Polacy w ligach zagranicznych

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Marcin Robak (Konyaspor), Piotr Włodarczyk (OFI Iraklion), Łukasz Sosin (Aris Lemessou) oraz Łukasz Cieślewicz (Fotboltsfelagif B 36). Czerwoną kartkę otrzymał Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir Belediyespor Kulubu). Na wszystkich boiskach europejskich ujrzeliśmy 31 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Dariusz Dudka strzelił gola w meczu z Toulouse 1:0 (0:0). Polak rozegrał 90 minut, wpisując się na listę strzelców w doliczonym czasie gry. Przez całe spotkanie na boisku przebywał także drugi Polak z Auxerre - Ireneusz Jeleń, natomiast Mateusz Szczepaniak nie znalazł się w osiemnastoosobowej kadrze.

Robert Lewandowski zdobył bramkę w meczu z SC Freiburg 3:0 (2:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 43. minucie. Dla byłego zawodnika Lecha Poznań było to ósme trafienie ligowe w obecnym sezonie. Oprócz Lewandowskiego, w barwach gospodarzy całe spotkanie rozegrali Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski.

Marcin Robak zdobył bramkę w spotkaniu z Kayserisporem 3:1 (0:0). Polski napastnik rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 86. minucie. Były napastnik Widzewa Łódź został także ukarany w tym spotkaniu żółtą kartką. Inny z Polaków broniący barw Konyasporu - Marcin Pawełek rozegrał 90 minut i także, jak w przypadku Robaka, otrzymał żółtą kartkę.

Piotr Włodarczyk zdobył gola w meczu z GS Iliouipoli 2:1 (0:1). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 58. minucie. Dla byłego piłkarza Arisu Saloniki było to drugie trafienie ligowe w obecnym sezonie.

Łukasz Sosin zdobył dwie bramki w meczu z Omonią Aradippou 4:0 (1:0). Polak rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 43. oraz 90. minucie.

Łukasz Cieślewicz zdobył bramkę w meczu z Sandoyar Itrottarfelag B71 4:1 (3:0). Polak rozegrał całe spotkanie. Dla byłego zawodnika Hvidovre IF to pierwsza bramka w barwach obecnego klubu.

Marcin Kuś został ukarany czerwoną kartką w meczu z Kardemir DC Karabukspor 2:0 (1:0). Polski obrońca został wyrzucony z boiska w 70. minucie spotkania.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League

Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z Liverpool (1:1)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - ze względu na uraz nie wystąpił w meczu ligowym z Liverpool (1:1)

Championship
Radosław Majewski (Nottingham Forest) - rezerwowy w meczu ligowym z Norwich (1:2)

League One
Bartosz Białkowski (Southampton) - rezerwowy w meczu ligowym z Bristol Rovers (1:0)
Artur Krysiak (Exeter City) - poza kadrą w meczu ligowym z Leyton Orient (2:1)

League Two
Bartosz Fogler (Crewe Alexandra) - poza kadrą w meczu ligowym z Lincoln (1:1)

Austria

T-Mobile Bundesliga

Tomasz Wełnicki (Kapfenberger SV) - 90 minut w meczu ligowym z LASK Linz (3:0)

Belgia

Jupiler Pro League

Marcin Wasilewski (RSC Anderlecht Bruksela) - rezerwowy w meczu ligowym z Genk (2:0)

Cypr

Protathlima A

Kamil Kosowski (FC Apollon) - nie wystąpił w meczu ligowym z Enosis Neon Paralimni (1:2)
Arkadiusz Malarz (AEL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Olympiakos Nikozja (1:2)
Grzegorz Rasiak (AEL Limassol) - nie wystąpił w meczu ligowym z Olympiakos Nikozja (1:2)
Wojciech Kowalewski (AS Anorthossis Ammochostou) - rezerwowy w meczu ligowym z APOEL (1:2)

Protathlima B
Łukasz Sosin (Aris Lemessou) - 90 minut i dwie bramki w meczu ligowym z Omonia Aradippou (4:0)

Francja

Ligue 1

Ludovic Obraniak (LOSC Lille Metropole) - występ od 83. minuty w meczu ligowym z Bordeaux (1:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Toulouse (1:0)
Ireneusz Jeleń (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Toulouse (1:0)
Mateusz Szczepaniak (AJ Auxerre) - poza kadrą w meczu ligowym z Toulouse (1:0)

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Stade de Reims Champagne) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Boulogne (4:1)

Grecja

Alpha Ethniki

Norbert Witkowski (AO Iraklis Saloniki) - 90 minut w meczu ligowym z AEK (0:0)
Robert Szczot (AO Iraklis Saloniki) - występ do 64. minuty w meczu ligowym z AEK (0:0)
Radosław Matusiak (Asteras Tripolis) - 90 minut w meczu ligowym z Panionios (3:1)
Marcin Baszczyński (AO Atromitos Peristeríiu) - poza kadrą w meczu ligowym z Kavala (0:0)
Marek Saganowski (AÓ Atrómitos Peristeríou) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Kavala (0:0)
Roger Guerreiro (AEK Ateny) - występ do 63. minuty w meczu ligowym z Iraklis Saloniki (0:0)
Mirosław Sznaucner (PAOK Saloniki) - rezerwowy w meczu ligowym z Kerkyra (2:0)
Tomasz Wisio (Ergotelis Iraklion) - 90 minut w meczu ligowym z Panserraikos (4:0)

Beta Ethniki
Piotr Włodarczyk (OFI Iraklion) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z GS Ilioupoli (2:1)

Hiszpania

Primera Division

Jerzy Dudek (Real Madryt) - poza kadrą w meczu ligowym z FC Barcelona (1:1)

Holandia

Eredivisie

Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Venlo (5:2)
Mateusz Prus (Roda JC Kerkrade) - pauzował w meczu ligowym z Venlo (5:2)
Paweł Wojciechowski (Willem II Tilburg) - poza kadrą w meczu ligowym z Feyernoord (1:6)

Eerste Divisie
Michał Janota (Go Ahead Eagles) - 90 minut w meczu ligowym z Volendam (4:3)

Niemcy

Bundesliga

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Freiburg (3:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut w meczu ligowym z Freiburg (3:0)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Freiburg (3:0)
Adam Matuszczyk (FC Koln) - pauzował w meczu ligowym z VfB Sttutgart (1:3)
Sławomir Peszko (FC Koln) - występ do 17. minuty w meczu ligowym z VfB Sttutgart (1:3)
Tomasz Bobel (Bayer Leverkusen) - poza kadrą w meczu ligowym z Bayern Monachium (1:5)
Sebastian Boenisch (Werder Brema) - ze względu na rehabilitację nie wystąpił w meczu ligowym z Schalke (1:1)
Alan Stulin (1.FC Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu ligowym z Nurnberg (0:2)

2. Bundesliga
Sebastian Tyrała (VfL Osnabruck) - 90 minut w meczu ligowym z Hertha Berlin (0:4)
Tomasz Zdebel (TSV Alemannia Aachen 1900) - rezerwowy w meczu ligowym z Aue (1:5)
Artur Wichniarek (FC Ingolstadt 04) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z VfL Bochum (3:0)
Tomasz Kos (FC Erzgebirge Aue) - poza kadrą w meczu ligowym z Alemannia (5:1)

3. Liga
Marcus Piossek (Rot Weiss Ahlen) - występ do 80. minuty w meczu ligowym z Wehen Wiesbaden (0:3)
David Blacha (Rot Weiss Ahlen) - poza kadrą w meczu ligowym z Wehen Wiesbaden (0:3)

Portugalia

Liga Zon Sagres

Paweł Kieszek (FC Porto) - poza kadrą w meczu ligowym z Sporting Lizbona (3:2)

Rosja

Priemjer-Liga

Piotr Polczak (Terek Grozny) - rezerwowy w meczu ligowym z Dinamo Moskwa (0:0)

Rumunia

Łukasz Szukała (Gloria Bistrita) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Unirea (1:2)

Szkocja

Dawid Kucharski (Heart of Midlothian) - poza kadrą w meczu ligowym z Inverness (1:1)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - rezerwowy w meczu ligowym z Inverness (1:1)
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu pucharowym z Aberdeen (4:0)

Szwajcaria

Swiss Challenge League

Przemysław Mądry (FC Wohlen) - 90 minut w meczu ligowym z Yverdon-Sport FC (2:2)

Turcja

Super Lig

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - 90 minut i żółta karta w meczu ligowym z Kayserispor (3:1)
Marcin Robak (Konyaspor) - 90 minut, żółta kartka i bramka w meczu ligowym z Kayserispor (3:1)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir Belediyespor Kulubu) - występ do 70. minuty i czerwona kartka w meczu ligowym z Kardemir Karabuk (2:0)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 73. minuty w meczu ligowym z Kasimpasaspor (1:1)
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - występ od 88. minuty w meczu ligowym z Bursaspor (1:0)
Paweł Brożek (Trabzonspor Kulubu) - rezerwowy w meczu ligowym z Bursaspor (1:0)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Bursaspor (1:0)

Ukraina

Premier liha

Marcin Kowalczyk (Metałurh Donieck) - rezerwowy w meczu ligowym z Metałurh Zaporoże (0:1)
Piotr Klepczarek (Tawrija Symferopol) - poza kadrą w meczu ligowym z Szachtar Donieck (1:2)
Paweł Hajduczek (Metałurh Zaporoże) - poza kadrą w meczu ligowym z Metałurh Donieck (1:0)
Mariusz Lewandowski (PFK Sewastopol) - 90 minut w meczu ligowym z Dnipro (2:2)

Włochy

Seria A

Artur Boruc (AC Fiorentina) - 90 minut w meczu ligowym z Juventus (0:0)
Błażej Augustyn (Catania Calcio) - poza kadrą w meczu ligowym z Lazio (1:4)
Kamil Glik (AS Bari) - poza kadrą w meczu ligowym z Cesena (0:1)

Seria C1/B
Bartosz Salamon (Foggia Calcio) - 90 minut w meczu ligowym z Ternana Calcio (2:3)

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (Fotboltsfelagif B 36) - 90 minut i bramka w meczu ligowym z Sandoyar Itrottarfelag B71 (4:1)

Łącznie minut: 2446 minut