WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Raport SportoweFakty.pl: Trenerzy ery Cupiała - 16 nazwisk, 25 zmian, 666 (!) gier. Kasperczak lepszy od Smudy

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Adam Nawałka też pracował w Wiśle już trzykrotnie. Dwa razy jako tymczasowy szkoleniowiec pracujący wcześniej w klubie w innej roli, a raz został zatrudniony jako "człowiek z zewnątrz"

To 12 polskich trenerów i 4 obcokrajowców. Trzeba jednak pamiętać, że dla Kasperczaka praca w Wiśle była pierwszą w Polsce po trwającej już wtedy niespełna ćwierćwiecze karierze szkoleniowej we Francji i Afryce. A i Smuda zanim w 1993 roku wrócił do Polski, pierwsze kroki stawiał zagranicą: przez dekadę pracował w klubach niemieckich i tureckich.

Dziesięciokrotnie Wisłę obejmowali trenerzy pracujący w niej w danej chwili w innym charakterze (asystenta, trenera rezerw, trenera Młodej Ekstraklasy, trenera juniorów), a 15 razy Cupiał zatrudniał szkoleniowca z zewnątrz. Do obu kategorii należy Adam Nawałka, który najpierw dwa razy występował w charakterze tymczasowego trenera (rundy wiosenne sezonów 1999/2000 i 2000/2001), awansując do roli opiekuna I drużyny z pozycji koordynatora grup młodzieżowych, a obejmując Wisłę po raz trzeci przed rundą wiosenną sezonu 2006/2007 był już tym z zewnątrz.

Oprócz wywodzących się ze środowiska Wisły tymczasowych trenerów (Kowalik, dwa pierwsze podejścia Nawałki, Kulawik, Moskal) na ponowny angaż przy Reymonta 22 po opuszczeniu klubu mogli liczyć tylko Smuda i Kasperczak. Wrócił też Łazarek, ale jego powtórna przygoda z Wisłą trwała tylko kilka tygodni. Cupiał przyznał niedawno w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, że po zwolnieniu Petrescu proponował Rumunowi powrót do Wisły, ale ten nie był tym już wtedy zainteresowany.
Raport SportoweFakty.pl: Napastnicy to w Polsce gatunek wymierający

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (5):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • cinmis 0
  Nie mit tylko fakty, z którymi ty masz problem. Największy sukces Wisła odniosła w sezonie 2002/2003 (awans do do 1/16 pucharu UEFA), czyli od razu po sezonie w którym był Smuda i wtedy był najlepszy zespół. Ale kontynuując wątek ściągania najlepszych zawodników, który z trenerów ma największe zasługi? Smuda ściągnął Frankowskiego, Kosowskiego, Uche i Cantoro. Kogo ja się pytam ściągnął Kasperczak? Czekam na długą listę świetnych zawodników. Poza tym trener powinien być rozliczany nie tylko z ściągania najlepszych zawodników, ale także ze zrobienia z nich zespołu.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • m_kmita 0
  To jest mit o Smudzie-budowniczym. Za pierwszego Smudy (czyli do września 1999) z "Wisła kasperczakowskiej" przyszli: Jop, Kosowski, Franek. Za II Smudy (czyli tuż przed Kasperczakiem) przyszli Moskal, Sypniewski, Uche, Cantoro, ale pomocnika zrobił z niego Kasperczak. W Wiśle Kasperczaka bronił Hugues, a po nim Majdan. Później: Baszczyński - sprowadzony za czasów Nawałka/Lenczyka; Głowacki - sprowadzony zimą 2000/2001, kiedy Smudy nie było; Kaliciak wrócił to Wisły na wiosnę 1998 - nie za Smudy, Pater - był w Wiśle, Szymkowiak - zima 2000/2001, Żurawski przyszedł już po I Smudzie. Potem: Stolarczyk, Paszulewicz, Kuźba, Strąk, Piotr i Paweł Brożkowie, Gorawski, Kłos, Kukiełka, Kowalczyk, Mijajlović, Kwiek, Zieńczuk. Trudno mówić, że to Smuda zbudował Kasperczakowi drużynę. Tymbardziej, że Wisła Smudy z rundy na rundę grała gorzej, a drużyna Kasperczaka z rundy na rundę wzrastała.
  Łukasz Golba tylko ze to Smuda zbudował Wisłę a Kasperczak przyszedł na gotowe. Wiec te statystyki psu w budę można wsadzić. Jakiś dobry transfer Wisły za Kasperczaka? Już nie mówiąc o tym ze Smuda zbudował Lecha a skorzystał Zieliński. Dodam tez ze kadre przygotował Smuda a im dłużej jest Fornalik tym jest gorzej. Gdzie jest Perkisz?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Łukasz Golba 0
  tylko ze to Smuda zbudował Wisłę a Kasperczak przyszedł na gotowe. Wiec te statystyki psu w budę można wsadzić. Jakiś dobry transfer Wisły za Kasperczaka? Już nie mówiąc o tym ze Smuda zbudował Lecha a skorzystał Zieliński. Dodam tez ze kadre przygotował Smuda a im dłużej jest Fornalik tym jest gorzej. Gdzie jest Perkisz?
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)