Legia Warszawa ku przestrzodze - najlepsze comebacki w dwumeczach Ligi Mistrzów

Czy Legia powinna obawiać się rewanżu z Celtikiem? W historii Ligi Mistrzów zdarzyły się efektowne comebacki po wysokich porażkach w pierwszych pojedynkach dwumeczów, także z udziałem polskich drużyn.

Konrad Kostorz
W dużej mierze dzięki Jose Marii Bakero FC Barcelona odrobiła straty z Kijowa
Legia Warszawa w pierwszym starciu III rundy eliminacji Champions League z Celtikiem Glasgow zwyciężyła aż 4:1 i wypracowała znakomitą pozycję wyjściową przed rewanżem. Drużyna Ronny'ego Deili musi zdobyć w rewanżu co najmniej trzy gole, by myśleć o awansie do decydującego etapu eliminacji Ligi Mistrzów. Szkoci przekonują, że odrobienie strat jest realne. - Może tak się zdarzyć. Musimy uwierzyć w swoje umiejętności i podnieść się z kolan. Będziemy walczyć i damy z siebie wszystko - przekonuje kapitan Charlie Mulgrew. Czy Celtowie nadzieje mogą pokładać także w historycznych osiągnięciach swoich i innych zespołów?

Do trzech powrotów z zaświatów doszło w eliminacjach edycji 1993/1994. FC Barcelona, późniejszy finalista rozgrywek, przegrał w Kijowie z Dynamem aż 1:3. W rewanżu gole szybko zdobyli Michael Laudrup i Jose Maria Bakero, lecz w 28. minucie odpowiedział Sergiej Rebrow. Katalończycy nie poddali się, po przerwie zdobywając dwie kolejne bramki autorstwa Bakero oraz Ronalda Koemana.

W tych samych kwalifikacjach straty w bardzo efektowny sposób odrobiły FC Kopenhaga i Austria Wiedeń. Duńczycy przed rewanżem znajdowali się w jeszcze gorszym położeniu niż obecnie Celtic, a mimo to zdołali przejść dalej.