Ligue 1: Olympique Marsylia rozgromił Valenciennes, sensacyjna porażka AS Monaco

Jedenaste zwycięstwo w tym sezonie odniósł Olympique Marsylia, który pewnie pokonał Valenciennes. Olympique Lyon zaledwie zremisował z Tuluzą, ale większą niespodzianką jest wysoka porażka AS Monaco z AS Saint Etienne.

Piotr Robaczyński

Olympique Marsylia zrehabilitował się przed własną publicznością za porażkę z Montpellier. Zespół Didiera Deschampsa w niedzielę nie dali szans Valenciennes. Już do przerwy gospodarze prowadzili 2:0 po golach Lucho Gonzaleza i Brandao, a po przerwie systematycznie powiększali przewagę i jeszcze trzykrotnie pokonali Nicolasa Penneteau. OM wykorzystał potknięcia Auxerre oraz AS Monaco i po 23. kolejce awansował na 5. pozycję w tabeli Ligue 1.

Potknięcia Bordeaux (Żyrondyści w sobotę przegrali z Rennes) nie wykorzystali w pełni piłkarze Olympique Lyon, podopieczni Claude Puela zmniejszyli stratę do lidera tylko o jeden punkt. Starcie OL z Tuluzą nie dostarczyło kibicom wielu emocji, obie strony rzadko stwarzały poważne zagrożenie pod bramką rywala, a mecz ostatecznie zakończył się bezbramkowym remisem. Walkę o zwycięstwo drużynie gości utrudniło osłabienie. Od 68. minuty, gdy czerwoną kartką ukarany został Jean Makoun, Tuluza grała z przewagą jednego zawodnika.

Dopiero drugie zwycięstwo w ciągu ostatnich trzech miesięcy odnieśli zawodnicy AS Saint Etienne. Niespodziewanie ograli u siebie faworyzowane AS Monaco, niepokonane od połowy grudnia. Gospodarze popisali się świetną skutecznością, bowiem aż 50 procent celnych strzałów zamienili na gole, dzięki czemu wygrali 3:0. Na listę strzelców wpisali się Blaise Matuidi, Gonzalo Bergessio oraz Emmanuel Riviere.