El. Euro 2016: Popis Anglików, Hiszpanie wygrali z problemami, nietypowy gol Ibrahimovicia

Anglicy w piątym meczu eliminacji wygrali po raz piąty, a Hiszpanie skromnie pokonali Ukraińców po golu Alvaro Moraty. Wciąż komplet punktów maja w dorobku reprezentanci Słowacji.

Konrad Kostorz
Hiszpanie szybko osiągnęli przewagę w spotkaniu z Ukrainą i przeszli do ataku pozycyjnego. Drużyna Mychajły Fomienki nie ograniczała się jednak tylko do obrony własnej bramki i piłka co pewien czas gościła w polu karnym Ikera Casillasa. W 28. minucie formację obronną przyjezdnych rozmontował Koke prostopadłym podaniem do Alvaro Moraty. Napastnik Juventusu wyszedł na czystą pozycję, umiejętnie położył na murawie Andrija Piatowa i przerzucił nad nim futbolówkę, strzelając swojego premierowego gola w pierwszej reprezentacji.
Na 2:0 mógł podwyższyć Sergio Ramos, jednak jego uderzenie zatrzymało się na słupku. Po przerwie nieco śmielej zaatakowali nasi wschodni sąsiedzi i Hiszpanów musiał ratować golkiper. Casillas najpierw nie dał się zaskoczyć dośrodkowaniem niezwykle aktywnego Rusłana Rotana w światło bramki, a następnie świetną interwencją naprawił własny błąd po strzale ukraińskiego pomocnika. La Furia Roja grała dość zachowawczo i sporo ryzykowała, mając tylko jednego gola zaliczki. Ukraina była jednak mało precyzyjna w ofensywie i nie potrafiła z tego skorzystać, a ostatecznie przegrałaby różnicą dwóch bramek, gdyby nie kapitalna parada Andrija Piatowa po strzale Santiego Cazorli z 88. minuty. Zwycięstwa ekipy Vicente del Bosque nie sposób uznać za niezasłużone, ale Hiszpanie na własnym terenie nikogo nie olśnili swoją grą.

Wayne Rooney już w 7. minucie pojedynku na Wembley złamał opór litewskiej defensywy, dobijając głową strzał Danny'ego Welbecka. Gwiazdor Manchesteru United nie zamierzał poprzestawać na jednym trafieniu i kilka chwil później ostemplował poprzeczkę. Kolejne bramki strzelali jego koledzy z linii ataku.

Tuż przed przerwą Welbeck przy pomocy Tadasa Kijanskasa skierował piłkę do siatki, a po zmianie stron Raheem Sterling wykończył płaskie dośrodkowanie Rooneya z prawej strony boiska. W 72. minucie Roy Hodgson pozwolił zadebiutować w narodowych barwach liderowi klasyfikacji strzelców Premier League. Harry Kane zaliczył "wejście smoka", pokonując bramkarza głową po zagraniu Sterlinga. Dodajmy, że całe zawody w Londynie rozegrał Fiodor Cernych z Górnika Łęczna, a w 88. minucie na boisko wbiegł Donatas Kazlauskas z Lechii Gdańsk.

Synowie Albionu mają komplet "oczek" i są już jedną nogą w turnieju finałowym. Krok we właściwym kierunku uczyniły także Słowenia oraz Szwajcaria, wygrywając wysoko przed własną publicznością. Wśród Helwetów błysnął Xherdan Shaqiri, który zapisał na swoim koncie aż trzy asysty, a w drużynie Estonii przez 90 minut na murawie przebywał Konstantin Vassiljev z gliwickiego Piasta.

Słowacja w eliminacjach ME wyłącznie wygrywa! Tym razem nasi sąsiedzi z południa zgodnie z przewidywaniami ograli reprezentację Luksemburga, zapewniając sobie komplet punktów już w pierwszej połowie rywalizacji. Z udziałem Iwana Majewskiego z Zawiszy Bydgoszcz (rozegrał 80 minut) Białoruś dała sobie radę z Macedonią i odniosła pierwsze zwycięstwa w bieżących eliminacjach.

Do wyjazdu do Francji w 2016 roku zbliżyli się Austriacy, nie dając żadnych szans Liechtensteinowi. Triumf drużyny Marcela Kollera byłby jeszcze bardziej efektowny, gdyby David Alaba w 33. minucie nie zmarnował rzutu karnego. Zlatan Ibrahimović zatroszczył się o trzy "oczka" dla Szwecji. Pierwszego gola gwiazdor PSG zdobył w bardzo nietypowych okolicznościach - został trafiony piłką w głowę po wykopie mołdawskiego bramkarza, a futbolówka wtoczyła się do siatki! "Ibra" przypieczętował sukces Trzech Koron na trudnym terenie strzałem z karnego.

Wyniki piątkowych spotkań 5. kolejki eliminacji Euro 2016:

GRUPA C

Hiszpania - Ukraina 1:0 (1:0)
1:0 - Morata 28'

Hiszpania: Casillas - Juanfran, Pique, Ramos, Alba (78' Bernat) - Busquets - Silva, Koke, Iniesta (74' Cazorla), Isco - Morata (65' Pedro).

Ukraina: Piatow - Fedecki, Chaczeridi, Kuczer, Szewczuk - Tymoszczuk, Stepanenko (76' Garmasz) - Konoplianka, Rotan, Jarmolenko - Zozulja (32' Kraweć, 90+1' Budkiwskyj).

4:0 - Kane 73'

Anglia: Hart - Clyne, Cahill, Jones, Bainer - Delph, Carrick, Henderson (71' Barkley) - Sterling, Rooney (72' Kane), Welbeck (77' Walcott).

Litwa: Arlauskis - Zaliukas, Kijanskas, Freidgeimas, Andriuskevicius (83' Slavickas) - Mikuckis (66' Stankevicius) - Mikoliunas (88' Kazlauskas), Chvedukas, Czernych, Zulpa - Matulevicius.

0:2 - Ibrahimović (k.) 84'

Czerwona kartka: Granqvist /90+3' za drugą żółtą/ (Szwecja).

Liechtenstein - Austria 0:5 (0:2)
0:1 - Harnik 14'
0:2 - Janko 16'
0:3 - Alaba 59'
0:4 - Junuzović 74'
0:5 - Arnautović 90+3'

Czarnogóra - Rosja (0:0) - mecz przerwany przy stanie 0:0 po 67 minutach z powodu zachowania kibiców gospodarzy