Puchar Konfederacji: Włosi wywalczyli 3. miejsce, ale dopiero w rzutach karnych

Reprezentacja Włoch zwyciężyła w "małym finale" i zajęła 3. miejsce w Pucharze Konfederacji. Starcie wicemistrzów Europy z Urugwajem było jednak ciekawe i rozstrzygnęły je dopiero rzuty karne.

Szymon Mierzyński
Od pierwszego gwizdka sędziego gra była dość otwarta i wyrównana. Oba zespoły ochoczo oddawały strzały i nawet jeśli zaliczały pudła, to widowisko mogło się podobać. Otwarcie wyniku nastąpiło w 24. minucie w dość kuriozalnych okolicznościach. Fernando Muslera wykonał fatalną interwencję przy strzale Alessandro Diamantiego z rzutu wolnego z narożnika boiska i bezpańską piłkę z linii bramkowej do siatki wpakował Davide Astori.

Włosi utrzymali prowadzenie do przerwy i na tym etapie rezultat był sprawiedliwy. Po zmianie stron ekipa Oscara Tabareza zaczęła jednak grać lepiej. Pierwsze fragmenty drugiej części były wprawdzie ospałe, ale w 58. minucie padło wyrównanie. Edinson Cavani wystartował w tempo do prostopadłego podania i przymierzył płasko w długi róg. Wyszło idealnie i Gianluigi Buffon nie miał szans na uniknięcie nieszczęścia.

Przy stanie 1:1 nastąpiło uspokojenie i mimo dwóch strzałów Diego Forlana (obronionych w świetnym stylu przez golkipera Italii), zanosiło się na dogrywkę. Ostatecznie do niej doszło, lecz wcześniej oglądaliśmy jeszcze dwa gole! Diamanti, a potem Cavani dali efektowny pokaz wykonywania rzutów wolnych. Za każdym razem uderzenia miały odpowiednią siłę i omijały mur. Bramkarze nie byli wprawdzie bez szans, ale obaj skapitulowali, bo nieco spóźnili się z interwencjami.

W dodatkowym czasie początkowo gra była spokojna. Zdynamizowała się dopiero po tym jak w 110. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Riccardo Montolivo. Mistrz Ameryki Południowej chciał wykorzystać grę w przewadze i ruszył do ofensywy. Urugwajczycy strzelali z każdej pozycji, jednak brakowało im spokoju i nie zdołali pokonać Buffona.

Nieskuteczność z końcówki dogrywki okazała się dla zespołu Oscara Tabareza brzemienna w skutkach. Rzuty karne lepiej egzekwowali bowiem Włosi. Już na początek Forlan przegrał pojedynek z golkiperem Juventusu Turyn i choć po nieudanej próbie Mattii De Sciglio pojawiła się szansa na wyrównanie, to fatalne uderzenia Martina Caceresa i Waltera Gargano przekreśliły wszystko.

Italia wygrała konkurs jedenastek 3:2 i wywalczyła miejsce na najniższym stopniu podium. Przed nami jeszcze jedno, najważniejsze rozstrzygnięcie. O północy rozpocznie się mecz Brazylii z Hiszpanią, który wyłoni triumfatora Pucharu Konfederacji.

Urugwaj - Włochy 2:2 (0:1), rzuty karne 2:3
0:1 - Davide Astori 24'
1:1 - Edinson Cavani 58'
1:2 - Alessandro Diamanti 73'
2:2 - Edinson Cavani 78'