Grzegorz Lato, po uzgodnieniu z Kolegium Sędziów, przedstawił projekt zmodyfikowanego kontraktu sędziowskiego, którym niedługo PZPN chce objąć większą grupę sędziów ekstraklasy i asystentów I grupy. W praktyce oznacza to, że obowiązujące dotychczas kontrakty zostaną wypowiedziane 30.06. Dotyczy to sześciu sędziów głównych i 10 asystentów. Zmodyfikowane kontrakty podpisane będą w terminie od 3 do 6 miesięcy.
Podpisanie kontraktu będzie równoznaczne z przejściem na zawodowstwo, a w dokumencie znajdzie się zapis zabraniający wykonywania równocześnie innej pracy. Warunki finansowe kontraktów zostaną omówione z Ekstraklasą S.A.
- Nowe kontrakty będą kolejnym elementem profesjonalizacji zawodu sędziego piłkarskiego. Od 2014 roku, zgodnie z wymogami FIFA, na mistrzostwa świata i Europy będą powoływani tylko sędziowie zawodowi. Polski program jest przedstawiany przez FIFA jako wzorcowy - powiedział Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i sędzia międzynarodowy.
- Jeżeli chcemy zminimalizować liczbę pomyłek sędziowskich i wprowadzić zawodowstwo, to oczywiste jest, że sędziowie zawodowi muszą być dobrze opłacani. Wtedy będzie nam również łatwiej egzekwować profesjonalne wywiązywanie się z pracy - powiedział Janusz Eksztajn przewodniczący Kolegium Sędziów.
Zdaniem komisji sędziowskiej FIFA i UEFA w pracy polskich sędziów w ciągu ostatnich dwóch lat widać wyraźne postępy, odzwierciedla to powoływanie polskich arbitrów do sędziowania rozgrywek międzynarodowych. Polscy sędziowie pojawiają się znów w finałach juniorskich mistrzostw Europy i europejskich pucharach.
Od kilku lat Polski Związek Piłki Nożnej umożliwia sędziom podnoszenie kwalifikacji poprzez udział w kursach i wymianach międzynarodowych.