El. EURO 2016: Arjen Robben kontuzjowany

Oddala się awans piłkarzy Holandii do finałów mistrzostw Europy 2016. W czwartek przegrali niespodziewanie u siebie z Islandią 0:1, a w niedzielę z Turcją nie wystąpi kontuzjowany Arjen Robben.

Polska Agencja Prasowa

Kapitan drużyny "Pomarańczowych" Robben doznał urazu pachwiny w 31. minucie (zastąpił go Luciano Narsingh), zaś chwilę później czerwoną kartkę za uderzenie rywala w twarz zobaczył Bruno Martins Indi. Pod koniec pierwszej połowy spotkania w Amsterdamie selekcjoner Danny Blind zdecydował, że boisko opuści napastnik Klaas-Jan Huntelaar, a jego miejsce zajmie obrońca Jeffrey Bruma.

Wielu fanów, m.in. na portalach internetowych, krytykowało za te decyzje selekcjonera. Roszady personalne nie pomogły, w 51. minucie gola dla Islandii strzelił z rzutu karnego Gylfi Sigurdsson.

Po siedmiu kolejkach Holendrzy zajmują dopiero trzecie miejsce w tabeli eliminacyjnej grupy A. Tracą już osiem punktów do Islandii i sześć do reprezentacji Czech, która wygrała w Pilźnie z Kazachstanem 2:1. Na czwartej pozycji plasuje się Turcja, która w niedzielę w mieście Konya podejmie ekipę Blinda. Trener dodatkowo powołał Jeremaina Lensa i Virgila van Dijka.

Tego samego dnia Islandii wystarczy remis z Kazachstanem, aby zapewnić sobie pierwszy w historii awans do najważniejszej imprezy piłkarskiej na kontynencie. Awans bezpośrednio do francuskiego turnieju uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy oraz najlepsza drużyna z trzeciego miejsca. Pozostałe osiem ekip utworzą cztery pary barażowe.

- Gdyby nie powiększenie liczby uczestników Euro z 16 do 24 drużyn, eliminacyjne byłyby już dla nas zakończone. Musimy szybko zapomnieć o porażce z Islandią i z wiarą w sukces przystąpić do spotkania w Turcji - powiedział pomocnik Wesley Sneijder, który kilka dni temu strzelił dwie bramki dla Galatasaray Stambuł na stadionie w Konya w meczu z Konyasporem (4:1).

Holenderskie media nie szczędzą krytyki brązowym medalistom ubiegłorocznych mistrzostw świata w Brazylii. Dziennik "De Telegraaf" obrazowo napisał, że "Pomarańczowi na ogromnym kacu udają się do Turcji. Ewentualna niedzielna porażka pozbawi nas nawet trzeciego miejsca w grupie". "Połączenie pecha, do tego głupota i nieprofesjonalne zachowanie" - skomentowała występ pikarzy gazeta "NRC Handelsblad".