Żegnaj Europo - relacja z meczu Sporting Lizbona - Legia Warszawa

Legia Warszawa - podobnie jak Wisła Kraków - pożegnała się z Ligą Europejską. Wojskowi przegrali w rewanżowym spotkaniu ze Sportingiem Lizbona 0:1 i wobec remisu 2:2 na Pepsi Arena, nie wywalczyli awansu.

Bartosz Zimkowski

Ani jednej zmiany nie dokonał Maciej Skorża w porównaniu do pierwszego meczu, który na Pepsi Arena zakończył się remisem 2:2. Znów tuż za Danijelem Ljuboją najczęściej miał grać Janusz Gol, a ostatni raz koszulkę Legii założyli Maciej Rybus oraz Marcin Komorowski. Obaj przechodzą do Tereka Groznego.

W Lizbonie Legia nie mogła zremisować 0:0 bądź 1:1, bo to promowało Sporting. Dlatego od pierwszej minuty warszawiacy ruszyli na swoich rywali. Determinacja Wojskowych mogła podobać się. Brakowało tylko sytuacji strzeleckich.

W 12. minucie z rzutu wolnego strzelał Fernandez. Bardzo niepewnie zachował się Dusan Kuciak, który wybił piłkę przed siebie. Na szczęście nie skończyło się to stratą bramki. 180 sekund później mógł paść gol dla Legii, ponieważ dość niespodziewanie w dobrej okazji strzeleckiej znalazł się Ljuboja. Serb uderzył jednak głową tuż obok słupka.

Do końca pierwszej połowy w Lizbonie niewiele ciekawego działo się. Legia miała przewagę, ale nie przekładało się to na klarowne sytuacje strzeleckie.

W drugiej części spotkania obraz gry nie ulegał zmianie. Nadal podopiecznym Macieja Skorży ciężko było oddać groźny strzał. Na boisku zaczęli pojawiać się rezerwowi. Najpierw Michał Kucharczyk zastąpił Michała Żyro. Później Rafał Wolski zmienił Jakuba Rzeźniczaka. Legia miała grać ofensywniej.

13 minut przed końcem na linii pola karnego faulowany był Wolski. Przez chwilę wydawało się, że arbiter powinien wskazać na "wapno". Telewizyjne powtórki rozwiały wątpliwości i o "jedenastce" nie mogło być mowy. Legia i tak miała świetną okazję, ale Ivica Vrdoljak uderzył nad poprzeczką.

Jak wykonać rzut wolny pokazał 6 minut przed końcem Fernandez. Jego dośrodkowana piłka z rzutu wolnego nie została przecięta przez żadnego gracza i zaskoczony Kuciak musiał wyjmować futbolówkę z własnej siatki.

Legia przegrała w Lizbonie 0:1 i mimo iż zagrała dobrze, to stworzyła zdecydowanie za mało sytuacji strzeleckich.

Sporting Lizbona - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
1:0 - Fernandez 84'

Pierwszy mecz: 2:2
Awans: Sporting Lizbona

Sporting Lizbona: Patricio - Pereira, Polga, Rodriguez (72' Xandao), Insua, Carrillo (70' Capel), Carrico, Schaars, Fernandez, Izmaiłow, van Wolfswinkel.

Legia Warszawa: Kuciak - Jędrzejczyk, Żewłakow, Komorowski, Wawrzyniak, Rzeźniczak (69' Wolski), Vrdoljak, Gol (88' Hubnik), Rybus, Żyro (59' Kucharczyk), Ljuboja.

Żółte kartki: Schaars, Carrillo, Pereira, Carrico, Capel (Sporting) oraz Wawrzyniak, Rybus, Gol, Ljuboja, Vrdoljak, Jędrzejczyk (Legia).

Sędzia: Władysław Bezborodow (Rosja).