Holandia: Powrót Milika i sensacyjna porażka Ajaksu na koniec sezonu

Dobiegł końca sezon zasadniczy Eredivisie. W ostatniej kolejce rozgrywek na boisku w komplecie pojawili się Filip Kurto, Arkadiusz Milik i Sebastian Steblecki.

Maciej Kmita
Dla Milika występ przeciwko FC Dordrecht (1:2) był pierwszym od 29 marca i spotkania el. Euro 2016 z Irlandią, w którym doznał kontuzji kolana. Reprezentant Polski pojawił się na boisku w 60. minucie, ale na listę strzelców się nie wpisał.
Przez pełne 90 minut w bramce Dordrechtu stał Kurto. Polski bramkarz popełnił błąd przy golu Victora Fischera - przed polem karnym dał się ograć Lasse Schoene, który podał piłkę do rodaka, a ten posłał ją do opuszczonej przez Kurtę bramki. Ligowy outsider zdołał jednak podnieść się z kolan i nie tylko odrobił straty, ale i sięgnął po swoje pierwsze od 27 lutego (!) zwycięstwo.

Drużyna Kurty w ostatnich ośmiu kolejkach zdobyła tylko dwa punkty, ale z Eredivisie pożegnała się sensacyjną wygraną. Dordrecht był zdegradowany już od 19 kwietnia, w 34 kolejkach zdobył tylko 20 punktów, a zwycięstwo z Ajaksem było dopiero jego czwartym w sezonie. To pierwsza w historii wygrana Dordrechtu z Ajaksem - wcześniej za każdym razem (11) po komplet punktów sięgali amsterdamczycy.

Ajax zakończył rozgrywki jako wicemistrz Holandii, po czterech latach panowania tracąc tytuł na rzecz PSV Eindhoven. Haniebna porażka Ajaksu ze spadkowiczem oznacza, że klub Philipsa sięgnął po mistrzostwo z 17 punktami przewagi nad drużyną Franka de Boera. Milik z 11 bramkami zdobytymi w 21 występach został natomiast najlepszym ligowym strzelcem Ajaksu.

W pełnym wymiarze czasowym przeciwko Willem II Tilburg (1:2) wystąpił Steblecki. Jego SC Cambuur uplasował się - dokładnie jak przed rokiem - na 12. pozycji.

FC Dordrecht - Ajax Amsterdam 2:1 (0:0)
0:1 - Fischer 57'
1:1 - Klaiber 70'
2:1 - van Haren 90+1'

SC Cambuur Leeuwarden - Willem II Tilburg 1:2 (0:1)