Bundesliga: Kolejne trafienie Wichniarka, Werder w kryzysie

Wyjątkowo w środku tygodnia rozegrana zostanie 10. kolejka niemieckiej Bundesligi. We wtorkowy wieczór odbyły się cztery spotkania. Kolejną, siódmą już bramkę w rozrywkach zdobył Artur Wichniarek, który wpisał się na listę strzelców w zremisowanym przez Arminię Bielefeld pojedynku z Energie Cottbus. W drużynie gości 90 minut rozegrał inny były reprezentant Polski, Mariusz Kukiełka. Najciekawiej było jednak w Bremie, gdzie Werder uległ Bayerowi Leverkusen 0:2.

Michał Żyrek

Mecz na Weserstadion rozpoczął się od ataków gospodarzy, którzy nieustannie przebywali pod polem karnym gości. W 3. minucie groźnie z rzutu wolnego uderzał Hugo Almeida, ale wspaniałą paradą popisał się Rene Adler. W dalszej części spotkania Werder grał bardzo szybko, miał przewagę optyczną, jednak klarownych sytuacji do zdobycia bramki brakowało. W 23. minucie do głosu doszli zawodnicy z Leverkusen. Z rzutu wolnego mocno strzelał Michal Kadlec, ale i w tym przypadku górą był bramkarz, tym razem gospodarzy. Chwilę później z bliska sprytnie strzelał Stefan Kiessling jednak Christian Vander końcówkami palców wybił futbolówkę na rzut rożny. W dalszej części meczu przewagę uzyskali goście, którzy mogli zdobyć gola w 39. minucie. Po uderzeniu Patricka Helmesa piłka zatrzymała się jednak na bocznej siatce. Kilka sekund później ten sam zawodnik próbował pokonać golkipera gospodarzy mocnym wolejem z 16 metrów, jednak futbolówka przeleciała nieznacznie obok lewego słupka Vandera. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem bezbramkowym, mimo kilku dogodnych sytuacji dla obu stron.

W drugiej odsłonie przewaga gości była jeszcze większa, co udokumentowali oni zdobyciem dwóch bramek. Najpierw w 71. minucie po zagraniu Helmesa piłkę w bramce Werderu umieścił Arturo Vidal, a na 2:0 podwyższył chwilę późnej Manuel Friedrich, który z bliska dobił futbolówkę po strzale Simona Rolfesa. Wynik się już nie zmienił i Bayer Leverkusen pewnie i zasłużenie pokonał w meczu wyjazdowym Werder Brema. Goście przynajmniej do środy będą liderami niemieckiej Bundesligi, Werder zkolei stacza się coraz niżej w tabeli. Obecnie podopieczni Thomasa Schaafa zajmują 10. miejsce.

W meczu pomiędzy VfL Wolfsburg a Borussią Moenchengladbach nawet na ławce rezerwowych gospodarzy zabrakło miejsca dla Jacka Krzynówka. Wilki nie dały szans beniaminkowi i pewnie wygrały 3:0. Po tym zwycięstwie podopieczni Felixa Magatha awansowali na 5. pozycję w tabeli. Borussia nadal jest przedostatnia.

W "polskim" starciu o sześć punktów pomiędzy Arminią Bielefeld a Energie Cottbus całe spotkanie rozegrali w składzie gospodarzy Artur Wichniarek, natomiast w szeregach gości Mariusz Kukiełka. Gospodarze objęli prowadzenie w 31. minucie po strzale Dimitara Rangelova, a w drugiej połowie do remisu doprowadził polski supersnajper Arminii. Dla Wichniarka była to już siódma bramka w sezonie. Energie kończyło mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla strzelca gola w 44. minucie. Po tym remisie Arminia zajmuje piętnastą pozycję w lidze, natomiast zawodnicy z Cottbus nadal zamykają tabelę.

W ostatnim wtorkowym pojedynku Schalke 04 pewnie pokonało Karlsruher 3:0. Po tej wygranej Niebiescy awansowali na trzecią pozycję w lidze, natomiast gospodarze zajmują czternastą lokatę.