LM: Wspaniały pościg Wilków, problem Kanonierów, "asysta" Dudki

Wielkich emocji dostarczyły wtorkowe spotkania 5. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów. Awans do kolejnej rundy zapewniły sobie zespoły Olympique Marsylia i AC Milan, ale najciekawiej było na Stadio Olimpico, gdzie Roma grała z Bayernem Monachium.

Maciej Kmita

Roma w pierwszej połowie przegrywała z Bayernem już 0:2 (dwie bramki Mario Gomeza). Po przerwie jednak zobaczyliśmy całkiem odmienione Wilki, które zwycięstwo wydarły Bawarczykom z gardła. Najpierw kontaktową bramkę tuż po przerwie zdobył Marco Boriello, ale dopiero ostatnie minuty były popisem Giallorossich. W 81. minucie Thomasa Krafta pokonał Daniele De Rossi, a w 84. minucie karnego za faul Krafta na Boriello na zwycięską bramkę zamienił niezawodny Francesco Totti. To zwycięstwo przybliżyło rzymian do awansu do 1/8 finału rozgrywek, ale o wszystkim zadecyduje w ostatniej serii spotkań starcie Romy z FC Basel, który we wtorek pokonał 1:0 CFR Cluj i ma trzy punkty straty do ekipy Ranieriego.

Bez problemu, ale w nerwowej atmosferze po kolejne zwycięstwo sięgnął Real Madryt (Jerzy Dudek znalazł się na ławce rezerwowych). Tym razem Królewscy pokonali 4:0 Ajax Amsterdam na jego terenie. Przed przerwą prowadzenie liderowi La Liga dali Karim Benzema i Alvaro Arbeloa. W drugiej połowie kolejne dwie bramki dołożył Cristiano Ronaldo. Królewscy kończyli mecz w "9" po czerwonych kartkach dla Xabiego Alonso i Sergio Ramosa Porażka Ajaxu przy wygranej AC Milan na Stade l'Abbe-Deschamps w Auxerre oznacza, że Rossoneri mogą cieszyć się z awansu do kolejnej fazy Ligi Mistrzów. Wynik meczu otworzył w 64. minucie gry Zlatan Ibrahimović. "Asystę" przy trafieniu Szweda zanotował Dariusz Dudka, który wślizgiem chciał przeciąć prostopadłe podanie Clarence'a Seedorfa do Robinho, ale zrobił to tak nieszczęśliwie, że podał piłkę wprost pod nogi Ibrahimovicia, a ten huknął bez przyjęcia pod poprzeczkę. Polski obrońca zagrał pełne 90 minut. Gospodarzy dobił jeszcze w doliczonym czasie gry Ronaldinho. Auxerre ma jeszcze szansę na "wskoczenie" z 3. miejsca do Ligi Europejskiej, ale potrzebuje do tego zwycięstwa na Santiago Bernabeu z Realem w ostatniej kolejce i remisu bądź porażki Ajaxu z Milanem.

W pierwszym wtorkowym spotkaniu awans do 1/8 finału rozgrywek wywalczył Olympique Marsylia. Mistrzowie Francji pokonali na wyjeździe Spartak Moskwa, dzięki czemu dołączyli do Chelsea, która wyjście z grupy zapewniła sobie już w poprzedniej serii gier. OM wygrało na Łużnikach 3:0, a łupem bramkowym podzielili się Mathieu Valbuena, Loic Remy oraz Brandao. Na uwagę zasługuje strzał tego pierwszy, który strzał z obrotu ulokował piłkę w okienku bramki gospodarzy.

Mimo porażki Spartak ma już zapewniony udział w 1/16 finału Ligi Europejskiej, bowiem MSK Żylina, który mógł pokrzyżować plany moskwian, poległ w starciu z Chelsea. Słowacy przez moment byli bliscy sprawienia sensacji na Stamford Bridge po tym, jak w 19. minucie objęli prowadzenie za sprawą Babatounde Bello. Na przerwę grający w mocno rezerwowym składzie The Blues (między innymi bez Petra Cecha, Alexa, Ashleya Cole'a, John Obi Mikela, Franka Lamparda i Nicolasa Anelki) schodzili z jednobramkową stratą, którą na początku drugiej połowy odrobił Daniel Sturridge, a szalę zwycięstwa na stronę mistrzów Anglii przechylił w końcowych minutach Florent Malouda.

Mocno skomplikowała się sytuacja Arsenalu Londyn, który na wyjeździe uległ 0:2 Sportingowi Braga. Przy jednoczesnym zwycięstwie Szachtara Donieck z Partizanem Belgrad (3:0), to Ukraińcy objęli prowadzenie w grupie H, a wicemistrzowie Portugalii zrównali się punktami z Kanonierami. Londyńczycy zajmują premiowane awansem 2. miejsce dzięki lepszej różnicy bramkowej w bezpośrednich spotkaniach z Bragą, ale to, które drużyny z tej grupy awansują do 1/8 finału rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kolejce. We wtorek zwycięstwo Bradze zapewnił Matheus. Brazylijczyk najpierw w 82. minucie wystartował do podania z głębi pola, świetnie wyprzedził obrońców Arsenalu i w sytuacji sam na sam pokonał Fabiańskiego. W doliczonym czasie gry już w asyście trzech rywali świetnym strzałem z 15 metrów umieścił piłkę w bramce Polaka. Futbolówka nim wpadła do siatki, uderzyła jeszcze w poprzeczkę bramki Arsenalu. Fabiański był bez szans.