Niezniszczalny Eriksen. Po trzech latach wraca na mistrzostwa Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / DeFodi Images  / Na zdjęciu: Christian Eriksen
Getty Images / DeFodi Images / Na zdjęciu: Christian Eriksen

12 czerwca 2021 roku kibice futbolu zapamiętają na zawsze. Mecz Euro 2020 pomiędzy Danią i Finlandią został przerwany, bo u Christiana Eriksena doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Po trzech latach niezniszczalny Duńczyk nadal jest liderem kadry.

Jak co turniej reprezentacja Danii wskazywana jest jako jeden z czarnych koni mistrzostw. W fazie grupowej Euro 2024 Duńczycy zagrają z Anglią, Słowenią oraz Serbią i nie są bez szans nawet na zajęcie pierwszego miejsca. Jednym z liderów kadry jest Christian Eriksen. To piłkarz, który trzy lata temu stoczył zwycięską walkę o życie. Dziś gra i zachwyca formą.

Walczył o życie

12 czerwca 2021 roku na Euro 2020 Dania rywalizowała z Finlandią. Mecz rozgrywany był na Parken w Kopenhadze, a na trybunach był komplet widzów. Dobiegała końca pierwsza połowa, gdy nagle Eriksen padł na murawę. Piłkarz zemdlał, a wokół niego szybko pojawił się sztab medyczny. Po chwili rozpoczęto reanimację zawodnika.

Tamte obrazki obiegły cały świat. Reprezentanci Danii zebrali się wokół piłkarza, modląc się o jego życie i zdrowie. Zasłonili też działania lekarzy, którzy walczyli o życie duńskiego piłkarza. Eriksen był reanimowany, a po kilku minutach na noszach opuścił boisko i został zabrany karetką do szpitala. Kibice na trybunach wpadali sobie w ramiona, ronili łzy, wspierając się nawzajem. Mecz zszedł na dalszy plan.

Wszystko wyglądało dramatycznie, ale zakończyło się szczęśliwie. Stan Eriksena był stabilny. Wygrał najważniejszy mecz w życiu. Z miejsca pojawiały się pytania dotyczące tego, co się stało. Zastanawiano się, czy ta sytuacja oznacza koniec kariery piłkarza.

Nie pamiętał pięciu minut

- Pamiętam wszystko oprócz tych pięciu minut. Dośrodkowanie, piłkę uderzającą w moje kolano. Nie wiem, co się stało potem. Obudziłem się z ludźmi wokół mnie i czułem nacisk na klatkę piersiową. Nie bardzo rozumiałem, co się dzieje - przyznał zawodnik w rozmowie z BBC Sport.

- Przeszło mi przez głowę, że może coś się stało z moimi nogami, może złamałem kręgosłup. Sprawdzałem, czy mogę podnieść nogę do góry. Robiłem małe rzeczy, by zobaczyć, co ze mną jest. W karetce usłyszałem pytanie "jak długo był nieprzytomny?" z odpowiedzią "pięć minut". Wtedy pierwszy raz dowiedziałem się, że prawie umarłem - dodał.

Niecały tydzień po tych dramatycznych wydarzeniach został mu wszczepiony specjalny kardiowerter-defibrylator serca. e urządzenie medyczne, mające za zadanie przerwać potencjalnie groźną dla życia arytmię i przywrócić rytm zatokowy serca.

Niezniszczalny

Eriksen był wtedy zawodnikiem Interu Mediolan. Musiał jednak zmienić klub, bo przepisy zabraniały tego, by piłkarz z wszczepionym kardiowerterem wrócił do gry. Jego kontrakt został rozwiązany, ale w styczniu 2022 roku związał się umową z angielskim Brentford FC. Pół roku po tym, jak doszło u niego do nagłego zatrzymania krążenia. Rok od tych wydarzeń był zawodnikiem Manchesteru United.

Piłkarz wrócił też do reprezentacji Danii. Zagrał na mundialu w Katarze, gdzie Duńczycy odpadli po fazie grupowej. A teraz wraz z drużyną narodową przygotowuje się do Euro 2024 i w niedzielę 16 czerwca najprawdopodobniej od 1. minuty zagra ze Słowenią. Początek spotkania o 18:00. Będzie to jego 131 mecz w kadrze. Strzelił w niej 41 goli.