El. ME 2012: Holandia gromi! Udany rewanż Włochów, powrót Ribery

Reprezentacja Holandii udowodniła, że znajduje się w znakomitej formie i rozgromiła swojego rywala 4:0! Bardzo ważne zwycięstwo odniosła Serbia, a reprezentacja Włoch zrewanżowała się Słowenii za porażkę z 2004 roku, a w barwach Trójkolorowych w końcu zagrał Franck Ribery.

Adam Kiołbasa

Belgowie dzięki zwycięstwu 2:0 z Austrią udowodnili, że zamierzają powalczyć o drugie miejsce w grupie A, które powinno zagwarantować udział w barażach o udział w Mistrzostwach Europy 2012. Bohaterem spotkania został Axel Witsel, który dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.

Cenne zwycięstwo odniosła Serbia, która po przegranej walkowerem z Włochami chciała spróbować włączyć się do walki o awans do EURO. Zespół z Bałkanów co prawda przegrywał 0:1 z Irlandią Północną, ale pomimo to potrafił rozstrzygnąć losy rywalizacji na swoją korzyść. Już po zmianie stron najpierw Pantelić doprowadził do wyrównania, a ostatecznie o losach pojedynku zadecydował gol Tosicia. W drugim starciu grupy C natomiast Włosi zrewanżowali się Słowenii za porażkę 0:1 z 2004 roku i zwyciężyli po trafieniu Thiago Motty. Całe zawody w barwach gospodarzy rozegrał Andraz Kirm, który na co dzień broni barw Wisły Kraków.

Reprezentacja Francji co prawda w konfrontacji z Luksemburgiem dominowała na boisku, ale była rażąco nieskuteczna. Ostatecznie Trójkolorowi za sprawą Phillippe Mexesa i Yoanna Gourcuffa zwyciężyli 2:0, ale wydarzeniem tego starcia był powrót do reprezentacji po aferze jeszcze na Mistrzostwach Świata 2010 Francka Ribery.

Popis gry dała Holandia, która wydaje się pewnie zmierzać po awans do Mistrzostw Europy. Tym razem Oranje rozgromili 4:0 Węgrów. Wynik rywalizacji już w 8. Minucie otworzył Rafael van der Vaart, a tuż przed przerwą na 2:0 podwyższył Ibrahim Afellay. Po zmianie stron sukces aktualnych wicemistrzów Świata przypieczętowali Dirk Kuyt oraz Robin van Persie.