Ligue 1: Jeleń zapewnił trzy punkty Auxerre, Lille OSC nie przedłużyło zwycięskiej serii

Największą niespodzianką jest porażka Lille OSC z FC Sochaux. Nie zawiedli piłkarze Girondins Bordeaux, Olympique Marsylia i Olympique Lyon, którzy wprawdzie przegrywali z niżej notowanymi przeciwnikami, ale ostatecznie wywalczyli trzy punkty. Swój mecz wygrało także Auxerre, a decydującego gola strzelił Ireneusz Jeleń.

Piotr Robaczyński

Zawodnicy Girondins Bordeaux do przerwy niespodziewanie przegrywali z zamykającą tabelę Ligue 1 drużyną Grenoble Foot. Od 47. minucie gospodarze grali jednak w osłabieniu (czerwoną kartką ukarany został Jimmy Juan), a podopieczni Laurenta Blanca szybko wykorzystali osłabienie rywala. Już w 53. minucie do wyrównania doprowadził Yoan Gouffran, kilka minut później na 2:1 podwyższył Marouane Chamakh, a w końcówce rywala dobił Fernando Cavenaghi i Żyrondyści umocnili się na pozycji lidera.

Imponującej serii siedmiu zwycięstw z rzędu nie zdołał przedłużyć dotychczasowy wicelider - Lille OSC. Zespół ten wygrał tylko jeden z poprzednich dziesięciu wyjazdowych pojedynków z FC Sochaux i tym razem także goście nie byli w stanie wywieźć punktów ze Stade Bonal. O losach spotkania zadecydował pierwszy kwadrans, w którym Mickael Landreau dwukrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki. Ludovic Obraniak pojawił się na boisku w 46. minucie, ale reprezentant Polski nie zdołał pomóc drużynie, Lille przegrało 1:2.

Dwa gole Mamadou Nianga zapewniły Olympique Marsylia zwycięstwo w starciu z Le Mans. Podopieczni Didiera Deschampsa zaprezentowali się lepiej od przeciwnika, który aktualnie znajduje się w strefie spadkowej. I choć przegrywali 0:1, ostateczie odnieśli zasłużony sukces, wygrywając 2:1. Po 21. kolejce zbliżyli się w tabeli do Lille i Montpellier, ale do Bordeaux nadal tracą aż 11 punktów.

W środę cenne trzy punkty dopisali do swojego dorobku także zawodnicy Olympique Lyon. Ostatnio głośno było o kryzysie w zespole Les Gones, ale piłkarze pokazali, że potrafią grać pod presją i mimo trudnego początku pokonali FC Lorient. Przez długi czas zanosiło się na niespodziankę, ale ostatnie trzydzieści minut meczu należało już do gości, a bohaterem został Kim Källström. 27-letni pomocnik dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i przypieczętował zwycięstwo OL.

Ireneusz Jeleń ponownie poprowadził do zwycięstwa AJ Auxerre. Podopieczni Jeana Fernandeza zmierzyli się na wyjeździe z OGC Nice. Mecz dobiegał już końca i choć goście przeważali, zanosiło się na bezbramkowy remis. W doliczonym czasie gry Davida Ospinę pokonał jednak reprezentant Polski, dla którego było to piąte trafienie w bieżących rozgrywkach. Auxerre wygrało dziesiąty mecz w sezonie i utrzymało 7. pozycję w tabeli. Spotkanie z FC Lorient z ławki rezerwowych obejrzał Dariusz Dudka.