Patent Wisły

Od 12 maja 2001 roku piłkarze chorzowskiego Ruchu nie potrafią wywalczyć w spotkaniach ekstraklasy przynajmniej punktu w pojedynkach z Wisłą Kraków. Niebiescy od powrotu do najwyższej klasy rozgrywek nie strzelili Białej gwieździe ani jednego gola.

Michał Piegza

Ostatni raz chorzowianie pokonali Wisłę ponad siedem lat temu. W obecności niespełna dziewięciu tysięcy kibiców Niebiescy zwyciężyli pewnie zmierzającą po tytuł mistrzowski Białą gwiazdę 2:1. Prowadzenie dla gospodarzy uzyskał w 40. minucie Mariusz Śrutwa. Cztery minuty przed końcem gry do wyrównania doprowadził Grzegorz Pater, ale 120 sekund później w zamieszaniu w lewy górny róg bramki Wisły trafił, uderzeniem z dziesięciu metrów, wychowanek Wisły, Łukasz Surma. Niespodzianka stała się faktem. Warto dodać, że Ruch prowadzony był wtedy przez... Bogusława Pietrzaka.

Od tego czasu w ekstraklasie chorzowianie siedmiokrotnie grali z krakowianami i w tych pojedynkach nie potrafili wywalczyć żadnego punktu. Niespodziewanie Ruch pokonał Wisłę na jej terenie przed dwoma laty. 8 listopada 2006 roku Niebiescy zwyciężyli przy Reymonta w 1/8 finału Pucharu Polski 2:1. Gole dla chorzowian zdobywali Grzegorz Baran w 21. minucie oraz Przemysław Łudziński w 73. Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył dwie minuty po drugim trafieniu gości Paweł Brożek.

Najbliższa szansa na przełamanie nadarzy się chorzowianom za niespełna miesiąc. W rozgrywanej awansem jesienią pierwszej kolejce rundy wiosennej Niebiescy, najprawdopodobniej na Stadionie Śląskim, kolejny raz zagrają z aktualnymi mistrzami Polski.

Bilans ostatnich siedmiu ligowych spotkań Ruchu z Wisłą:

2.03.2001: Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:1 (Żurawski 43’, (k.) 90’ - Bizacki 27’)
13.04.2002: Ruch Chorzów - Wisła Kraków 1:2 (Jikia (w.) 22’ - Frankowski 67’, Żurawski 81’)
9.08.2002: Wisła Kraków - Ruch Chorzów 5:2 (Żurawski (k.) 4’, (k.) 26’, 55’, Kosowski 52’, 90’ - Woś 9’, 65’)
16.03.2003 Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:3 (Kuźba 40’, 41’, (k.) 80)
30.09.2007 Ruch Chorzów - Wisła Kraków 0:3 (Zieńczuk 55’, Sobolewski 82’, Cantoro 87’)
5.04.2008 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:0 (Paweł Brożek 32’, Jirsak 72’)
2.11.2008 Wisła Kraków - Ruch Chorzów 2:0 (Paweł Brożek 13’, Diaz 44’).