Ligue 1: Lider powiększył przewagę nad rywalami, Auxerre ograło Olympique Marsylia

Lider - Girondins Bordeaux powiększył przewagę nad rywalami z czołówki. Podopieczni Laurenta Blanca pokonali Tuluzę, a Olympique Marsylia i Olympique Lyon przegrały swoje spotkania. Świetną serię przedłużyli piłkarze Lille OSC, trzy punkty zdobyli także m.in. zawodnicy Paris SG.

Piotr Robaczyński

Starcie Tuluzy z Girondins Bordeaux było zacięte i remis, który utrzymywał się przez kilkadziesiąt minut mógłby zostać uznany za sprawiedliwy. W 73. minucie czerwoną kartkę obejrzał jednak piłkarz Tuluzy Cheikh M'Bengue, a chwilę później decydującego o losach spotkania gola zdobył dla Bordeaux Brazylijczyk Wendel. Po 19. kolejce Żyrondyści umocnili się na czele tabeli Ligue 1. Obecnie wyprzedzają innych kandydatów do walki o mistrzostwo - Olympique Marsylia i Olympique Lyon odpowiednio o 11 i 13 punktów.

Piłkarze Olympique Marsylia zamierzali udowodnić, że remis z St Etienne z poprzedniej kolejki był tylko wypadkiem przy pracy. Niespodziewanie na Stade Velodrome musieli jednak uznać wyższość osłabionej m.in. nieobecnością Ireneusza Jelenia drużyny AJ Auxerre. Goście nie zagrali wielkiego meczu, ale wykorzystali swoje szanse do zdobycia goli, dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Dennis Oliech. Podopieczni Didiera Deschampsa byli bezradni i choć znacznie dłużej utrzymywali się przy piłce, nie potrafili pokonać Oliviera Sorina. W barwach AJA całe spotkanie rozegrał Dariusz Dudka, który był mocnym punktem zespołu.

Trwa fatalna passa Olympique Lyon. Zespół Les Gones, który od początku listopada wygrał w lidze zaledwie jeden mecz, tym razem na własnym stadionie przegrał z beniaminkiem z Montpellier. Zespół ten był przed sezonem skazywany na walkę o utrzymanie w lidze, tymczasem wygrał już dziesięć spotkań i zajmuje 3. pozycję w tabeli! Podopieczni Claude Puela w środę oddali tylko dwa celne strzały na bramkę rywala. Szkoleniowiec OL będzie miał sporo pracy, jeśli po przerwie w rozgrywkach jego piłkarze nie zaczną grać zdecydowanie lepiej, definitywnie pożegnają się z szansą na wywalczenie mistrzowskiego tytułu.

Na 2. miejsce w tabeli awansowało Lille OSC. Zespół Rudi'ego Garcii w imponującym stylu zakończył 2009 rok odnosząc szóste zwycięstwo z rzędu. Piłkarze ponownie popisali się skutecznością, w każdym z poprzednich pięciu spotkań strzelali przynajmniej trzy gole, a tym razem pewnie pokonali AS Nancy 4:0. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Gervinho, pozostałe trafienia dołożyli Eden Hazard oraz Pierre-Alain Frau. Przez 90. minut na boisku przebywał Ludovic Obraniak, ale reprezentant Polski na tle świetnych kolegów nie wyróżnił się niczym szczególnym.

Zgodnie z oczekiwaniami zwycięstwo odnieśli także zawodnicy Paris Saint Germain. Stołeczny klub rozgromił u siebie zamykającego tabelę Ligue 1 outsidera z Grenoble 4:0. Gospodarze już w 17. minucie prowadzili 2:0 i nie było wątpliwości, który zespół powiększy w środę swój dorobek punktowy.

Niespodziewanie z niżej notowanym FC Sochaux przegrało Rennes. W 12. minucie czerwoną kartką ukarany został Asamoah Gyan i choć goście nie dali się całkowicie zepchnąć do defensywy, nie byli w stanie chociażby zremisować tego spotkania. Dzięki temu sukcesowi Sochaux oddaliło się od strefy spadkowej i obecnie wyprzedza 18. St Etienne o 9 punktów.