Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nie tylko Dortmund - Polonia rozsiana po całym świecie: Dundee, Perm, Trabzon, Ateny, Chicago, Wietnam i Indonezja

Dundee, Perm, Trabzon, Grozny, Dortmund, Ateny, Chicago, Bandung, Quang Nam - co łączy te miasta? Wszystkie były lub są nadal skupiskami piłkarskich Polonii, na których przegląd zapraszamy.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
fot. google.pl

Słynna "Polonia" Dortmund to już przeszłość, ale to nie znaczy, że po odejściu Roberta Lewandowskiego z Borussii Dortmund do Bayernu Monachium polski kibic nie ma do wyboru w europejskiej piłce zespołu, za który może ściskać kciuki.


Na najwyższym europejskim poziomie mamy trzy takie ekipy: rosyjski Amkar Perm, szkockie Dundee United i niemiecki 1.FC Koeln. Polską kolonię w Permie tworzą Janusz Gol, Jakub Wawrzyniak i Damian Zbozień. Gol przetarł szlaki i gra w Rosji od sierpnia 2013 roku, a w przerwie zimowej minionego sezonu dołączyli do niego Wawrzyniak i Zbozień. Cała trójka swego czasu spotkała się w Legii Warszawa.

Polonia w Dundee zawiązała się dopiero tego lata. Do Radosława Cierzniaka, który gra w Szkocji już od lata 2012 roku, dołączyli teraz Michał Szromnik i Jarosław Fojut. Z kolei polska kolonia w... Kolonii istniała już od lata 2013 roku, gdy do Adama Matuszczyka i Kacpra Przybyłki dołączył Sławomir Peszko. Ten drugi od stycznia występuje już jednak w Arminii Bielefeld, ale od 1 lipca Kozłem jest już Paweł Olkowski.

Na przestrzeni ostatnich lat nie brakowało klubów, które ochoczo sięgały po Polaków. Od razu zastrzegamy, że w tym zestawieniu nie cofamy się kilka dziesięcioleci wstecz, więc odpada m.in. trio z AJ Auxerre, które w latach '80 poprzedniego stulecia tworzyli Paweł Janas, Andrzej Szarmach i Henryk Wieczorek, tercet z Pampeluny, który w Osasunie uformowali Jan Urban , Jacek Ziober i Ryszard Staniek czy trójka z Korei Południowej: Leszek Iwanicki, Witold Bendkowski i Tadeusz Świątek.

Najmilej wspominam Polonię z:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (4)
 • maq Zgłoś komentarz
  jak tak dalej pójdzie z zagranicznym zaciągiem to niedługo Polską kolonią piłkarzy będzie... Bydgoszcz tak jak nie tak dawno był Kraków. Trochę smutna prawda
  • WEZARD Zgłoś komentarz
   Istotne role Polacy pełnili tylko w Dortmundzie i Wolfsburgu. Reszta to co najwyżej jeden dobry gracz, drugi średni i kolejny jadący na renomie poprzedników. Co nie zmienia faktu, że
   Czytaj całość
   fajnie, kiedy kilku Polaków jest w jednym klubie