KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Trybunał Arbitrażowy przy PKOI uchylił dyskwalifikację Dawida Nowaka

Trybunał Arbitrażowy przy PKOl uchylił dyskwalifikację nałożoną na Dawida Nowaka przez Komisję Dyscyplinarną PZPN, która jeszcze raz będzie musiała przeprowadzić postępowanie ws. piłkarza.

Maciej Kmita
Maciej Kmita

W lutym Komisja Dyscyplinarna PZPN nałożyła na Dawida Nowaka dwuletnią dyskwalifikację po tym, jak w październiku ubiegłego roku Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie stwierdziła w jego organizmie obecność stanozololu, czyli sterydu anaboliczno-androgennego wpływającego przede wszystkim na poprawę siły.

Obecność właśnie tej substancji w organizmie Nowaka mocno dziwiła ekspertów. Po pierwsze jej stosowanie nie mogło mieć pozytywnego wpływu na zawodnika i było zagrożeniem dla stawów, a przypomnijmy, że Nowak ma za sobą osiem operacji kolan. Po drugie to środek numer jeden pod względem wykrywalności przez światowe komisje antydopingowe.
Postępowanie przeciwko Nowakowi zostało wszczęte 30 października i już od tego czasu był tymczasowo zawieszony w prawach zawodnika w ramach środka zapobiegawczego i ten czas zalicza się już na poczet dwuletniej dyskwalifikacji.

Ośmiokrotny reprezentant Polski nie przyznał się do stosowania stanozololu i skorzystał z możliwości złożenia odwołania do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl, który 6 sierpnia uchylił nałożoną na piłkarza dyskwalifikację, stwierdzając błędy formalne i merytoryczne w postępowaniu prowadzonym przez PZPN. Związek musi teraz przeprowadzić kolejne postępowanie zgodnie z zaleceniami Trybunału. Decyzja Trybunału nie zmienia jednak wiele w położeniu zawodnika - Nowak wciąż nie może trenować z żadnym zespołem.

W momencie dyskwalifikacji Nowak był zawodnikiem Cracovii, ale w grudniu jego umowa z krakowskim klubem została rozwiązana za porozumieniem stron. Z Pasami był związany od czerwca 2013 roku. Wcześniej w latach 2006-2013 występował w PGE GKS Bełchatów. W polskiej ekstraklasie rozegrał w sumie 169 spotkań i zdobył 50 bramek. Nowak ma na koncie osiem występów w reprezentacji Polski. Po raz ostatni w narodowych barwach zagrał 6 lutego 2011 roku w meczu towarzyskim z Mołdawią.

Jest pierwszym w historii piłkarzem polskiej ekstraklasy, którego PZPN ukarał za obecność substancji niedozwolonej w organizmie.

Kalendarium sprawy Dawida Nowaka:
26 września 2014 - Komisja do Zwalczaniu Dopingu pobiera od Dawida Nowaka próbki moczu "A" i B" do analizy
16 października 2014 - Komisja zawiadamia Cracovię o wykryciu obecności stanozololu w próbce "A" Nowaka
21 października 2014 - rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczyna postępowanie wyjaśniające
23 października 2014 - Nowak zwraca się do Komisji z prośbą o zbadanie próbki "B"
29 października 2014 - analiza próbki "B" potwierdza obecność stanozololu w organizmie Nowaka
30 października 2014 - Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczyna postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nowakowi i zawiesza go w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania właściwego
8 grudnia 2014 - dochodzi do rozwiązania za porozumieniem stron mającego obowiązywać do czerwca 2015 roku kontraktu Nowaka z Cracovią
12 lutego 2015 - KD PZPN podejmuje decyzję o zdyskwalifikowaniu Nowaka na dwa lata
21 kwietnia 2015 - KD FIFA rozszerza na cały świat skutki prawne decyzji KD PZPN z 12 lutego
6 sierpnia 2015 - Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl uchyla decyzję KD PZPN o dyskwalifikacji Nowaka

Dawid Nowak zagra jeszcze w Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×