Ligue 1: Zwycięstwo Olympique Marsylia, St Etienne nowym liderem

Dopiero drugie zwycięstwo w Ligue 1 odniósł Olympique Marsylia, mistrz Francji pokonał AC Arles. Trzy punkty w sobotę dopisali do swojego dorobku także m.in. zawodnicy AS Saint Etienne oraz FC Sochaux.

Piotr Robaczyński

Piłkarze AS Saint Etienne sezon rozpoczęli od porażki z Paris SG. Od 2. kolejki spisują się jednak znakomicie, choć trafiali głównie na słabszych rywali. W sobotę pewnie ograli u siebie Montpellier 3:0. Bohaterem kibiców ponownie został Dimitri Payet, 23-letni napastnik dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Na swoim koncie ma już 6 goli (ponad połowa strzeleckiego dorobku drużyny). Jego zespół wyprzedził w tabeli dotychczasowego lidera - Tuluzę, która bezbramkowo zremisowała z AS Monaco.

Świetny mecz rozegrali zawodnicy FC Sochaux. Prowadzenie w starciu z OGC Nice objęli dopiero w 45. minucie, Modibo Maiga dograł w polu karnym do niepilnowanego Browna Ideye, a 21-letni napastnik precyzyjnym strzałem nie dał szans bramkarzowi. Po przerwie gospodarze zepchnęli rywala do defensywy i udokumentowali swoją przewagę kolejnymi golami. Ryad Boudebouz popisał się pięknym strzałem z woleja po dośrodkowaniu z lewej strony boiska, Marvin Martin przelobował Davida Ospinę, a wynik na 4:0 po fenomenalnej indywidualnej akcji ustalił Maiga. Reprezentant Mali mijał obrońców OGC Nice jak tyczki i gdy przedostał się w pole karne swobodnie skierował piłkę do siatki obok bezradnego golkipera. Sochaux odniosło trzecie zwycięstwo w rozgrywkach i awansowało na 5. pozycję w tabeli.

Fatalną serię przełamał Olympique Marsylia. Podopieczni Didiera Deschampsa zmierzyli się z beniaminkiem AC Arles, który do tej pory nie zdobył ani jednego punktu. Zgodnie z oczekiwaniami już do przerwy prowadzili 2:0, w drugiej połowie kontrolowali przebieg spotkania i ostatecznie wygrali różnicą trzech bramek. Dwukrotnie bramkarza Arles pokonał 20-letni Andrew Ayew, który niespodziewanie w tym sezonie przebił się do wyjściowej jedenastki OM.

Kolejny mecz wygrali piłkarze SM Caen. W wyjazdowej konfrontacji z FC Lorient gola na wagę zwycięstwa dla beniaminka strzelił Youssef El Arabi. 23-letni napastnik wykorzystał swoją szybkość i skutecznie wykończył jeden z kontrataków. Mimo wyraźnej dominacji gospodarze nie zdołali odwrócić losów spotkania i ponieśli trzecią porażkę.