30 lat czekali!

Gdy po raz ostatni w lidze Ruch wygrywał z ŁKS w Łodzi strzelec zwycięskiego gola dla gości Martin Fabusz miał niespełna dwa latka. Asystujący przy golu kapitan Niebieskich Wojciech Grzyb, uroczy czterolatek, chodził do przedszkola. Wielu innych chorzowian, którzy w sobotę zagrali w na stadionie przy Al. Unii, nie było jeszcze na świecie.

Michał Piegza

"Najstarsi górale nie pamiętają" kiedy Ruch pokonał w Łodzi ŁKS. Ostatnie zwycięstwo Niebieskich przy Al. Unii miało miejsce 20 sierpnia 1978 roku. Po golach zdobytych głową przez Jana Benigiera w 63. minucie i 90. minucie Tadeusza Małnowicza Ruch wygrał 2:0. Chorzowianie zagrali w składzie: Bolesta - Malcher, M.Piechaczek, Jakubczyk - Walot (84’ Drzewiecki), Lorens, Wira, Dusza, Benigier - Mikulski, Małnowicz. Szkoleniowcem gości był wtedy... Leszek Jezierski. Od tego dnia Niebiescy 23 razy szturmowali Łódź, ale z wyjazdu wracali z co najwyżej jednym punktem.

Po wspomnianym sezonie chorzowianie w niesamowitych okolicznościach (porażka w ostatnim meczu na własnym stadionie z Odrą Opole, ale po wygranej Szombierek Bytom z walczącymi z Niebieskimi o mistrzostwo Widzewem Ruch wygrał ligę) wywalczyli trzynaste mistrzostwo Polski.

Ruch nie potrafił wygrać z ŁKS dziesięć lat później, gdy jako beniaminek przybliżał się do czternastego tytułu. Na stadionie w Łodzi zanotowano wtedy remis 2:2, a chorzowskiej bramki bronił 20-letni Piotr Lech, który w dalszym ciągu gra w ekstraklasie.

Próby podboju stadionu ŁKS przez piłkarzy Ruchu:
1. 5.04.1980: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 3:1 (2:1)
2. 13.09.1980: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 4:2 (0:1)
3. 3.04.1982: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:1 (0:0)
4. 1.06.1983: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
5. 17.03.1984: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:0 (0:0)
6. 25.11.1984: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
7. 3.11.1985: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 3:1 (2:0)
8. 4.10.1986: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:0 (1:0)
9. 25.03.1989: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:2 (1:1)
10. 28.04.1990: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:1 (1:0)
11. 11.08.1990: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:1 (0:1)
12. 4.04.1992: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:1 (1:0)
13. 19.08.1992: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:1 (1:1)
14. 30.10.1993: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 5:0 (3:0)
15. 22.03.1995: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 3:1 (1:1)
16. 22.10.1996: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
17. 8.04.1998: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
18. 26.05.1999: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
19. 25.09.1999: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:2 (1:1)
20. 19.09.2003: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
21. 22.10.2004: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
22. 12.04.2006: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 0:0
23. 7.05.2008: ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:1

Fatalna passa została przerwana 15.11.2008 roku. Niebiescy po bramce zdobytej w 48. minucie przez Martina Fabusza pokonali ŁKS w Łodzi 1:0.

Dodajmy, że we analizowanym okresie Ruch dwukrotnie spotykał się z łodzianami na stadionie przy Alei Unii w rozgrywkach pucharowych i dwukrotnie... wygrał:
31.11.1994 (Puchar Polski): ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 2:3 (1:1, 1:1)* po dogrywce
23.10.2007 (Puchar Ekstraklasy): ŁKS Łódź - Ruch Chorzów 1:3 (0:2).