Super Lig: Fenerbahce nie do zatrzymania, czyste konto Pawełka, asysta Grosickiego (wideo)

Trwa świetna seria Fenerbahce Stambuł. Lider tureckiej Super Lig w 26. serii spotkań sięgnął po dziewiąte (!) z rzędu zwycięstwo, tym razem pokonując w derbowym pojedynku Galatasaray. Warto odnotować trzecie czyste konto Mariusza Pawełka oraz przestrzelony rzut karny i asystę Kamila Grosickiego.

26. kolejkę zainaugurowano na Turk Telekom Arena w Stambule, gdzie na "dzień dobry" kibice Galatasaray pobili rekord Guinnessa pod względem głośności dopingu w czasie wydarzenia sportowego, robiąc hałas o mocy 131,76 decybeli. Niesieni wsparciem fanów Lwy w 14. minucie wyszli na prowadzenie po golu Colina Kazima-Richardsa, ale ostatecznie nie zdobyli nawet punktu. Świetnie dysponowani w ostatnich miesiącach podopieczni Aykuta Kocamana najpierw w 75. minucie wyrównali za sprawą Semiha Senturka, a trzy minuty przed końcem gwizdkiem zwycięską bramkę zapewnił im Alex. To już 19. ligowe trafienie Brazylijczyka w tym sezonie.

Niemal z identycznymi kłopotami w starciu z Genclerbirligi Ankara zmierzył się drugi w tabeli Trabzonspor. Bordowo-niebiescy z Arkadiuszem Głowackim i Piotrem Brożkiem w wyjściowym składzie, do przerwy przegrywali 0:1, by komplet punktów zapewnić sobie w ostatniej minucie gry. Wtedy polskie trio było na boisku już w komplecie - Paweł Brożek wszedł do gry na ostatnie 10 minut i rozruszał ofensywę drużyny Senola Gunesa.

Po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Mariusz Pawełek, który zachował czyste konto w spotkaniu z Antalyasporem, ale znów w ślad za polskim bramkarzem nie poszli partnerzy z ofensywy, w tym Marcin Robak i mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Orły Anatolii nie potrafią wygrać już od 11 kolejek, ale tym razem wywalczony punkt pozwolił im uniknąć obsunięcia się na ostatnie miejsce w tabeli. Po zwycięstwo w pojedynku z Manisasporem sięgnął bowiem Kasimpasa SK, dzięki czemu stambulczycy zrównali się punktami z drużyną Polaków.

Duży krok w stronę utrzymania zrobił Sivasspor Kamila Grosickiego. Yigidos pokonali na wyjeździe 4:0 Bucaspor, odskakując tym samym sąsiadowi w tabeli na cztery punkty. "Grosik" tym razem nie wpisał się na listę strzelców, nie wykorzystując w 27. minucie rzutu karnego. Polski skrzydłowy po części zrehabilitował się w drugiej połowie, zaliczając asystę przy golu na 2:0 Ricardo Pedriela.

Trwa zadyszka rewelacyjnego w pierwszej rundzie Kayserisporu. Ekipa Szoty Arweładze przegrała 2:4 z Besiktasem Stambuł, który po dymisji Bernda Schustera wyraźnie odżył. Dla Kayserisporu to już trzecia porażka z rzędu, przez co na miejscu gwarantującym start w Lidze Europejskiej dał się wyprzedzić Gaziantepsporowi.

Polacy w 26. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - od 82. minuty w meczu z Genclerbirligi Ankara

Piotr Brożek (Trabzonspor) - 90 minut w meczu z Genclerbirligi Ankara

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - 90 minut w meczu z Genclerbirligi Ankara

Kamil Grosicki (Sivasspor) - do 70. minuty w meczu z Bucasporem (żółta kartka, asysta)