Sparingowo: Pierwsza porażka Śląska

Pierwszy mecz w zimowym okresie przygotowawczym przegrali piłkarze Śląska Wrocław. Rywalem wicemistrzów Polski prowadzonych przez Oresta Lenczyka była drużyna z Czech, FK Teplice.

Artur Długosz

Kolejnym sparingpartnerem Śląska Wrocław podczas zimowej przerwy między rozgrywkami była drużyna z Czech. Ekipa z Teplic plasuje się obecnie na siódmym miejscu w tabeli Gambrinus Ligi z 24 punktami na koncie. W szesnastu starciach odnotowała siedem zwycięstw, trzy remisy oraz sześć porażek. W tym sezonie rywale WKS-u strzelili osiemnaście bramek, natomiast stracili jednego gola więcej.

Nie jest to zbyt utytułowany klub. Jednym z jego największych sukcesów jest dwukrotne zdobycie Pucharu Czech. W 2003 roku piłkarze FK Teplice dotarli także do trzeciej rundy Pucharu UEFA (eliminując po drodze FC Kaiserslautern i Feyenoord Rotterdam), gdzie zostali ograni przez Celtic Glasgow, natomiast sześć lat później drużyna z Teplic zatrzymała się tuż przed fazą grupową Ligi Europy, kiedy to musiała uznać wyższość Hapoelu Tel Aviv. Obydwie drużyny w przeszłości już ze sobą rywalizowały. Podczas zgrupowania przed sezonem 2010/2011 wrocławianie dostali od południowych sąsiadów srogie lanie. Zespół z Teplic nie dał WKS-owi w sparingu żadnych szans, pewnie zwyciężając aż 5:0. Teraz podopieczni Oresta Lenczyka także musieli uznać wyższość rywala.

Opiekun lidera T-Mobile Ekstraklasy w tym spotkaniu zdecydował się na mocne rotowanie składem. Na murawie pojawili się więc niemal wszyscy zawodnicy WKS-u, którzy przebywają na zgrupowaniu na Cyprze. Wyjątkiem był Sebastian Mila, który dopiero w poniedziałek ma rozpocząć treningi z pełnym obciążeniem po urazie stawu skokowego oraz Dalibor Stevanović, któremu szkoleniowiec wrocławian dał w tym meczu odpocząć.

Zielono-biało-czerwoni prowadzenie w meczu objęli w 22. minucie. Wtedy to Piotr Ćwielong dośrodkował z rzutu rożnego, Dariusz Sztylka podał do Piotra Celebana, który efektownym szczupakiem pokonał bramkarza rywali. W kolejnych minutach dalej śmiało atakowali wicemistrzowie Polski. Po trzydziestu minutach Orest Lenczyk dokonał zmian w składzie, a chwilę później arbiter odgwizdał problematyczny rzut karny dla FK Teplice. Do piłki podszedł Ajdin Mahmutović i pewnie pokonał Rafała Gikiewicza. Chwilę później niecelnie strzelał Łukasz Madej. Tuż przed przerwą, po błędzie jednego z obrońców Śląska, Czesi objęli prowadzenie.

W drugiej połowie w dalszym ciągu atakowali podopieczni Oresta Lenczyka. Drużyna FK Teplice pewnie i skutecznie się jednak broniła, a kolejni piłkarze Śląska nie potrafili umieścił futbolówki w siatce. W końcówce potyczki Czesi grali bardzo ostro, czego efektem było zejście z boiska Amira Spahicia po brutalnym faulu jednego z rywali. W końcówce meczu drużyna z Teplic wykorzystała kontrę i jeszcze podwyższyła prowadzenie. Tym samym wrocławianie przegrali pierwszy mecz w zimowym okresie przygotowawczym.

Śląsk Wrocław - FK Teplice 1:3 (1:2)
1:0 - Celeban 22'
1:1 - Mahmutović 31'
1:2 - Vuch 44'
1:3 - Dolejs 89'