LM: Borussia wciąż w grze, główne role Polaków! Barcelona i Chelsea pokonane!

Borussia wygrała mecz o życie! "Kuba" zdobył bramkę, a "Lewy" wywalczył karnego i zaliczył asystę! Ważny krok w kierunku awansu do 1/8 finału zrobiły Arsenal Londyn oraz AC Milan.

Konrad Kostorz
Juergen Klopp w roli stopera wystawił Svena Bendera, natomiast jako defensywny pomocnik wystąpił Sebastian Kehl. Ponieważ Kevin Grosskreutz pozostał na boku defensywy, Łukasz Piszczek musiał zadowolić się rolą rezerwowego.

Po sennym początku spotkania budzącą wątpliwości decyzję podjął Hiszpan Carlos Velasco Carballo. Arbiter dopatrzył się faulu Federico Fernandeza na Robercie Lewandowskim w polu karnym i wskazał na "wapno". Argentyńczyk przytrzymywał Polaka, jednak nie doszło do tego w sytuacji, w której Polak miałby piłkę przy nodze i mógłby oddać strzał. Do futbolówki podszedł etatowy egzekutor Marco Reus i nie dał szans Pepe Reinie.

Po kwadransie gry powinno być 2:0 dla Borussii, ale wybornej okazji nie wykorzystał Lewandowski. 25-latek otrzymał dokładne podanie od świetnie dysponowanego Henricha Mchitarjana i strzelił obok słupka. Nie była to jedyna "setka" zaprzepaszczona przez snajpera BVB - w 35. minucie "Lewy" znów stanął oko w oko z Reiną i tym razem strzelił wprost w niego.

Napoli na Signal-Iduna Park słabo prezentowało się w defensywie, ale z przodu - pomimo nieobecności Marka Hamsika - grało całkiem nieźle. Bardzo aktywny był Goran Pandev, u którego szwankowała jednak precyzja przy podaniach do Gonzalo Higuaina. Najlepszej sytuacji nie zdołał zamienić na bramkę Jose Callejon, który po minięciu dwóch obrońców oddał strzał w słupek.

Druga połowa rozpoczęła się od frontalnych ataków wicemistrza Niemiec. Wszyscy ofensywni piłkarze gospodarzy jak w masło wchodzili w formację obronną Napoli, stwarzając liczne sytuacje bramkowe. Do pewnego momentu Borussia pudłowała jednak na potęgę - w 53. minucie obok słupka przymierzył Reus, a kilka chwil później strzał Mchitarjana sprzed linii bramkowej wybili defensorzy.

Czarno-żółci dopięli swego po godzinie gry - Reus zagrał na wolne pole do Jakuba Błaszczykowskiego, którzy strzałem między nogami Reiny podwyższył prowadzenie. Rafael Benitez zareagował błyskawicznie, wpuszczając na plac gry Gokhana Inlera i Lorenzo Insigne. To właśnie włoski skrzydłowy przedłużył nadzieje Napoli, wykorzystując błąd Kehla i dokładne podanie Higuaina.

Losy meczu rozstrzygnięte zostały w 78. minucie, kiedy Lewandowski perfekcyjnie w tempo podał do Pierre-Emericka Aubameyanga. Gabończyk, który kilka chwil wcześniej nie wykorzystał sytuacji sam na sam, tym razem po profesorsku przeniósł piłkę nad wychodzącym z bramki Reiną. Borussia zagrała niezwykle ambitnie i mimo osłabień kadrowych zdołała zwyciężyć w pojedynku o życie!

Arsenal bez problemu uporał się z Marsylią (piąta porażka Francuzów!), jednak wciąż nie ma zagwarantowanego awansu do fazy pucharowej. Bohaterem rywalizacji na Emirates został Jack Wilshere, który na samym początku meczu pięknym strzałem pokonał Steve'a Mandandę, a w drugiej połowie wykorzystał podanie Mesuta Oezila po kapitalnej kombinacyjnej akcji. Warto odnotować, że w 38. minucie niemiecki pomocnik Kanonierów nie wykorzystał rzutu karnego, a Wojciech Szczęsny po zmianie stron dwukrotnie w dobrym stylu zatrzymał uderzenia Floriana Thauvina.

Chelsea po raz drugi uległa FC Basel, ale mimo to zapewniła sobie przepustki do najlepszej "16". The Blues liczyli, że wywiozą ze Szwajcarii punkt jak najmniejszym nakładem sił i zostali za to ukarani. W 87. minucie po podaniu Fabiana Schaera Egipcjanin Mohamed Salah wyszedł sam na sam z Petrem Cechem i przerzucił nad nim futbolówkę. Drużyna Murata Yakina zrobiła milowy krok w kierunku awansu do 1/8 finału, zwłaszcza że punkty straciło Schalke. Niemcy atakowali w Bukareszcie, jednak osłabieni brakiem Kevina-Prince'a Boatenga razili nieskutecznością. Za dwa tygodnie w Gelsenkirchen ekipa Jensa Kellera będzie musiała wygrać z Bazyleą, aby nie pożegnać się z Ligą Mistrzów. Łukasz Szukała rozegrał w roli stopera pełne 90 minut.

Pierwszej porażki pod wodzą Gerardo Martino doznała Duma Katalonii. Zmagająca się z ogromnymi problemami kadrowymi Barcelona nie sprostała walecznemu mistrzowi Holandii, dla którego gole zdobyli mało znani na arenie międzynarodowej Thulani Serero i Danny Hoesen. Bramkę kontaktową strzelił z rzutu karnego Xavi, ale na więcej gości nie było już stać, chociaż grali z przewagą jednego zawodnika. W 86. minucie podyktowania drugiej jedenastki domagał się Pedro Rodriguez, ale arbiter pozostał niewzruszony.

Ajax o awans powalczy na San Siro z Milanem. Drużyna Franka de Boera będzie musiała zwyciężyć, ponieważ Rossoneri pokonali na wyjeździe Celtic. Ekipa Massimiliano Allegriego po licznych niepowodzeniach wreszcie spisała się na miarę oczekiwań, aplikując Szkotom trzy gole. Nie zawiodły największe gwiazdy - Ricardo Kaka oraz Mario Balotelli wpisali się na listę strzelców. Gospodarze byli niemal całkowicie bezradni, choć kto wie, jak potoczyłaby się druga połowa, gdyby w 48. minucie kapitalnej sytuacji nie zmarnował Virgil van Dijk.

Ogromne rozczarowanie przeżyli kibice w Porto, gdzie Smoki nie zdołały pokonać outsidera grupy! Portugalczycy wskutek sensacyjnej straty punktów w ostatniej serii gier nie tylko muszą wygrać na Vicente Calderon z Atletico, ale też liczyć, że Zenit nie pokona na wyjeździe Austrii.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.