Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

12 mln zł długu Wisły Kraków! Bogusław Cupiał może sprzedać część udziałów

Prezes Wisły Kraków Ludwik Miętta-Mikołajewicz zdradził, że do końca roku klub z Reymonta 22 musi uzbierać 1 mln złotych, by spłacić wierzycieli, a to i tak mniej niż 10 proc. jego całego długu!
Maciej Kmita
Maciej Kmita

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN ukarała Wisłę odjęciem trzech punktów na starcie sezonu 2015/2016 w związku z niewywiązaniem się z zobowiązań wobec wierzycieli. Prezes Ludwik Miętta-Mikołajewicz zdradził, że krakowski klub nie będzie odwoływał się od decyzji Komisji, ale zrobi wszystko, by kara została zmniejszona o dwa "oczka". By tak się stało, Wisła do końca grudnia 2014 roku musi spłacić zaległości wobec pięciu podmiotów - łącznie na ok. 1,1 mln zł.


- Po pierwsze, z całą pokorą przyjmujemy karę, ponieważ Wisła na nią zasłużyła, nie realizując przyjętych wiosną zobowiązań w procesie licencyjnym - mówi Miętta-Mikołajewicz i dodaje: - Wiosną ówczesny zarząd zawarł z 14 osobami ugody, na mocy których do 31 lipca 2014 roku należało wypłacić im zaległości. Po meczu z Legią spłaciliśmy dziewięć osób, ale wciąż nie udało nam się spłacić pięciu osób - Kew Jaliensa, Ivicę Ilieva, trenera Smudy i dwóch aktualnych zawodników. Zawarliśmy z nimi jednak ugody, które przedstawiliśmy przez PZPN, ale Komisja nie uznała tych ugód i trzeba przyznać im rację, ponieważ ze zobowiązań trzeba się wywiązywać. Kara jest słuszna, ale mam wątpliwości co do formy kary. Odebranie punktów drużynie jest krzywdzące, ponieważ to nie piłkarze są tego winni. Owszem, należała się nam kara finansowa, ale pozbawianie nas punktów jest niesprawiedliwe.

Jeśli do 31 grudnia Wisła spłaci pozostała zobowiązania, sezon 2015/2016 rozpocznie z minus jednym, a nie z minus trzema punktami. - Musimy zrobić wszystko, żeby uratować te dwa punkty. Nie będziemy się odwoływać od kary jednego punktu, ponieważ według oświadczenia Komisji nie mamy szans na powodzenia, a możemy stracić tylko kaucję, która jest niemałą kwotą. Do 31 grudnia musimy uzbierać ok. 1,1 mln zł i tę kwotę musimy koniecznie uzbierać, by uratować te dwa punkty. Jestem optymistą, ponieważ do tego czasu powinny wpłynąć transza za prawa telewizyjne i kolejna rata za transfer Chrapka. Pierwszą część pieniędzy otrzymanych za transfer Chrapka już rozdysponowaliśmy - tłumaczy prezes Białej Gwiazdy.

To już koniec Wisły Cupiała? To już koniec Wisły Cupiała?
Jak wysokie są dziś wszystkie długi krakowskiego klubu? - To kwota między 10 a 15 mln zł. Czy 12 mln zł? Blisko - mówi Miętta-Mikołajewicz, który nie chciał dać słowa, że Wisła może być pewna otrzymania licencji na sezon 2015/2016.

Od grudnia 1997 roku właścicielem stu procent akcji Wisły SA, pod szyldem której działa sekcja piłkarska Białej Gwiazdy, jest Tele-Fonika Bogusława Cupiała, ale niewykluczone, że w najbliższym czasie dojdzie do zmian w strukturze udziałowców.

- Gdyby pojawił się partner, który byłby skory do wykupienia części udziałów, to taka sytuacja też jest dopuszczalna. Prowadzimy takie rozmowy - przystało na to kierownictwo Tele-Foniki i sam pan Cupiał. Dopuszczamy taką możliwość podratowania klubowego budżetu - zdradza Miętta-Mikołajewicz, dodając: - Muszę stanąć w obronie pana Cupiała, który jest atakowany przez część kibiców za obecną sytuację Wisły. Panu Cupiałowi należą się olbrzymie słowa uznania, bo przez 17 lat utrzymuje Wisłę i nie ma w polskiej piłce drugiej osoby, która w tym czasie inwestowała w piłkę z tak dobrym skutkiem. Nastąpiła trudna sytuacja w Tele-Fonice i stąd dotacje, które szerokim strumieniem płynęły do Wisły, się skończyły. Kurek w tym roku został przykręcony, ale trzeba to po prostu przetrwać. Mamy zapewnienia, że w nowym roku sytuacja będzie lepsza.

Miętta-Mikołajewicz pochwalił piłkarzy Wisły za to, że ci ze zrozumieniem podchodzą do sytuacji, w jakiej znalazł się klub: - Żaden z zawodników nie zająknął się w sprawie pieniędzy. Piłkarze zachowują się bardzo fair, a niemała w tym rola trenera Smudy, który działa kojąco na ewentualne postawy roszczeniowy. Tu należy się duży szacunek dla trenera i piłkarzy.

Prezes zaapelował też do kibiców Wisły o pomoc w wyjściu z kryzysu: - Gdyby bojkot trwał aż do dziś, to już byłoby po Wiśle... Dlatego apeluję do kibiców, by na ostatnich meczach Wisły w tym sezonie licznie pojawili się na stadionie. By nie odwracali się od klubu w tych trudnych chwilach, by pokazali swoją przywiązanie do klubu i swoją tożsamość.

Pod skrzydłami Cupiała Biała Gwiazda zdobyła osiem ze swoich 13 mistrzostw Polski, a do tego pięciokrotnie stawała na niższych stopniach podium. Odkąd klub należy do Tele-Foniki, Wisła tylko w czterech sezonach znalazła się poza strefą medalową: 2006/2007, 2011/2012, 2012/2013 i 2013/2014.

Wisła Kraków odzyska jeszcze pod rządami Bogusława Cupiała świetność z lat 1998-2011?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (12):

 • zgrywus_ Zgłoś komentarz
  Apelują do kibiców... Tych z ktorymi sie układali? To moze niech poproszą o podniesienie cen biletów o kolejne 50 zł. na te ostatnie mecze? Wieksze wpływy do kasy, to szybsze wyjscie z
  Czytaj całość
  klopotow finansowych :)
  • kapitan bomba Zgłoś komentarz
   Milicja pomoże.
   • MarcinSTALG Zgłoś komentarz
    Taka cala pilka czyli Wisla wielkie zadluzenie a wynikow 0 na Europejskim boisku..
    • Jarek Zgłoś komentarz
     Polska piłka w wydaniu ligowym to studnia bez dna, a po drugie to teraz wyszły po prostu zakupy zrobione z myślą o awansie za wszelką cenę do LM za czasów Valckxa i Maaskanta
     • sebam Zgłoś komentarz
      Zastaw sie, a postaw....Polskie motto każdego Polaka. Ja wiem że kluby,kibice chcą tylko sukcesów ale jakimi kosztami tym że pograją jeden sezon dobrze a na drugi bankrut.
      • Ryback Zgłoś komentarz
       Bo to jest polskie myślenie...Dać jak najmniej,zyskać jak najwięcej.Jeżeli właściciele klubów nadal tak będą podchodzić do tego tematu nigdy nie doczekamy się ligi na wysokim
       Czytaj całość
       poziomie.
       • eire Zgłoś komentarz
        Pa Wisła .
        • tomas68 Zgłoś komentarz
         Tak się kończy zabawa za nie swoje a do tego ku radości innych.
         • arekPL Zgłoś komentarz
          Czyżby to początek końca...??? Okazuje się, że wpływy z biletów to ważny czynnik finansów klubu. No ale jak nie bojkoty kibiców , to zamykanie Stadionów....
          • Szwędacz Zgłoś komentarz
           Macie swojego badnarza.
           • Forza Milan Zgłoś komentarz
            Nie rozumiem Cupiał co roku w Forblesie w czołówce najbogatszych Polaków majątek to ma w miliardach złotych i nie może wyciułać 12mln na klub??? proszę was, transfery to też jak za
            Czytaj całość
            darmo to wezmą. Czy Cupiał liczy że Wisła bez kasy będzie lepsza????? sam sobie strzela w kolano, wyjął by z kieszeni pare mln i ta Wisła może zaraz zacznie grać w Europie..
            • MITCH Zgłoś komentarz
             Szkoda, że Wisła tak podupadła - nawet jak się wydawało, że ruszy w dobrym kierunku bo tą drużyną doświadczonych graczy z domieszką kilku młodszych, nieprzewidywalnych graczy mogli
             Czytaj całość
             namieszać w w lidze i spokojnie pokusić się o LE. A teraz to wyjdzie jak przeważnie - pikowanie w dół. Jednak Legia to solidna marka, oczywiście też większa kasa ale trzeba oddać Wojskowym, że powinni być wzorem dla wszystkich drużyn w Polsce jeśli chodzi o organizację, szkolenie, transfery, promocję zawodników itd.
             Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
             ×
             Sport na ×