Krakowska "Święta Wojna" bez zwycięzcy - relacja ze 190. derbów Krakowa

Remisem 1:1 zakończyły się rozegrane w ramach 2. kolejki Ekstraklasy 190. derby Krakowa. Wisła nie potrafi wygrać na stadionie Cracovii od listopada 2010 roku.

Maciej Kmita
Obaj trenerzy dokonali zmian w wyjściowych składach względem spotkań 1. kolejki. W Pasach Bartosza Kapustkę zastąpił Miroslav Covilo, a w Wiśle miejsca Łukasza Burligi i Rafaela Crivellaro zajęli Alan Uryga i Rafał Boguski. Kazimierz Moskal postawił w pierwszej kolejności na zabezpieczenie tyłów, stąd obecność dwóch "6" i pracowitego w destrukcji Boguskiego zamiast ofensywnie nastawionego Crivellaro.
Mimo to jako pierwsi zaatakowali jednak goście. Już w 2. minucie Paweł Brożek uruchomił prostopadłym podaniem Boguskiego, którego w polu karnym w ostatniej chwili uprzedził Deleu. Brazylijczyk zdołał wybić piłkę na rzut rożny, po którym Biała Gwiazda objęła prowadzenie. Po centrze Macieja Sadloka Richard Guzmics zgrał piłkę głową przed bramkę Pasów, tam odbiła się ona od Jakuba Wójcicka i dopadł do niej Krzysztof Mączyński, który mocnym strzałem nie dał Krzysztofowi Pilarzowi szans na interwencję.

Cracovia wróciła do gry już w 12. minucie po fatalnym błędzie Arkadiusza Głowackiego, który bezlitośnie wykorzystał Mateusz Cetnarski. Kapitan Wisły zbyt słabo wycofał piłkę do Radosława Cierzniaka, futbolówkę przejął Cetnarski, minął golkipera Wisły i wpakował piłkę do pustej bramki Białej Gwiazdy. Co ciekawe, koszmarny błąd popełnił najbardziej doświadczony pod względem derbowych występów Głowacki - 190. "Święta Wojna" była jego 13. w karierze.

Pasy poszły za ciosem i w 21. minucie Cierzniak miał spore problemy z obroną strzału Damiana Dabrowskiego z 25 metrów. Po tym do głosu doszli goście z Reymonta 22. Najpierw po centrze Bobana Jovicia z prawej flanki pilka trafiła do Brożka, którego uderzenie z pięciu metrów obronił Pilarz. Po chwili golkiper Cracovii poradził sobie też z groźnym strzałem Mączyńskiego z linii pola karnego.

190. derby Krakowa mogły się podobać. Obie drużyny postawiły na piłkarską jakość i skupiły się na grze w futbol, a nie na polowaniu na kości rywali. W I połowie bramkarze na linii interweniowali co prawda tylko cztery razy, ale piłka raz za razem przelatywała tuż obok ich bramek. Albo trafiała dokładnie w bramkę, jak w 45. minucie, gdy po centrze Cetnarskiego z rzutu wolnego futbolówka spadła na siódmy metr wprost pod nogi Miroslava Covilo, ale ten nie uderzył czysto i tylko ostemplował piłką słupek bramki gości.

W porównaniu do pierwszej połowy druga część gry rozczarowała. W pierwszym kwadransie żadna z drużyn nie stworzyła godnej odnotowania akcji, a zarówno Jacek Zieliński, jak i Kazimierz Moskal na pierwsze zmiany zdecydowali się jeszcze przed upływem 60. minuty. Dopiero w 68. minucie zgrabny kombinacyjny atak przeprowadziła Wisła, ale w jego decydującym momencie Jović uderzył z 12 metrów tak, że Pilarz nie miał problemu z interwencją.

Po godzinie nie było lepiej pod względem sytuacji podbramkowych. Obie drużyny długo i cierpliwie budowały swoje akcje, ale nie potrafiły przedostać się z piłką w pole karne rywali. Pasy pierwszy po przerwie strzał w światło bramki Wisły oddały dopiero w 89. minucie, ale Cierzniak nie miał problemu z obroną uderzenia Dariusza Zjawińskiego z rzutu wolnego.

Remis oznacza, że Cracovia przedłużyła swoją serię bez porażki za kadencji Jacka Zielińskiego. Teraz to już 11 spotkań, w których Pasy zdobyły 27 z 33 możliwych do zdobycia punktów i to najlepszy wynik w lidze w tym okresie. Wisła z kolei nie wygrała derbów przy Kałuży 1 od 2010 roku. Cztery następne wizyty Białej Gwiazdy na Cracovii to dwa remisy i dwa zwycięstwa Pasów. 13-krotni mistrzowie Polski wciąż czekają też na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w Ekstraklasie w 2015 roku - po ostatni wygrali poza Krakowem 13 grudnia 2014 roku, a bilans 11 kolejnych delegacji to 0-6-5. Cracovia - Wisła Kraków 1:1 (1:1) 0:1 - Mączyński 3' 1:1 - Cetnarski 12'

Cracovia: Krzysztof Pilarz 7 - Deleu 6, Sreten Sretenović 7, Piotr Polczak 7, Hubert Wołąkiewicz 6 (61' Dariusz Zjawiński 5)- Damian Dąbrowski 7, Miroslav Covilo 6 (56' Marcin Budziński) - Deniss Rakels 6 (80' Boubacar Dialiba**), Mateusz Cetnarski 7, Jakub Wójcicki 6 - Erik Jendrisek 6.

Wisła: Radosław Cierzniak 6 - Boban Jović 7, Arkadiusz Głowacki 4, Richard Guzmics 7, Maciej Sadlok 5 (52' Łukasz Burliga 6) - Alan Uryga 6, Krzysztof Mączyński 7 (84' Rafael Crivellaro) - Rafał Boguski 7, Denis Popović 5, Tomasz Cywka 5 - Paweł Brożek 6 (80' Maciej Jankowski).

Żółte kartki: Dąbrowski, Wójcicki (Cracovia) oraz Boguski, Burliga, Jović, Głowacki (Wisła).

Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce).

Widzów: 12 933.

* - oceny piłkarzy: skala 1-10 (wyjściowa 6) ** - bez oceny - grał zbyt krótko, by go ocenić