U-21: Biało-czerwoni bez litości dla Litwinów!

Będąca liderem swojej grupy eliminacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy reprezentacja Polski potwierdziła swoją siłę, pokonując w Białymstoku aż 5:0 rówieśników z Litwy.

Maciej Kmita
Spotkaniem z Litwinami biało-czerwoni wypełnili "okienko" w kalendarzu gier el. MME. Grali za to ze sobą grupowi rywale Polaków: Szwecja pokonała na wyjeździe Maltę 2:1, a Grecja w takich samych rozmiarach wygrała przed własną publicznością z Turcją, choć od 11. minuty przegrywała 0:1, a od 25. minuty grała w "9" po dwóch czerwonych kartkach.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas!

Drużynie Marcina Dorny do rozegrania zostało jedno spotkanie o eliminacyjne punkty - 9 września zmierzy się ona z Grecją na wyjeździe. W meczu tym na pewno z powodu kartek zabraknie Piotra Zielińskiego i kapitana Dominika Furmana. Mimo to ten drugi znalazł się w wyjściowym składzie "młodzieżówki" na spotkanie z Litwą, które było ostatnim meczem w terminie FIFA przed wrześniowym wyjazdem do Grecji, i spędził na boisku 60 minut.

5. Malta 7 0 2:27

Trener Dorna nie mógł więc przećwiczyć na poważnie wariantu gry bez Furmana, ale też kapitan biało-czerwonych był zaangażowany w trzy bramkowe akcje zespołu. W 10. minucie po jego zagraniu głową bramkarza rywali pokonał Rafał Wolski, a w 30. minucie do spółki z Wolskim tak rozegrali, że rzut wolny, że pomocnik Fiorentiny idealnym podaniem obsłużył Pawła Wszołka, który z bliska wpakował piłkę do bramki.

Przed przerwą dwie dobre okazje bramkowe zmarnował Piotr Parzyszek. Napastnik Chartlon Athletic najpierw w sytuacji sam na sam z golkiperem rywali po podaniu Karola Linetty'ego uderzył daleko obok dalszego słupka bramki Litwy, a potem po dograniu Daniela Dziwniela z lewej flanki będąc tuż przed bramką, nie trafił czysto w piłkę.

Chwilę po zmianie stron na listę strzelców wpisał się Furman, wykorzystując rzut karny podyktowany za zagranie ręką Litwina w stylu Antonina Panenki. "Wejście smoka" zaliczył w II połowie Kacper Przybyłko , który w 62. minucie w pierwszym kontakcie z piłką zdobył czwartego gola dla Polski (asystował mu Wszołek), a w 89. minucie dopełnił dzieła zniszczenia, pokonując litewskiego bramkarza precyzyjnym strzałem z 20 metrów.

W polskim zespole zabrakło między innymi kontuzjowanych lub wracających dopiero po urazach do pełnej dyspozycji Bartosza Bereszyńskiego i Michał Żyro, a Arkadiusz Milik, który jest najlepszym strzelcem całych eliminacji Młodzieżowych Mistrzostw Europy, został powołany do kadry A.

Polska U-21 - Litwa U-21 5:0 (2:0)
1:0 - Wolski 10'
2:0 - Wszołek 30'
3:0 - Furman 48'
4:0 - Przybyłko 62'
5:0 - Przybyłko 89'

Polska: Jakub Szumski (46' Rafał Leszczyński) - Tomasz Kędziora (69' Damian Dąbrowski), Rafał Janicki (46' Wojciech Golla), Marcin Kamiński, Daniel Dziwniel (69' Mateusz Lewandowski) - Dominik Furman (60' Piotr Zieliński), Karol Linetty (46' Michał Chrapek) - Paweł Wszołek, Rafał Wolski, Bartłomiej Pawłowski - Piotr Parzyszek (60' Kacper Przybyłko).

Litwa: Ignas Plukas (46' Edvinas Gertmonas) - Rytis Pilotas, Edvinas Girdvainis, Edgaras Żarskis. Justas Raziunas (46' Rolandas Baravykas) - Klaudijus Upstas, Julius Aleksandravicius (46' Mykolas Krasnovskis), Gerardas Żukauskas (52' Dovydas Norvilas), Vykintas Slivka, Mindaugas Grigaravicius (72' Rokas Gedminas) - Rokas Krusnauskas (46' Tomas Salamanavicius).