Polacy w Turcji: Kapitalna asysta "Mierzeja" (wideo)

Po zamieszaniu związanym z aferą korupcyjną wznowiono piłkarskie rozgrywki w Turcji. W premierowej kolejce nowego sezonu Super Lig na boisku zobaczyliśmy zaledwie dwóch z siedmiu Polaków, którzy bronią barw klubów najwyższej klasy rozgrywkowej. Dwóch kolejnych wystąpiło na zapleczu tureckiej ekstraklasy.

Maciej Kmita

Nie doszło do polskiego starcia w Manisie, gdzie miejscowy Manisaspor Macieja Iwańskiego podejmował Trabzonspor Pawła i Piotra Brozków, Arkadiusza Głowackiego i Adriana Mierzejewskiego. Z całej piątki wystąpił tylko ten ostatni i uratował honor biało-czerwonych, notując kapitalną asystę przy golu Buraka Yilmaza z 30. minuty, który dał wicemistrzom Turcji prowadzenie 1:0. Trabzonsporowi nie udało się jednak utrzymać prowadzenia - w 88. minucie grające w osłabieniu Tarzany doprowadziły do wyrównania.

Zobacz asystę "Mierzeja" (od 1:47):

Drugim z Polaków, który pojawił się na boisku podczas 1. kolejki Super Lig był Kamil Grosicki. Tym razem jednak "Grosik" - w przeciwieństwie do wiosennych występów - nie był motorem napędowym Yigidos, którzy ulegli 1:2 Karabuksporowi.

Na drugim szczeblu tureckich rozgrywek zadebiutowali natomiast Mariusz Pawełek i Marcin Robak, którzy w minionym sezonie spadli z Konyasporem z Super Lig. W pierwszym meczu spotkali się z innym spadkowiczem, Kasimpasą Stambuł i ich spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Niewiele w tym jednak zasługi Pawełka, którego rywale ze Stambułu nie zmusili to do wielkiego wysiłku.

Polacy w 1. kolejce Super Lig i 1. kolejce 1. Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Manisasporem (1:1).

Piotr Brożek (Trabzonspor): poza kadrą na mecz z Manisasporem (1:1) ze względu na kontuzję.

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor): na ławce rezerwowych w meczu z Manisasporem (1:1).

Kamil Grosicki (Sivasspor): pełne 90 minut w meczu z Karabuksporem (1:2).

Maciej Iwański (Manisaspor): poza kadrą na mecz z Trabzonsporem (1:1).

Marcin Kuś (Instabul BB): poza kadrą na mecz z Galatasaray Stambuł (2:0).

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor): od 1. do 81. minuty w meczu z Manisasporem (1:1), asysta, żółta kartka.

Mariusz Pawełek (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Kasimpasą Stambuł (0:0).

Marcin Robak (Konyaspor): pełne 90 minut w meczu z Kasimpasą Stambuł (0:0)