Primera Division: FC Barcelona mistrzem Hiszpanii! Ronaldo uciekł Messiemu

Po raz 23. w historii po mistrzowską koronę sięgnęła FC Barcelona, która w przedostatniej kolejce pokonała Atletico Madryt. Zwycięstwo zaliczył również Real Madryt, a hat-tricka ustrzelił Ronaldo.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

FC Barcelona w dwóch ostatnich kolejkach musiała odnieść zwycięstwo, aby sięgnąć po tytuł mistrzowski. Duma Katalonii zadanie wykonała już w niedzielę, choć o 3 punkty walczyła na obiekcie poprzedniego triumfatora - Atletico Madryt. Ostatecznie na wielki hit 37. kolejki nie wykurował się Luis Suarez, którego zastąpił Pedro Rodriguez.

W pierwszych minutach groźniejsi byli gospodarze, ale na wysokości zadania stawał Claudio Bravo. Później wyraźną przewagę uzyskali już przyjezdni, jednak nie stwarzali sobie wielu podbramkowych okazji. Dodatkowo na posterunku stał dobrze dysponowany Jan Oblak.

Najważniejsza akcja meczu miała miejsce w 65. minucie. Lionel Messi kapitalnie zagrał z Pedro w polu karnym rywali i płaskim technicznym strzałem umieścił futbolówkę tuż przy słupku bramki Los Colchoneros. Po golu podopieczni Luis Enrique bardzo dobrze oddalali grę od własnego pola karnego i skromne prowadzenie zachowali do ostatniego gwizdka! Barca na kolejkę przed końcem zapewniła sobie 23. mistrzowski tytuł, a teraz może skupić się na finałach Pucharu Króla i Ligi Mistrzów. Atletico w końcowej tabeli uplasuje się na trzecim miejscu.

Tym samym żadnego trofeum w 2015 roku nie sięgnie Real Madryt. Królewscy w wyjazdowym starciu z Espanyolem Barcelona wyszli w najsilniejszym składzie, choć szansę między słupkami otrzymał Keylor Navas. Pierwsza połowa nie zachwyciła kibiców i dopiero po zmianie stron dał o sobie znać główny kandydat do korony króla strzelców.

Świętowanie FC Barcelony
Źródło: Agencja TVN/x-news

Cristiano Ronaldo swój recital rozpoczął w 59. minucie, kiedy skutecznie wykończył zagranie Karima Benzemy przed pole karne. Niespodziewanie popularne Papużki zdołały doprowadzić do wyrównania, a fatalny błąd Navasa wykorzystał wprowadzony Christian Stuani. Niespodzianki na Cornella El Prat jednak nie było. CR7 najpierw zaliczył asystę przy golu Marcelo, a następnie skompletował hat-tricka. Portugalczyk wykorzystał podanie Javiera Hernandeza po błyskawicznej kontrze, a już w doliczonym czasie gry ustawił wynik meczu po uderzeniu z główki. Asystę w tej sytuacji dopisał do swojego konta James Rodriguez.

Ronaldo zaliczył już swojego 6. ligowego hat-tricka w tym sezonie i ma na koncie 45 goli! Portugalczyk o 4 trafienia wyprzedza Messiego i jest głównym faworytem do zgarnięcia Złotego Buta. Napastnikowi brakuje tylko jednej bramki do wyrównania swojego najlepszego rezultatu z sezonu 2011/2012.

Wciąż pewni czwartego miejsca nie mogą być kibice Valencii. Nietoperze zmarnowały wielką okazję i tylko zremisowały na własnym stadionie z Celtą Vigo. Ekipa z Galicji szybko wyszła na prowadzenie po trafieniu z główki Pablo Hernandeza, a dopiero w końcówce zdołał odpowiedzieć Nicolas Otamendi, który wykorzystał złą interwencję golkipera gości.

Oczko za Valencią jest Sevilla. Trener Unai Emery myślami jest w finale Ligi Europy, dlatego do gry wprowadził kilku rezerwowych. Cały mecz na ławce przesiedział m.in. filar drugiej linii - Grzegorz Krychowiak. Po pierwszej połowie wydawało się, że takie ustawienie zemści się na gospodarzach, gdyż po trafieniu Thievy'ego Bifoumy prowadziła walcząca o utrzymanie Almeria. Po zmianie stron w kilka minut zwycięstwo gospodarzom zapewnił jednak autor dubletu - Vicente Iborra.

Oprócz Almerii (32 punkty) o uniknięcie dwóch spadkowych miejsc powalczy Eibar (32), Deportivo La Coruna (34) oraz Granada (34). W 37. kolejce pozostanie zapewniły sobie za to ekipy Getafe oraz Levante. Ekipa Cezarego Wilka (nie zagra do końca sezonu z powodu kontuzji) pokonała popularne Żaby 2:0 i jest bardzo blisko utrzymania. Co ciekawe, w ostatniej kolejce zagra z mistrzem kraju.

Do bramki Elche powrócił Przemysław Tytoń, którego ekipa do 80. minuty niespodziewanie prowadziła z Athletic Bilbao 2:0. Końcówka Basków była jednak piorunująca - goście strzelili 3 gole i awansowali na 7 lokatę, która może w tym sezonie zagwarantować grę w Lidze Europy. Dwa oczka za Athletic jest Malaga (porażka z Villarreal), a trzy Rayo i Espanyol.

Atletico Madryt - FC Barcelona 0:1 (0:0)
0:1 - Messi 65'

Atletico Madryt: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Siqueira - Gabi, Mario Suarez (68' Raul Garcia), Arda Turan (72' Mandzukić), Koke - Griezmann, Fernando Torres (80' Saul).

FC Barcelona: Bravo - Alves, Pique, Mascherano, Alba (80' Mathieu) - Busquets, Iniesta (82' Xavi), Rakitić (87' Rafinha) - Messi, Neymar, Pedro.

Żółte kartki: Godin, Koke, Gabi, Gimenez, Siqueira (Atletico) oraz Pedro, Neymar, Messi (FC Barcelona).

Sędzia: Undiano Mallenco.

Espanyol Barcelona - Real Madryt 1:4 (0:0)
0:1 - Ronaldo 59'