Puchar Narodów Afryki: Kamerun i Zambia grają dalej

Reprezentacja Kamerunu planowo wywalczyła awans do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki, ale jeśli chodzi o kwalifikację Zambii, to takie rozstrzygnięcie na pewno jest sensacją. Wspomniana reprezentacja nieoczekiwanie odprawiła z kwitkiem Gabon.

Adam Kiołbasa

Nieposkromionym Lwom remis wcale nie musiał dać awansu, ale aby to rozstrzygnięcie nie dało Kamerunowi awansu, to w drugim pojedynku Zambia musiałaby pokonać Gabon różnicą jednej bramki, ale wówczas musiałoby paść w tamtej potyczce co najmniej pięć goli.

Tunezja niespodziewanie bardzo szybko, bo już w pierwszych sekundach za sprawą Chermitiego objęła prowadzenie i co dla niej najważniejsze, udało jej się obronić korzystny rezultat do końca pierwszej odsłony. Zaraz po zmianie stron do wyrównania doprowadził bardzo aktywny Samuel Eto’o. Kiedy w 63. minucie samobójczym strzałem swojego bramkarza zupełnie zaskoczył Chedjou. Nieposkromione Lwy jednak bardzo szybko odpowiedziały i jak się później okazało, gol Guemo dał im awans. Tunezja kończyła pojedynek w dziesiątkę.

Zambia sensacyjnie pokonała Gabon i wywalczyła awans, pozbawiając go swojego rywala. W 28. minucie Kalaba dał swojej ekipie prowadzenie, a w 62. Chamanga podwyższył na 2:0 i wówczas stało się jasne, że niespodzianka może stać się faktem. Co prawda później dla Gabonu trafił Marcolino, ale ten gol w rzeczywistości niczego nie zmienił.

Zambia, Kamerun i Gabon zakończyły rywalizację ze czterema punktami na koncie, a Tunezja z trzema.

W ćwierćfinale Kamerun zagra z Egiptem, a Zambia z Nigerią.