Ligue 1: Gol Jelenia nie uchronił Auxerre przed porażką

Ireneusz Jeleń strzelił pierwszego gola po kontuzji, która wyeliminowała go z gry na kilka miesięcy. AJ Auxerre nie przełamało jednak fatalnej passy i przegrało z AS Nancy. W sobotę trzy punkty wywalczyli m.in. piłkarze Olympique Marsylia i AS Monaco.

Piotr Robaczyński

W barwach AJ Auxerre w starciu z AS Nancy od początku zagrali Dariusz Dudka oraz Ireneusz Jeleń. Zespół Jeana Fernandeza nie wygrał meczu od 14 listopada i kibice liczyli na przełamanie fatalnej serii, ale goście szybko znaleźli się w trudnej sytuacji. W 9. minucie Olivier Sorin musiał wyciągać piłkę z siatki po strzale Juliena Fereta, a pięć minut później rezultat na 2:0 dla Nancy podwyższył Alexandre Cuvillier. Bezradny przeciwnik w pierwszej połowie nie oddał ani jednego celnego uderzenia.

Po przerwie Sorina pokonał jeszcze Youssouf Hadji, praktycznie pozbawiając Auxerre nadziei na przynajmniej jeden punkt. I choć na listę strzelców w 55. minucie zdołał wpisać się Jeleń (to jego drugi gol w Ligue 1 w tym sezonie), jego drużyna przegrała i po 23. kolejce ma na swoim koncie tylko 25 oczek. W sobotę obaj Polacy przebywali na boisku przez 90 minut.

Piłkarze SM Caen niespodziewanie w 10. minucie objęli prowadzenie w wyjazdowej konfrontacji z Girondins Bordeaux. Rajd lewą stroną boiska przeprowadził Romain Hamouma, podanie od niego otrzymał niepilnowany w polu karnym Kandia Traore, który z najbliższej odległości pokonał Cedrica Carrasso. Gospodarze zdołali wyrównać na początku drugiej części gry. Anthony Modeste najpierw zmarnował wprawdzie dogodną okazję do strzelenia bramki, ale chwilę później wykorzystał zamieszanie w polu karnym i gdy po błędzie obrońców znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, pewnie posłał piłkę do siatki.

Wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, choć Żyrondyści zdobyli jeszcze jednego gola. Yoan Gouffran w momencie podania znajdował się w równej linii z obrońcą Caen, ale sędzia odgwizdał spalonego. Tymczasem tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego po dośrodkowaniu z prawego skrzydła w polu karnym najwyżej wyskoczył Hamouma i strzałem głową nie dał szans Carrasso, zapewniając Caen cenny komplet punktów.

Po słabych meczach z AS Monaco i AC Arles piłkarze Olympique Marsylia pokazali się z nieco lepszej strony. Mistrz Francji szczęśliwie pokonał na wyjeździe FC Sochaux 2:1. Choć podopieczni Didiera Deschampsa przegrywali 0:1, szybko odrobili stratę, a po przerwie zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Bohaterem został Andre-Pierre Gignac, krytykowany często przez kibiców napastnik dwukrotnie pokonał Teddy'ego Richerta.