MŚ 2018: Michel Platini przekupiony obrazem Picassa?

Choć Komitet Etyki FIFA stwierdził, że wybory gospodarzy MŚ 2018 i 2022 były wolne od korupcji, brytyjska prasa podaje kolejne przykłady przekupstw, do których miało dojść przy tej okazji.

13 listopada Komitet Etyki FIFA poinformował, że przeprowadzone przez niego śledztwo nie stwierdziło działań korupcyjnych przy wyborze gospodarzy MŚ w Rosji (2018) i Katarze (2022). Śledztwo zostało wszczęte po publikacji gazety "Sunday Times", na łamach której ukazał się artykuł informujący o możliwości korupcji przy wyborze gospodarza mundiali w 2018 i 2022 roku. W zamian za poparcie kandydatury Kataru w staraniach o organizację MŚ w 2022 roku, były prezes azjatyckiej federacji Katarczyk Mohammed bin Hammam miał przekazać 5 mln dolarów działaczom FIFA z Afryki. Ponadto 350 tys. dolarów miało trafić do byłego członka Komitetu Wykonawczego FIFA Reynalda Temariego z Tahiti.
[ad=rectangle]
"Sunday Times" nie porzucił tematu i teraz opublikował kolejne przykłady korupcji, do których miało dojść przy okazji wyboru gospodarzy MŚ 2018 i 2022. Zdaniem gazety kluczową rolę w przyznaniu Rosji organizacji mundialu w 2018 roku odegrał sam Władimir Putin, wykorzystując różne formy nacisku i lobbbując na korzyść swojego kraju u prezydenta FIFA Seppa Blattera.

Z kolei prezydent UEFA Michel Platini, który jako wiceprezydent FIFA był jednym z głosujących, w zamian za przychylność wobec wniosku Rosji miał otrzymać obraz Pabla Picassa.

Wnioski Rosji i Kataru wygrały swoje losowania ze sporą przewagą. Pierwszy pokonał Hiszpanię i Portugalię, Holandię i Belgię oraz Anglię, a drugi wyprzedził Stany Zjednoczone, Koreę Południową, Japonię i Australię.

Źródło artykułu: