Juniorzy Cracovii i Wisły w półfinałach MP U-19 zostawili w pokonanym polu odpowiednio Pogoń Szczecin i Lecha Poznań. Biała Gwiazda gładko rozprawiła się z Kolejorzem, wygrywając w pierwszym meczu przy Reymonta 22 aż 5:1 i remisując w rewanżu we Wronkach 1:1. W ćwierćfinale natomiast podopieczni Dariusza Marca okazali się lepsi od Zagłębia Lubin (2:0 i 3:1). Aż siedem bramek czterech występach w fazie pucharowej zdobył dla Wisły Tomasz Zając.
Pasy w drodze do finału musiały się mocniej natrudzić. W pierwszym spotkaniu ćwierćfinału przegrywały z Ruchem Chorzów 0:1, by dopiero w ostatnich minutach zapewnić sobie zwycięstwo 2:1. W rewanżu przy Cichej 6 zwyciężyli już pewnie 2:0. W pierwszym meczu 1/2 finału z Pogonią przegrywali do przerwy już o 0:3, by po przerwie doprowadzić do remisu 3:3 i ostatecznie przegrać 3:5.
[ad=rectangle]
Przed rewanżem w Szczecinie grająca bez dwóch swoich najlepszych zawodników, czyli Mateusza Wdowiaka i Bartosza Kapustki, których wyeliminowały kontuzje, Cracovia była skazywana na pożarcie i rewanż miał być tylko formalnością dla Portowców, którzy wygrali w Krakowie 5:3, ale piłka młodzieżowa po raz kolejny pokazała, że jest nieprzewidywalna.
W 21. minucie Pasy zaczęły odrabianie strat z pierwszego spotkania od gola Mariusza Panka z rzutu karnego, ale gospodarze błyskawicznie odpowiedzieli bramką Patryka Paczuka i do przerwy utrzymał się remis 1:1. Po zmianie stron szczecinianie wyprowadzili dwa kolejne ciosy za sprawą Adriana Krzywickiego oraz Krystiana Pedy i w 70. minucie prowadzili 3:1, by w 19 minut... dać sobie wbić aż cztery gole!
Do bramki Łukasza Botscha trafili kolejno Panek (z rzutu karnego), dwukrotnie Paweł Piątek i Krzysztof Szewczyk dzięki czemu Pasy wyrównały stan dwumeczu. Dogrywka zarządzona przez sędziego Adama Lyczmańskiego nie wyłoniła finalisty, a zrobił to dopiero konkurs "11". W drugiej serii swój rzut karny przestrzelił mający na koncie cztery występy w T-Mobile Ekstraklasie Michał Walski, a krakowianie z 11. metra byli bezbłędni i oni cieszyli się z awansu do finału.
To pierwszy w historii przypadek, by finał mistrzostw Polski U-19 był wewnętrzną sprawą dwóch krakowskich klubów. Dla Wisły to szansa na pierwsze mistrzostwo Polski w tej kategorii wiekowej od 2000 roku. Pasy na złoto w juniorach starszych czekają jeszcze dłużej, bo od 1991 roku. Członkiem drużyny Pasów, która wówczas sięgnęła po tytuł, był obecny szkoleniowiec krakowian - Paweł Zegarek.
Tytułu sprzed roku broniła Legia Warszawa, która w ćwierćfinale bieżącej edycji odpadła z Lechem Poznań (2:2 i 0:3). Przed rokiem w turnieju finałowym wyprzedziła Arkę Gdynia, Cracovię i Ruch Chorzów. Z tamtej czwórki w najlepszej czwórce bieżącej edycji była tylko Cracovia.
W tym roku po raz pierwszy w XXI wieku mistrza Polski U-19 wyłoni finałowy dwumecz, do którego dojdzie 22 i 25 czerwca.
W sezonie zasadniczym górą była Cracovia, która jesienią pokonała Wisłę 4:1, a wiosną uległa jej 2:4. Mistrzem grupy D CLJ była jednak Biała Gwiazda, która wyprzedziła Pasy o trzy "oczka".
Wyniki rewanżowych spotkań 1/2 finału CLJ:
Pogoń Szczecin - Cracovia 3:5 k. 3:5 (1:1)
0:1 - Panek (k.) 21'
1:1 - Paczuk 24'
2:1 - Krzywicki 61'
3:1 - Peda 70'
3:2 - Panek (k.) 75'
3:3 - Piątek 80'
3:4 - Piątek 87'
3:5 - Szewczyk 89'
pierwszy mecz: 5:3, awans: Cracovia.
Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
0:1 - Tomasz Zając 57'
1:1 - Kamil Bzdziel 69'
pierwszy mecz: 1:5, awans: Wisła Kraków
Wyniki meczów 1/4 finału CLJ:
Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:2
Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 3:1
Cracovia - Ruch Chorzów 2:1
Ruch Chorzów - Cracovia 0:2
Pogoń Szczecin - GKS Bełchatów 2:1
GKS Bełchatów - Pogoń Szczecin 2:2 (po dogrywce)
Legia Warszawa - Lech Poznań 2:2
Lech Poznań - Legia Warszawa 3:0