Dwa miesiące w śpiączce po ataku Izraela. 19-latka może mówić o cudzie

Instagram / Na zdjęciu: Celine Haidar
Instagram / Na zdjęciu: Celine Haidar

Celine Haidar ucierpiała po ataku Izraela na Bejrut. Piłkarka znajdowała się w stanie krytycznym, ale po dwóch miesiącach wybudziła się ze śpiączki. - Nikt za to nie ukarze Izraela - mówi Mieszko Rajkiewicz z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

W tym artykule dowiesz się o:

W listopadzie 2024 roku media informowały o dramacie Celine Haidar. 19-letnia reprezentantka Libanu znalazła się w stanie krytycznym po nalocie Izraela na Bejrut. Młoda piłkarka w momencie bombardowania znajdowała się w dzielnicy Shiyah, w której ukrywał się rzecznik Hezbollahu - Mohammad Afif. Mężczyzna zginął na miejscu, zaś Haidar została trafiona odłamkiem rakiety w głowę.

Celine Haidar wybudziła się ze śpiączki

- Dzięki łasce Allaha wybudziła się ze śpiączki, ale nadal znajduje się na oddziale intensywnej terapii, ponieważ nie może mówić i nadal potrzebuje respiratora, aby móc prawidłowo oddychać - powiedział Abbas Haidar, ojciec piłkarki, w rozmowie z Arab News.

Reprezentantka Libanu rozpoznała swoją rodzinę. Jest w stanie komunikować się z bliskimi za pośrednictwem odręcznie pisanych notatek. Ojciec piłkarki podkreślił, że powrót do pełnej sprawności zajmie jej wiele czasu. - Nadal nie może swobodnie mówić, jest poddawana intensywnemu leczeniu - dodał.

ZOBACZ WIDEO: Dzień z Mistrzem. Joanna Jóźwik nawiązała do początków przygody ze sportem

Celine Haidar znajdowała się w drużynie Libanu U19, która wygrała Puchar Azji Zachodniej w 2022 roku. Pełniła też funkcję kapitan seniorskiej ekipy Beirut Football Academy w sezonie 2023/2024, gdy zdobyła ona tytuł mistrzowski. Pomimo tragicznych wydarzeń z listopada 2024 roku, młoda piłkarka pragnie wrócić na boisko.

- Kiedy zapytałem, czy nadal chce grać w piłkę nożną, uścisnęła moją rękę i poruszyła prawą nogą. To oczywisty znak, że chce to nadal robić - powiedział trener Samer Barbary.

19-latka po pierwszych atakach Izraela opuściła Bejrut. Musiała jednak do niego wrócić, aby kontynuować studia i grę w piłkę nożną. - Opuszczała dom, gdy tylko pojawiały się komunikaty o ewakuacji albo dochodziło do nasilenia bombardowań, a potem wracała na noc, by się przespać - powiedział jej ojciec w listopadzie w rozmowie z AFP.

- Moja córka jest bohaterką. Jest silna. Wstanie i znowu będzie się bawić. Marzyła o karierze za granicą. Mówiła, że chce być jak Cristiano Ronaldo i Messi. Chciała zostać gwiazdą, aby wszyscy o niej mówili. Tak też się stało, ale tylko dlatego, że została ranna na wojnie, z którą nie ma nic wspólnego - dodała we francuskich mediach Sanaa Shahrour, matka piłkarki.

644 ofiar konfliktu na Bliskim Wschodzie

Celine Haidar może mówić o cudzie, ale władze Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej (PFA) przypominają, że w ostatnich miesiącach takiego szczęścia nie miało wielu sportowców w Strefie Gazy. W oficjalnym komunikacie PFA oświadczył, że w ciągu piętnastu miesięcy siły izraelskie zabiły co najmniej 644 sportowców, z czego co najmniej 91 z nich to dzieci.

W bombardowaniach Izraela życie stracili m.in. Hany Al-Masdar, były zawodnik i trener piłkarskiej drużyny olimpijskiej oraz Mohammed Barakat, jeden z najlepszych napastników palestyńskiego pochodzenia.

- Te dane mogą być jak najbardziej prawdziwe, bo bombardowania Izraela trwały już wcześniej. To są przerażające liczby. To o 644 ofiar za dużo - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Mieszko Rajkiewicz z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej, który opowiada się za wykluczeniem Izraela z międzynarodowych imprez sportowych.

- Te 644 ofiar to jest wystarczający powód, by nałożyć kary na Izrael. Nawet nie mówię o wykluczeniu z areny międzynarodowej, bo mam świadomość, że o to będzie trudno. Takie ataki, w których giną cywile i sportowcy, to wpływ na integralność rozgrywek sportowych. Przecież wielu ukraińskich sportowców zginęło na wojnie, stąd też sankcje na Rosję - tłumaczy nam Rajkiewicz.

Serwis Sports Politika wyliczył, że Izrael od początku wojny zniszczył lub częściowo uszkodził nie mniej niż 28 obiektów piłkarskich w Palestynie, 22 w Strefie Gazy i 6 na Zachodnim Brzegu. Mowa o profesjonalnych stadionach, które posiadały dość dobrą infrastrukturę. Wskutek izraelskich nalotów zniszczona została też m.in. siedziba Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej.

Izrael pod parasolem ochronnym

Konflikt na Bliskim Wschodzie eskalował w październiku 2023 roku. Najpierw Hamas wkroczył na terytorium Izraela, mordując ok. 1200 cywilów i porywając ponad 250 osób. Rząd Benjamina Netanjahu odpowiedział atakiem na Strefę Gazy. W następstwie licznych bombardowań życie straciło ponad 45 tys. Palestyńczyków.

W kolejnych miesiącach Izrael postanowił rozprawić się również z Hezbollahem, którego bojownicy działali w pobliskim Libanie. Decyzja rządu Netanjahu wynikała z faktu, że organizacja mocno wspierała Hamas i atakowała Izrael z północy. Wskutek inwazji życie straciły tysiące libańskich cywilów, a ponad 1 mln osób zostało przesiedlonych.

Atak Izraela na Liban był najkrwawszym od trzech dekad, wyrządził ogromne straty w gospodarce małego państwa. Dwumiesięczne zawieszenie broni udało się wynegocjować dopiero w listopadzie 2024 roku - jedenaści dni po tym, jak Celine Haidar została trafiona w głowę odłamkiem rakiety.

- Czy możemy się spodziewać wykluczenia Izraela z areny międzynarodowej? Raczej nie - odpowiada nam ekspert z Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej.

Zdaniem Rajkiewicza, kluczowa jest w tym przypadku polityka. To przez nią nie możemy liczyć na to, że Izrael zostanie potraktowany identycznie jak Rosja w 2022 roku. - Izrael ma nie tylko w organizacjach sportowych, ale też w ONZ, parasol ochronny w postaci Stanów Zjednoczonych - mówi nasz rozmówca.

- Prawda jest taka, że międzynarodowe organizacje sportowe są pod mocnym wpływem zachodnich struktur. One chronią Izrael. Nie ma przesłanek politycznych, aby to państwo wykluczyć z rywalizacji. Odwrotnie było w przypadku Rosji, która dla wielu państw Zachodu jest po prostu rywalem - uważa Rajkiewicz.

Obecnie Izrael wiąże umowa o zawieszeniu broni z Hezbollahem, ale nadal trwają naloty na Strefę Gazy. Przed paroma dniami doszło chociażby do ataku na obóz dla uchodźców, w którym znajdowali się m.in. dziennikarze. Zginął w nim operator kamery z tureckiej agencji informacyjnej Anatolia.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział niedawno, że zawieszenie broni w Strefie Gazy jest "bardzo blisko". Z kolei prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że "wybuchnie piekło", jeśli obie strony konfliktu nie osiągną porozumienia przed jego wstąpieniem na urząd (20 stycznia). - To nie będzie dobre dla Hamasu i szczerze mówiąc, nie będzie dobre dla nikogo - przekazał Trump podczas konferencji prasowej w Mar-a-Lago.

Łukasz Kuczera, dziennikarz WP SportoweFakty

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (869 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.