Bundesliga: Sensacyjne porażki Bayernu i Schalke! Borysiuk na samym dnie (wideo)

Borussia Dortmund jest coraz bliższa wywalczenia mistrzostwa Niemiec! W 24. kolejce porażki poniosły bowiem i Bayern, który przegrał w Leverkusen, i Schalke, które uległo outsiderowi z Freiburga. Pierwsze zwycięstwo od października odniosła Hertha.

Konrad Kostorz

Pierwsze 45 minut rywalizacji na BayArena stało na bardzo wysokim poziomie i jedynie dzięki Berndowi Leno i Manuelowi Neuerowi utrzymał się bezbramkowy remis. Więcej z gry mieli Bawarczycy (strzał Thomasa Muellera centymetry obok słupka!), którzy krótko przed przerwą powinni objąć prowadzenie. Świetną akcję przeprowadził Arjen Robben, który zagrał na wolne pole do Mario Gomeza. Napastnik minął golkipera Aptekarzy, ale jego uderzenie tuż przed linią bramkową zablokował Manuel Friedrich. W odpowiedzi Andre Schuerrle przegrał pojedynek sam na sam z Neuerem.

Po przerwie goście ruszyli do zdecydowanych ataków, a ich poczynania jeszcze bardziej ożywił wprowadzony do gry lekko kontuzjowany Franck Ribery. Dogodne okazje stwarzali jednak miejscowi - najpierw fatalnie spudłował Stefan Reinartz, a między 65. a 68. minutą aż czterema kapitalnymi interwencjami jak za najlepszym lat popisał się Neuer. Podopieczni Juppa Heynckesa próbowali atakować, walczyli jak lwy, ale nie potrafili pokonać Leno.

Tymczasem w 79. minucie bezbłędny do tej pory Neuer źle zachował się przy dośrodkowaniu, mijając się z piłkę. Tę sprzed linii końcowej przewrotką wygarnął Eren Derdiyok, a Stefanowi Kiesslingowi pozostało tylko dopełnić formalności. W końcówce Bayern rzucił się do ataków, by wyrównać, ale nadział się na błyskawiczną kontrę Aptekarzy - Gonzalo Castro wyłożył piłkę Karimowi Bellarabiemu, który płaskim strzałem nie dał szans Neuerowi. Jeśli Borussia Dortmund wygra z Mainz, będzie miała nad Bayernem już 7 "oczek" przewagi!

Bayer Leverkusen - Bayern Monachium 2:0 (0:0)
1:0 - Kiessling 79'
2:0 - Bellarabi 90'

Bayer: Leno - Schwaab, Friedrich (46' Derdiyok), Toprak, Kadlec - L. Bender, Reinartz - Castro, Augusto (89' Rolfes), Schuerrle (82' Bellarabi) - Kiessling.

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Badstuber, Lahm - Gustavo, Alaba - Robben, Kroos (74' Olić), Mueller (82' Petersen) - Gomez (61' Ribery).

Żółte kartki: Toprak, Reinartz (Bayer) oraz Boateng, Gustavo, Rafinha (Bayern).

Po serii fatalnych występów poza własnym obiektem wysokie zwycięstwo w Hamburgu odniósł VfB Stuttgart. Spłacać zaczyna się pozyskany w styczniu Vedad Ibisević, który otworzył wynik meczu po podaniu Tamasa Hajnala. Później w roli głównej wystąpił obrońca Rothosen Slobodan Rajković, który dwukrotnie przewinił w polu karnym. "Jedenastek" nie zmarnował krytykowany w ostatnim czasie Zdravko Kuzmanović i zespół Bruno Labbadii znów liczy się w walce o europejskie puchary.

Pod nieobecność Klaasa-Jana Huntelaara i Jeffersona Farfana na całej linii zawiodło Schalke 04. Trener Huub Stevens kolejny raz postawił na Juliana Draxlera, zostawiając na ławce Jose Jurado i Lewisa Holtby'ego i kolejny raz okazało się to błędnym posunięciem. Koenigsblauen zaskoczył po asyście Johannesa Fluma Sebastian Freis, który zdobył dla Freiburga pierwszego gola w karierze. Po przerwie po faulu Kyriakosa Papadopoulosa na 2:0 podwyższył Daniel Caligiuri. Straty zdołał tylko zmniejszyć Teemu Pukki, który pokonał Olivera Baumanna kilkanaście sekund po wejściu na murawę!

O "6 punktów" rywalizowano na Fritz-Walter Stadion. Mecz, w którym od 1. do 90. minuty wziął udział Ariel Borysiuk, nie zachwycił. Przede wszystkim stworzono niewiele bramkowych okazji, a polski pomocnik nie należał do wyróżniających się graczy. Jakuba Świerczoka z powodu kontuzji zabrakło nawet wśród rezerwowych. Serię 12 meczów bez wygranej (!) i 6 porażek z rzędu przegrała Hertha Berlin prowadzona przez Otto Rehhagela. Stara Dama skromnie pokonała walczący o europejskie puchary Werder po golu Nikity Rukavytsyi, który wykorzystał podanie Felixa Bastiansa. Sebastian Boenisch cały mecz przesiedział na ławce.

Niespodziewane kłopoty z Augsburgiem miał Hannover 96. Die Roten od niedawna mają jednak w składzie Mame Dioufa, który tym razem głową zamienił na bramkę centrę Sergio Pinto. W 86. minucie trener Mirko Slomka wpuścił do boju Artura Sobiecha. Chwilę po pojawieniu się Polaka na murawie, w "16" przewinił Christian Schulz i po rzucie karnym Hannover stracił 2 ważne punkty.