LM: Remis w "polskim" meczu, błyskawiczny gol Pato

Pierwszą bramkę nowej edycji Ligi Mistrzów już w 23. sekundzie spotkania Barcelona-Milan zdobył napastnik gości, Pato. W "polskim" meczu Borussii Dortmund z Arsenalem Londyn padł remis 1:1, a na boisku zameldowało się czterech Polaków, zabrakło tylko Łukasza Fabiańskiego.

W tym artykule dowiesz się o:

W wyjściowym składzie Borussii znaleźli się Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski, a Jakub Błaszczykowski pojawił się na boisku w 68. minucie. Bramki Arsenalu bronił oczywiście Wojciech Szczęsny. W 12. minucie doszło do pierwszej konfrontacji Lewandowskiego z bramkarzem Kanonierów. "Lewy" minął w sytuacji sam na sam kolegę z reprezentacji, ale po jego strzale piłkę na linii bramkowej zatrzymał Bacary Sagna. W 39. minucie Szczęsny pewnie złapał piłkę po "główce" Lewandowskiego, a już chwilę później cieszył się z prowadzenia swojego zespołu, kiedy Robin van Persie strzałem z linii pola karnego pokonał Romana Weidenfellera.

Po przerwie mistrzowie Niemiec mimo rozpaczliwych ataków długo nie mogli doprowadzić do wyrównania. W 81. minucie Szczęsny nogami zatrzymał strzał z bliska Nevana Suboticia, ale w 88. minucie był bezradny wobec strzału wprowadzonego na boisko razem z Błaszczykowskim Ivana Perisicia, który pokonał go kapitalnym wolejem sprzed pola karnego. Polski bramkarz nawet nie drgnął. Szczęsny doskonale zachował się jednak chwilę później, kiedy odważnie rzucił się pod nogi Lewandowskiego, dzięki temu wygrywając z nim pojedynek sam na sam.

Również w najciekawiej zapowiadającym się wtorkowym pojedynku 1. kolejki fazy grupowej pierwszą bramkę Ligi Mistrzów 2011/2012 pomiędzy Barceloną a Milanem emocje były dosłownie do ostatniego gwizdka. Już w 23. sekundzie gry zdobył Pato. Brazylijczyk "zabrał się" z piłką niemal z połowy boiska i mknąc jak rakieta na bramkę Victora Valdesa, zostawił z tyłu obrońców Dumy Katalonii i w sytuacji sam na sam pokonał wychodząceg z linii bramkowej golkipera. Obrońcy trofeum byli bliscy wyrównania w 19. minucie, ale po strzale Leo Messiego z rzutu wolnego piłka odbiła się od słupka bramki Rossonerich. W 36. minucie Włochom nic już nie pomogło, kiedy Messi zakończył swoją solową akcję wystawieniem piłki Pedro, który z bliska doprowadził do wyrównania. Tuż po przerwie natomiast podopieczni Josepa Guardioli wyszli na prowadzenie - kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się David Villa i Christian Abbiatti nie miał szans na interwencję. Mediolańczycy nie poddali się jednak i już w 2. minucie doliczonego czasu gry gola na 2:2 zdobył Thiago Silva.

Nie tylko Milanowi nie udało się obronić zdobytego prowadzenia. Podobny los spotkał w 1. kolejce fazy grupowej również Zenit Sankt Petersburg i Szachtara Donieck. Zenit mierzył się w Nikozji z APOEL-em, który w eliminacjach rozgrywek okazał się lepszy od Wisły Kraków. W 63. minucie Rosjanie objęli prowadzenie po golu Konstantina Żyrianowa, ale cieszyli się z niego ledwie chwilę. Już w 73. minucie wyrównał Gustavo Manduca, a 2 minuty później drugiego gola dla APOEL-u zdobył Ailton Almeida. Na domiar złego dla Zenitu w 76. minucie czerwoną kartką ukarany został Bruno Alves.

Natomiast Szachtar w Porto najpierw w 10. minucie mógł cieszyć się z tego, że po strzale Hulka z rzutu karnego piłka trafiła w słupek, a 2 minuty później nie popisał się Helton, który "wypluł" przed siebie piłkę po strzale Williana, a z tego prezentu skorzystał Luiz Adriano. W 28. minucie Hulk zrehabilitował się za zmarnowaną "11" i wyśmienitym uderzeniem z rzutu wolnego doprowadził do wyrównania. W 40. minucie czerwoną kartką za faul na Joao Moutinho ukarany został Jarosław Rakickij z Szachtara. Podobnie jak w Barcelonie, tak i na Estadio do Dragao gospodarze tuż po przerwie zdobyli zwycięskiego gola, kiedy Kleber wykończył akcję Jamesa Rodrigueza lewym skrzydłem. Goście z Doniecka kończyli mecz w "9" po tym, jak drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Dmitro Czygrynskij.

Zobacz kapitalną bramkę Hulka:

Z kolei premierowe zwycięstwo w Lidze Mistrzów wymknęło się z rąk debiutującej w tych elitarnych rozgrywkach Viktorii Pilzno, która prowadziła u siebie z BATE Borysów po golu zdobytym w doliczonym czasie gry pierwszej połowy Marek Bakos. Białorusini odpowiedzieli na to w 69. minucie za sprawą Renana Bressana.

Komplet punktów po 1. kolejce mają natomiast gracze Chelsea Londyn i Olympique Marsylia, którzy zostawili w pokonanym polu odpowiednio Bayer Leverkusen i Olympiakos Pireus.

Debiutu w barwach KRC Genk nie doczekał się Grzegorz Sandomierski, który bezbramkowe spotkanie swojej drużyny z Valencią oglądał z ławki rezerwowych.