Puchar Niemiec: Bezkonkurencyjne Schalke, najwyższe zwycięstwo w finale od 39 lat (wideo)

Nie było niespodzianki w 68. finale DFB-Pokal. Schalke Gelsenkirchen zdeklasowało drugoligowy MSV Duisburg, już do przerwy prowadząc różnicą 3 goli! Dwie bramki strzelił Klaas-Jan Huntelaar, a trzema asystami popisał się Jefferson Farfan.

Konrad Kostorz

Na wypełnionym po brzegi Olympia stadion kibice obserwowali jednostronne widowisko. Nękane kłopotami kadrowymi Zebry jedynie w pierwszym kwadransie dotrzymywały kroku koncertowo grającym królewsko-niebieskim. Wynik otworzył ładnym strzałem z dystansu Julian Draxler. 17-latek to ojciec pucharowego sukcesu, bowiem w ćwierćfinale przeciwko Norymberdze jego gol w 119. minucie zagwarantował Schalke awans.

Po chwili było już 2:0, a w roli głównej wystąpił Jefferson Farfan, którego rajd wykończył Klaas-Jan Huntelaar. Na kontaktowego gola po nieporozumieniu defensywy S04 szansę miał Olcay Sahan, ale fatalnie przestrzelił. Tymczasem jeszcze przed zmianą stron losy rywalizacji przesądził Benedikt Hoewedes. Obrońca najwyżej wyskoczył w polu karnym po centrze z rogu Farfana i głową nie dał szans Davidowi Yelldellowi.

Po przerwie drugoligowcy nadal nie potrafili nawiązać równorzędnej walki. Półfinaliści LM nie zwalniali natomiast tempa. 4. gola zdobył po zagraniu Huntelaara w sytuacji sam na sam Jose Jurado. W 70. minucie holenderski snajper wykorzystał szkolny błąd defensywy MSV i zespół Milana Sasicia znalazł się na kolanach. W końcówce obie ekipy czekały już na końcowy gwizdek. W 68-letniej historii tylko raz zdarzył się równie jednostronny finał - w 1972 roku FC Kaiserslautern również 0:5 uległ... Schalke!

Pierwsze klubowe trofeum wywalczył Raul, który z Realem Madryt nigdy nie sięgnął po Copa del Rey. W najlepszy z możliwych sposobów z Koenigsblauen pożegnał się Manuel Neuer. W drodze po tytuł zespół Felixa Magatha, a od marca Ralfa Rangnicka pokonał kolejno VfR Ahlen (2:1), FSV Frankfurt (1:0), FC Augsburg (1:0), FC Nuernberg (3:2) oraz Bayern Monachium (1:0). Schalke tryumfowało w rywalizacji o DFB-Pokal po raz 5. Więcej tytułów mają na koncie jedynie Bawarczycy (15) oraz Werder Brema (6).

MSV Duisburg - Schalke Gelsenkirchen 0:5 (0:3)
0:1 - Draxler 18'
0:2 - Huntelaar 22'
0:3 - Hoewedes 42'
0:4 - Jurado 54'
0:5 - Huntelaar 70'

Duisburg: Yelldell - Kern (77' Exslager), Reiche (60' Trojan), Bajic, Veigneau - Banovic, Sukalo - Yilmaz, Grlic, Sahan - Schaefler.

Schalke: Neuer - Hoewedes, Papadopoulos, Metzelder, Sarpei (43' Escudero) - Kluge (81' Uchida), Jurado - Farfan, Draxler (71' Matip) - Raul, Huntelaar.

Żółta kartka: Sukalo (Duisburg).

Sędzia: Wolfgang Stark.

Widzów: 75 708.

Najładniejszy gol finału. Draxler na 1:0:

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)