i 75 dni 1969
Henryk Alszer 34 lata i 39 dni 1952
Jacek Bąk 34 lata 2007
Henryk Reyman 33 lata i 342 dni 1931

Robert Lewandowski, poza wspomnianymi wyżej, dzierży jeszcze kilka rekordów reprezentacji Polski. Głównie strzeleckich, ale nie tylko. Na przykład nikt nie rozegrał tylu spotkań jako kapitan Biało-Czerwonych (84) i nikt nie pełnił tej funkcji dłużej (9 lat).

Są też rekordy, których pobicie - jak tego Brychczego - przyjdzie z czasem. Najstarszym graczem z pola w reprezentacji Polski jest Władysław Szczepaniak (37 lat i 118 dni) - ten rekord "Lewy" może pobić wiosną 2025 roku.

A pół roku później będzie mógł zostać reprezentantem z najdłuższym stażem. Na razie rekordzistą pod tym względem jest Jakub Błaszczykowskiego, którego pierwszy i ostatni występ w drużynie narodowej dzieli 17 lat i 81 dni. Staż "Lewego" w kadrze to w tej chwili 15 lat i 72 dni.

Rekordem, który wydaje się nie do pobicia dla Lewandowskiego, jest ten Jerzego Dudka. Były znakomity bramkarz jest najstarszym reprezentantem Polski (bez podziału na pozycje) w historii - po raz ostatni zagrał w kadrze w wieku 40 lat i 73 dni.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: poznaliśmy bramkę roku?! Fenomenalny gol piłkarki


OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP (link sponsorowany)
Czy Robert Lewandowski to najlepszy polski piłkarz w historii?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×